Велико признање за Вучића: Предсједнику уручен Велики крст вожда Ђорђа Стратимировића

Представници Центра за развој Шајкашке уручили су данас председнику Србије Александру Вучићу Велики крст вожда Ђорђа Стратимировића

Високо признање, које носи име по команданту српских војних снага за време револуције у Аустроугарској 1848. године, Вучићу је уручио проф. Иван Стратимировић, праунук вожда Ђорђа Стратимировића.

Вучић је у згради Председништва Србије разговарао са представницима Центра за развој Шајкашке, након чега му је уручено признање.

Ђорђе Стратимировић, командант српске војске 1848. године у Аустроугарској, српски генерал кога су ондашњи Срби од миља звали вожд, потиче из угледне куће велепоседника, породице Стратимировић из Кулпина, која порекло води из Херцеговине.

Рођен је у Новом Саду 7. фебруара 1822. године, а сахрањен у Бечу где је преминуо 15. децембра 1908. године.

Историја памти Стратимировића првенствено као команданта српских добровољаца из Шајкаша који су извојевали прву и најважнију српску победу над Мађарима 12. јуна 1848. године у Сремским Карловцима. Мађарска војска генерала Јаноша Храбовског са Петроварадинске тврђаве покушала је да заузме Карловце.

Стратимировић, тада двадесетшестогодишњак, одлучио је да последњи пут пређе у напад, скупио сељаке и граничаре, а у помоћ му је стигло и око 1.000 добровољаца из Кнежевине Србије под командом Миливоја Блазнавца. Предвођени генералом Стратимировићем, извојевали су прву српску победу над Мађарима.

По завршетку војне службе, 1859. године, генерал Стратимировић је учествовао у дипломатским мисијама за Аустрију у Црној Гори, на Крфу, у Епиру, Србији и Италији. Од 1873. живео је у Новом Саду. У српско-турском рату 1875. ставио се на располагање српској влади, али је осумњичен да ради за интересе Аустрије. Дубоко разочаран, после 1877. године повукао се из јавног живота и преселио у Беч, где је провео остатак живота. Написао је аутобиографију на српском и немачком језику, коју је 1913. публиковао његов син.

На иницијативу Центра за развој Шајкашке, а уз подршку потомака породице Стратимировић, његови посмртни остаци су 27. септембра ове године пренети у Србију, у Сремске Карловце и положени у земљи где је рођен.

Шајкашка је географски регион у Србији, заузима југоисточни део Бачке, и налази се између четири општине – Нови Сад, Тител, Жабаљ и Србобран, а обједињује 14 насељених места.

Центар за развој Шајкашке, како се наводи на њиховом званичном сајту, представља платформу за унапређење економског, културног и социјалног ткива Шајкашке области са посебним нагласком на јачање конкурентности, делотворно образовање и оспособљавање омладине, стварање нових радних места.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest