Унија послодаваца (УПЦГ) послала је предлог мјера за подршку привреди, којим траже формирање гарантног фонда, субвенције до 1. априла, измјене Закона о ПДВ-у и измјене Закона о раду

Унија послодаваца (УПЦГ) послала је министру економског развоја Јакову Милатовићу предлог мјера за подршку привред и у оквиру четвртог пакета, којим траже формирање гарантног фонда, субвенције до 1. априла, измјене Закона о ПДВ-у и измјене Закона о раду, пише Дан.

Милатовић је од више пословних организација, са којима се састао у петак, тражио да му доставе предлоге мјера за четврти пакет помоћи, који ће Влада највјероватније припремити за наредну годину.

Неопходно је у најкраћем року формирати гарантни фонд у износу од 100 милиона еура, како би се обезбиједиле гаранције државе од најмање 70 одсто износа кредита привредним субјектима који су усљед епидемије и увођења привремених мјера имали пад прихода већи од 30 одсто, што би створило услове да пословне банке могу креирати повољније каматне линије, са лакшим приступом кредитима и нижим каматним стопама – пише у документу који је припремила УПЦГ, на чијем челу је Предраг Митровић.

Како су појаснили, гаранције Владе и ЦБЦГ, за пласмане ИРФ-а и пословних банака, треба опређељивати сразмјерно тржишном учешћу сваке поједине банке у Црној Гори, уз истовремено ограничење да тако дате гаранције не могу износити више од 40 одсто укупног пласмана банке.

Максималан појединачан износ кредита за које би држава гарантовала треба ограничити на 300.000 еура, како би се омогућило што већем броју привредних субјеката да дођу до неопходних средстава, док за преко 300 хиљада треба одобрење Владе или ресорног министаретва – пише у предлогу мјера УПЦГ.

Право на кредите под наведеним условима треба обезбиједити субјектима који су имали пад прихода од 30 одсто и више у односу на 2019. годину.

Када су у питању субвенције, из УПЦГ супредложили да предузетницима и компанијама којима је усљед епидемије и привремених мјера НКТ-а опао приход у односу на 2019. годину за 30 одсто или више, обезбиједити субвенцију 100 посто минималне зараде запослених до 1. априла 2021. године, односно и даље зависно од епидемиолошке ситуације и побољшања услова пословања.

Унија је предложила и хитне измјене Закона о порезу на додату вриједност. Тражили су повећање износа од 18 хиљада оствареног промета као услова за обавезну ПДВ регистрацију на најмање 30 хиљада.

Највећу корист од повећања овог прага имали би предузетници и микро предузећа који се тренутно налазе у најтежој ситуацији што се тиче опстанка пословања. Даном уласка у ПДВ систем, њихова роба и услуге постају скупље за 21 одсто, улазе у врло захтјевну и неизвјесну тржишнуутакмицу са великим привредним субјектима и највећи број њих убрзо запада у пословне проблеме и неликвидност. Ови проблеми егзистирају од раније, а додатно су изражени у новонасталим околностима – пише у предлогу.

Такође, тражили су увођење могућности плаћања ПДВ-а по наплаћеној реализацији за одређене категорије пореских обвезника.

И оваква измјена закона би представљала посебан вид „подршке” и олакшање пословања малим привредним субјектима – тврде у Унији.

Предлажу увођење непуног радног времена

Када су у питању предлози који се тичу Закона о раду, из Уније су предложили да се флексибилније уреди рад од куће, тако што се може предвиђети да послодавац може једнострано донијети одлуку о увођењу рада од куће након консултација са запосленима.

Затим, предлажу увођење непуног радног времена, а са њиме и сразмјерно умањење зарада у односу на првобитно уговорене зараде запосленог.

Траже и да се другачије уреди право на накнаду по основу прекида рада, те да износи 50 одсто зараде и да се може давати осам мјесеци годишње, умјесто досадашња четири мјесеца.

Предложили су умањење отпремнине за 30 одсто у случају престанка потребе за радом запосленог у случају епидемије, као и да послодавам не треба да поштује отказни рок од 30 дана у случају отказа…

Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest