УНИЦЕФ позива на побољшање заштите најугроженије дјеце

Дјеца морају бити заштићена од свих ризика који би могли утицати на њих током интеракције с особљем пружалаца услуга. Ријеч је о принципу увођења мјера заштите дјеце, које ће допринијети да све институције, организације и активности буду сигурније за сву дјецу, саопштио је УНИЦЕФ.

“Мјере заштите дјеце штите их од потенцијалних ризика, као што су: физичко насиље, сексуално насиље, експлоатација и злостављање, економска експлоатација, необезбјеђивање физичке и емоционалне сигурности, занемаривање физичких, емоционалних и физичких потреба, штетне културне праксе, кршење приватности и излагање без дозволе”, истиче УНИЦЕФ.

Као потписница Конвенције о правима дјетета (ЦРЦ), Црна Гора се обавезала да ће гарантовати остваривање права сваког дјетета, с посебним фокусом на дјецу која су у највећем ризику и најнеповољнијој ситуацији и обезбиједити им кључне услуге социјалне и дјечје заштите.

УНИЦЕФ поздравља досад остварени напредак у погледу унапређења система дјечје заштите у Црној Гори и поздравља план за израду нове Националне стратегије социјалне и дјечје заштите (2023–2027), као и планирану реформу релевантног законодавног оквира. Управо ове реформе и стратешки планови представљају кључне прилике за унапређење покривености, квалитета и одрживости основних услуга, као и прилику за побољшање мјера заштите дјеце.

Представништво УНИЦЕФ-а у Црној Гори активно сарађује с Министарством финансија и социјалног старања на изради и спровођењу краткорочних и дугорочних акционих планова, у циљу прогресивног развоја пакета есенцијалних услуга социјалне и дјечје заштите, на разради економске аргументације за повећање улагања у услуге социјалне и дјечје заштите, на осмишљавању механизама за одрживо финансирање основних услуга које пружају Владини и невладини актери, укључујући ревизију система лиценцирања пружалаца услуга, осигурање ефикасне и благовремене контроле квалитета услуга, као и на примјени заштитних процедура за све стручне раднике и пружаоце услуга који у свом раду долазе у директан контакт с дјецом.

“Поред тога што не задовољавају све потребе, тренутно доступне услуге намијењене најугроженијој дјеци остају неодрживе због системских недостатака у погледу предвидљивости финансирања и институционалних капацитета. Неки од примјера таквих важних услуга које треба учинити одрживим укључују: услугу породичног сарадника, Националну СОС линију за дјецу жртве насиља, психосоцијалну подршку, СОС родитељску линију, бесплатну правну помоћ и склоништа за жене и дјецу жртве насиља”, наводи УНИЦЕФ.

Хуан Сантандер, шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори, истиче да је УНИЦЕФ спреман да настави да подржава напоре који су неопходни за превазилажење критичних недостатака у систему социјалне и дјечје заштите.

“УНИЦЕФ у свом раду заступа и спроводи мјере заштите дјеце на свим нивоима и са свим партнерима. Наша континуирана подршка Министарству финансија и социјалног старања подразумијева изградњу институционалних капацитета, унапређење доступности и одрживости услуга социјалне и дјечје заштите, као и заштитних процедура које су у складу са стандардима ЕУ. УНИЦЕФ позива надлежне да осигурају квалитетно спровођење, праћење и одрживост услуга социјалне и дјечје заштите”, изјавио је Сантандер.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest