УП тврди да је сазнала из медија: Камион из Црне Горе заплијењен у БиХ: У папиру „сакрили“ 500 пакета цигарета

Иако је црногорска Управа царина дијелом учествовала у акцији рекордне запљене цигарета у Босни и Херцеговини (БиХ), службеници Управе полиције тврде да су за тај случај сазнали су из медија

Заплијењене цигарете у Сарајеву, фото: gov.ba

Иако је црногорска Управа царина дијелом учествовала у акцији рекордне запљене цигарета у Босни и Херцеговини (БиХ), службеници Управе полиције тврде да су за тај случај сазнали су из медија.

У камиону компаније из Црне Горе, 20. фебруара у Сарајеву је пронађено 585 картона шверцованих цигарета, а за управљачем тог теретног возила био је Рожајац Мевљудин Калач.

Упркос питањима послатим на више адреса овдашњих и институција у БиХ, новинари Вијести нијесу могли утврдити – да ли су заплијењене цигарете “Регина” произведене у Црној Гори или су само нелегално транспортоване преко њене територије.Царинске власти БиХ раније су саопштиле да су кријумчарени дувански производи били намијењени “црном” тржишту Европске уније, пишу Вијести.

Вијестима је из Управе царина Црне Горе саопштено да је теретно моторно возило са илегалним цигаретама Црну Гору напустило 20. фебруара 2021. године, преко заједничког граничног прелаза Враћеновићи – Делеуша.

“Теретно моторно возило на којем је декларисан извоз старог отпадног папира напустило је Црну Гору 20.02.2021. године у 10 х преко заједничког граничног прелаза Враћеновићи – Делеуша. С обзиром да се ради о заједничком граничном прелазу, а због немогућности прегледа ове пошиљке на самом граничном прелазу, те како је иста на основу анализе ризика била одређена за детаљну контролу, службеници Управе царина Црне Горе су у координацији са службеницима Управе за индиректно опорезивање БИХ, донијели одлуку да се ова пошиљка упути на детаљни преглед и скенирање робе на робном терминалу у Сарајеву гдје су цигарете и откривене. Цигарете су биле сакривене у пошиљци старог папира која је била намијењена извозу из Црне Горе”, наводи се у одговорима из те институције.

Они су констатовали да се, од успостављања тог заједничког граничног прелаза, контроле робних пошиљки обављају заједно са службеницима Управе за индиректно опорезивање, што је био случај и са предметном пошиљком.

Управа за индиректно опорезивање (УИО) БиХ је пандам царинској служби у Црној Гори.

Чије су цигарете

Из Управе царина казали су “Вијестима” да немају информацију о поријеклу заплијењених цигарета.

“Немамо информацију о поријеклу цигарета, односно да ли су произведене у Црној Гори, као ни то да ли су другим каналима ушле у Црну Гору. Возило са којим су цигарете кријумчарене је власништво превозничке фирме ‘МП Шпед Транс’ из Подгорице”, навели су из црногорске царинске службе.

Власник и директор ове подгоричке компаније је Предраг Маџгаљ, а основана је 2015. године, пише на сајту Централног регистра.

Власник бренда цигарете “Регина” је компанија “Глобал Тобац Цо. Лтд” из Хонг Конга, а према подацима са сајта своја представништва има у Дубаију, Украјини и на Кипру.

Још чекају одговор

Вијестима је из Управе полиције 24. фебруара одговорено да су, по сопственој иницијативи, упутили захтјев Интерполу Сарајево – интересујући се за тај случај.

“Службеници Одсјека за међународну оперативну полицијску сарадњу ИНТЕРПОЛ ЕУРОПОЛ СИРЕНЕ у Сектору криминалистичке полиције, су по сазнању за предметни догађај из отворених извора информација – медија, по сопственој иницијативи упутили захтјев НЦБ ИНТЕРПОЛ-у Сарајево, у циљу прибављања информација о околностима предметног догађаја. Захтјевом је тражено достављање свих релевантних сазнањиа у вези предметног догађаја како биисте доставили надлежној организационој јединици Управе полиције Црне Горе. До овог тренутка Управа полиције није добила одговор НЦБ ИНТЕРПОЛ-а Сарајево”, наводи се у одговорима од 24. фебруара.

И јуче је из те институције незванично саопштено – да им колеге из Сарајева још нису одговориле.

Из Тужилаштва БиХ 23. фебруара на сајту су објавили да су предложили притвор за четрдесетрогодишњег Рожајца Мевљудина Калача, који је управљао камионом. Ту мјеру, како се наводи, траже због опасности од бјекства осумњиченог.

“Који има држављанство Црне Горе, те би одласком из БиХ постао недоступан правосуђу Босне и Херцеговине”, наводи се у тексту.

Објашњавају да је Калач под истрагом у предмету који је Тужилаштво БиХ реализовало заједно са УИО БиХ и Државном агенцијом за истраге и заштиту – СИПА, а у којем је откривена једна од највећих количина кријумчарених цигарета у БиХ, процијењене тржишне вриједности од око 1,6 милиона КМ (око 800.000 еура).

“Цигарете су откривене у теретном моторном возилу којим је управљао осумњичени, а у којем су, осим робе која је превожена, употребом специјалне опреме откривене и кријумчарене цигарете. Притвор је предложен из разлога описаних у члану 132. став 1. тачка а) ЗКП-а БиХ, односно због опасности од бјекства осумњиченог који има држављанство Црне Горе и одласком из БиХ постао би недоступан правосуђу Босне и Херцеговине. Истрага у предмету се интензивно наставља”, наводе из тужилаштва БиХ.

Ко производи цигарете: Једна компанија и слободна царинска зона…

Једина компанија регистрована за обављање производње дуванских производа на територији Црне Горе је Монтенегро тобаццо цомпанy из Мојковца.

То су саопштили из Дирекције за издавање одобрења за обављање производње, обраде и промета дуванских производа (Министарства финансија), одговарајући на питања Вијести.

Констатовали су да се Нови дувански комбинат налази у слободној царинској зони, а сходно члану 18 Закона о дувану – слободне зоне не подлијежу том закону.

“Већ се промет дувана, обрађеног дувана и дуванских производа у слободним зонама и слободним складиштима врши у складу са законом којим су уређене слободне зоне и законом којим је уређена спољна трговина, па се самим тим не налази у Регистру произвођача дуванских производа који води Дирекција за издавање одобрења за обављање производње, обраде и промета дуванских производа”.

Рекли су и да цигарете марке “Регина” нијесу пријављене тој Дирекцији и да самим тим, нијесу уписане у Регистар о маркама дуванских производа који води та дирекција.

Из Управе царина у одговору “Вијестима” навели су да Нови дувански комбинат, као оператор и корисник слободне зоне, има њихово одобрење “за спровођење царинског поступка активно оплемењивање, у оквиру којег врши производњу цигарета намијењених за тржишта изван Црне Горе”.

“Производи који су добијени, односно прерађени, у оквиру поступка активног оплемењивања, износе се из слободне зоне ради њиховог поновног извоза. Поступак поновног извоза се спроводи подношењем царинске декларације за овај поступак код надлежне царинске испоставе. Управа царина је, ради контроле и спровођење мјера царинског надзора, формирала посебну организациону јединицу Слободна зона Подгорица, која врши ове послове само из дјелокруга рада зоне и која је смјештена у оквиру простора зоне”, саопштили су из Управе царина.

Из Новог дуванског комбината нијесу одговорили на питања “Вијести” да ли су ове цигарете произведене у њиховој фабрици.

Власници Новог дуванског су “Гранд Интернатионал ФЗЕ” из Дубаиа са 88,3 одсто акција, Главни град Подгорица са 10,5 одсто и Влада Црне Горе која има 1,2 одсто акција.

“Монтенегро тобако” из Мојковца је у власништву компаније “Еуропеан Интернатионал Генерал Традинг” из Дубаиа.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest