УПЦ: Бруто наплата прихода од почетка године 1,36 милијарди еура

foto: Pogled

Управа прихода и царина (УПЦ) у првих осам мјесеци ове године остварила је бруто наплату прихода у износу од 1,36 милијарди еура, што је 134 милиона или 11 одсто више у односу на исти прошлогодишњи период, саопштили су њени представници.

Вршитељка дужности помоћнице директора из Сектора за оперативу у области наплате, Јелена Ђукић, казала је да је то чак 70 милиона или пет одсто више у односу на 2019.

„Остварена наплата у овом периоду је изнад плана за 131 милион или 10,7 одсто“, прецизирала је Ђукић на конференцији за новинаре.

Када је у питању љетња туристичка сезона, она је навела да су посебно задовољни оствареним резултатима.

„У периоду од 1. маја до 31. августа остварили смо наплату у износу од 716,9 милиона еура, што је 36,3 милиона или пет одсто више у односу на исти прошлогодишњи период, док је 11 милиона или 2,4 одсто више у односу на 2019“, рекла је Ђукић.

Остварена наплата је 24,6 милиона еура или четири одсто изнад плана прихода у наведеном периоду.

Према структури наплаћених прихода, доминира наплата пореза на додату вриједност (ПДВ), па је по том основу наплаћено 373,4 милиона еура, што је у односу на прошлу годину 88,6 милиона или 31 одсто више, а у поређењу са планом чак 76,4 милиона или 26 одсто.

„Наплата пореза на промет непокретности у периоду мај-август износила је 9,4 милиона еура и у односу на прошлу годину више је 43 одсто, а у односу на план 65 одсто“, додала је Ђукић.

Према њеним ријечима, раст наплате забиљежен је и код концесионих накнада, па је по том основу наплаћено 15,4 милиона еура или 34 одсто више у односу на прошлу годину.

Остварена бруто наплата по основу акциза износила је 91 милион ЕУР и нижа је пет одсто у односу на исти период прошле године, имајући у виду одлуку о смањењу акцизе на промет безоловног бензина и гасних уља за 50 одсто.

„По основу акциза на минерална уља и њихове деривате наплаћено је 40,6 милиона, што је 35 одсто мање у односу на исти период прошле године“, казала је Ђукић.

Највећи раст наплате прихода забиљежен је код акциза на дуванске производе. По том основу наплаћено је 35,3 милиона еура, што је у односу на исти прошлогодишњи период више 15 милиона или 74 одсто.

„У односу на планирани износ, то је више 12 милиона или 51 одсто, што је резултат бескомпромисне бробе против кријумчарења цигарета, као и недавних акција које су биле у Слободној зони Луке Бар“, саопштила је Ђукић.

Када је у питању наплата доприноса, у наведеном периоду наплаћено је 145,4 милиона еура, што је 21 одсто мање од наплате у прошлој години и чак 11 одсто мање од плана, имајући у виду измјену пореских прописа који су ступили на снагу од јануара ове године.

Наплата по основу царине износила је 15 милиона ЕУР и већа је 37 одсто у односу на прошлу годину и 32 одсто у односу на план.

Ђукић је посебно нагласила да је у августу остварена рекордна наплата прихода у једном мјесецу, када је наплаћено 203,3 милиона еура.

На питање колико износи тренутни порески дуг, Ђукић је одговорила да имају податке на 31. мај и да износи 607 милиона еура.

„У току је припрема анализе на 31. август и она ће бити објављена за десет или 15 дана“, закључила је Ђукић.

Вршитељка дужности помоћнице директора из Сектора за велике пореске обвезнике, Светлана Крговић, саопштила је да је у периоду од јуна до августа пореска инспекција пратила регуларност пословања пореских обвезника.

У поступку инспекцијског надзора у том периоду извршено је 317 потпуних контрола по свим пореским облицима, као и 299 дјелимичних.

„Укупне корекције по основу извршених контрола износе око 12 милиона ЕУР“, прецизирала је Крговић.

Корекције по основу ПДВ-а износе 9,8 милиона еура, што чини 81 одсто укупних корекција. Корекције по основу добити износе 659,2 хиљада еура, а по основу доприноса 1,27 милиона.

Крговић је подсјетила да су током љетње туристичке сезоне на цијелој територији Црне Горе интензивиране активности на праћењу регуларности пословања пореских обвезника који сезонски обављају дјелатност, прије свега угоститељску и трговинску.

„У периоду јун-август порески инспектори су у приморским општинама извршили око четири хиљаде провјера и утврдили неправилности код 429 пореских обвезника. По том основу издата су 572 прекршајна налога са укупно изреченим новчаним казнама у износу од око 1,8 милиона ЕУР. Забрана обављања дјелатности изречена је код 65 пореских обвезника“, додала је Крговић.

Начелник Одсјека за електронску фискализацију, Роберт Рајковић, саопштио је да је у систему електронске фискализације од јуна до краја августа евидентирано укупно 129,03 милиона фискалних рачуна.

Од тога је методом готовинског плаћања евидентирано 119 милиона рачуна, а безготовинског 10,03 милиона.

Укупан промет, укључујући и пореску основицу и ПДВ који је исказан овим рачунима, износи 2,53 милијарде еура.

Он се осврнуо и на цyбер нападе којима је била изложена инфраструктура Владе у претходном периоду, а који и даље трају, и објаснио какав је то утицај имало на фискализацију.

„Што се тиче самих сервиса и портала одговорно тврдим да су исти били доступни све вријеме трајања цyбер напада, који још нијесу завршени. УПЦ није забиљежила инцидент у смислу компромитоване мреже или ресурса у пословној рачунарској мрежи, међутим имали смо покушаје неовлашћеног приступа који су спријечени“, рекао је Рајковић.

Он нагласио да нијесу ниједног тренутка обарали било какав сервис или дисконектовали са јавне мреже било какву електронску услугу коју пружају за све вријеме трајања цyбер напада.

„Имали смо одређени број произвођача и одржаваоца софтвера који га нијесу прилагодили ономе што је законска могућност, а то је издавање рачуна у офф лине режиму рада. Због тога је одређени број обвезника фискализације био принуђен да издаје парагон блок, а неки нијесу имали ни парагон блок, него су се правдали тиме да је сервис недоступан, што није био случај, јер је сервис био доступан“, тврди Рајковић.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest