УНИЦЕФ: Више од 160 милиона дјеце у свијету ради

У посљедњој заједничкој студији Међународне организације рада (ИЛО) и Дјечјег фонда Уједињених нација (УНИЦЕФ) објављено је како је широм свијета радно ангажовано више од 160 милиона дјеце, што значи да ради свако десето дијете узраста од пет до 17 година, преноси агенција Бета.

Фото: Pixabay

Процијењено је како би због раста сиромаштва и социјалне угрожености до краја године тај број могао порасти за још 8,9 милиона.

“Социјална заштита смањује породично сиромаштво и угроженост – кључне узроке дјечјег рада”, наводи се у том документу ИЛО-а и УНИЦЕФ-а уз оцјену како се “премало напредовало у обезбјеђивању услова да сва дјеца уживају социјалну заштиту”.

Широм свијета 73,6 одсто или приближно милијарду и по дјеце, узраста до 14 година, не прима породичну или дјечју новчану накнаду, па ИЛО и УНИЦЕФ наводе како се тај велики социјални јаз мора брзо елиминисати.

“Владе могу спроводити низ политика за унапрјеђење социјалне заштите, али ако креатори политика не буду дјеловали одлучно, пандемија, актуелни ратни сукоби, растуће сиромаштво и климатске промјене само ће повећати распрострањеност дјечег рада”, указује се у студији.

У циљу елиминације дјечјег рада, ИЛО и УНИЦЕФ су дефинисали низ препорука, међу којима је да се прошири социјална заштита на двије милијарде радника у неформалној економији, да се изгради интегрисани системи социјалне заштите и надогради политичка посвећеност за окончање дјечјег рада”, наведено је у саопштењу.

Извор: Цдм

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest