Вјечити политички ДПС губитник, Богдан Фатић: Када је жена четник у Влади, онда не чуди ни Младић у Беранама

Није се приједлог да једна улица у Беранама носи име осуђеног ратног злочинца Ратка Младића појавио тек тако. Претходила јој је акција подизања споменика четничком војводи Павлу Ђуришићу у Горњем Заостру, одржавању скупова на овом мјесту, исписивање графита фашистичких садржаја током претходних година на више локација у граду, напади на породицу Томкић.. .Нити су се тек тако појавили срамотни графити на џамијама у Никшићу и Подгорици. Све то су покушаји да се разгради грађански концепт државе, створити осјећај угрожене безбједности, а самим тим и нарушити вишевјековни међувјерски склад у Црној Гори, каже у разговору за Дневне новине Богдан Фатић, предсједник Општинског одбора ДПС Беране и посланик у Скупштини Црне Горе.

Бура око одлуке Савјета да једна улица у Беранама носи име осуђеног ратног злочинца Ратка Младића и даље се не стишава. Реакције су стизале са свих страна, а огласила се и бриселска администрација. Каква је данас ситуација у Беранама?

ФАТИЋ: Потпуно сам увјерен да у Беранама, код већине грађана, данас доминира идеја антифашизма и толеранције и да су овакви науми осуђени на пораз. Демократска партија социјалиста чини све да мултинационализам остане основна карактеристика Берана и да се не дозволи да се било који појединац осјети угроженим у граду који је кроз своју историју препознат као слободарски, антифашистички и мултивјерски. На то нас додатно обавезује и међународно признање “Вјесник мира”, које смо добили уочи обиљежавања 150. годишњице Берана.

Догађај у вези са именовањем улица у Беранама није само појединачни случај. Подсјетићу и на низ догађаја који су претходили овом чину. Прије свега, овдје мислим на акцију подизања споменика четничком војводи Павлу Ђуришићу у Горњем Заостру, одржавању скупова на овом мјесту, исписивање графита фашистичких садржаја током претходних година на више локација у граду, напади на породицу Томкић итд. Све ово је само претходило иницијативи да једна улица у Беранама носи име осуђеног ратног злочинца Ратка Младића, а која је подржана од стране чланова Савјета из редова СНП-а, Демократа и Нове српске демократије.

Међународна заједница осудила је приједлог, а како је реаговала беранска власт?

ФАТИЋ: Тачно је да су реаговали сви релевантни међународни фактори, осуђујући овакав приједлог и та чињеница радује. У исто вријеме, забрињава податак да челници беранске локалне власти невјешто дају саопштења из којих се јасно препознају њихове намјере. У неком ранијем периоду су ове и овакве иницијативе долазиле из редова једне партије, препознате по својим, усуђујем се рећи, назадним ставовима. Данас су они потпомогнути члановима СНП-а и Демократа, а не заборавимо да сви они заједно конституишу не само локалну власт на нивоу Берана, већ и оно што највише забрињава државну власт.

Беранску власт чине и Демократе, који грађане ЦГ увјеравају у своју грађанску оријентацију. Међутим, и њихов представник је гласао за скандалозан приједлог. Како то коментаришете?

ФАТИЋ: Чини ми се да је представник Демократа својим начином гласања на сједници Савјета, подржавајући наведени приједлог, на неки начин и легитимисао своју партију. Очигледно је да су у питању њихова прикривена програмска опредјељења која су овога пута избила у први план и да јасно показују да су грађанска партија само онда када им то доноси одређену политичку корист. Демократе заједно са коалиционим партнерима чине већину у државном парламенту и партиципирају у вршењу извршне власти. Не би нас зачудило, а имајући у виду каква законска рјешења планирају да подрже у Скупштини Црне Горе, да посегну и за измјеном члана 10 Закона о спомен-обиљежјима. Наивно је вјеровати у дипломатску реторику њихових лидера, а не видјети каква су им дјела. Најбољи примјер за наведено су управо поступци њиховог локалног функционера у Беранама.

Није само Ратко Младић био на списку приједлога за давање имена улица у Беранама… Помињао се и Павле Ђуришић. Да ли је то тачно? Ако јесте, како је могуће да се такви приједлози уопште нађу као предмет расправе и одлучивања у држави која баштини антифашизам, која је била препозната по свом мултиетничком и мултивјерском складу?

ФАТИЋ: Тачно је да међу приједлозима има и оних имена који су били сарадници окупатора у Другом свјетском рату. Такође је тачно да су владајуће партије подржале овакве предлоге. Чланови Савјета, из редова Демократске партије социјалиста, више пута су упозорили на кршење Закона, конкретно члана 10 актуелног Закона о спомен обиљежјима. Прије свега смо упозоравали на чињеницу да је неприхватљиво да у 21. вијеку и са ове временске дистанце, такве иницијативе имају подршку било које политичке партије. Вјерујем да сваки грађанин и Берана и Црне Горе има разлога за озбиљну забринутост уколико владајуће партије подржавају величање осуђених ратних злочинаца.

Посебно разочарава сваког грађански оријентисаног појединца, податак да је министарка у Влади себе јавно декларисала “женом четником”. То нас, свакако, као најјачу опозициону партију, не обесхрабрује у даљој борби да не дозволимо да осуђени ратни злочинци и сарадници фашиста, добију своје улице у било којем граду Црне Горе, а камо ли у Беранама. Не смије нико заборавити да је наш град више деценија носио назив Иванград по народном хероју Ивану Милутиновићу! То је и наша додатна обавеза, да осудимо фашизам на сваком мјесту и у сваком тренутку. С друге стране, са жаљењем морамо да посматрамо актуелну политичку сцену Црне Горе у којој су поједини судионици власти спремни да величају трагичне посљедице прошлости које осуђује и којих се одриче цијели свијет.

Може ли се овај приједлог посматрати и као својеврсни пробни балон који би водио у измјене Закона о спомен-обиљежјима? Да ли би Вас један такав приједлог изненадио, будући ко чини нову већину у Црној Гори?

ФАТИЋ: Као што сам већ истакао у претходним одгворима, ако имамо на уму начин функционисања државне власти, рекао бих да ове одлуке личе на координисане! За очекивати је да различита међупартијска уцјењивања у државном парламенту, од стране актуелне већине, могу и ово питање, у датом моменту ставити на искушење!. Увјерен сам да имамо снаге да те идеје поразимо. Вјерујем да је свима јасно да већинска Црна Гора никада неће подржати овакве приједлоге! У цијелој овој рекао бих, не само политичкој већ и грађанској незнавености, највише чуди реакција лидера “грађанског покрета” УРА. Мислим да је њихов лидер, прије свега као потпредсједник Владе, а тиме и јавни функционер који за свој рад одговара свим грађанима Црне Горе, без обзира на њихову националну опредијељеност и вјероисповијест, морао да реагује гласније и институционално, а не само декларативно и да јавно опомене своје политичке партнере.

Имамо и нове случајеве уношења страха и пријетњи међу националним мањинама, попут графита на џамији у Никшићу…

ФАТИЋ: Срамотним графитима који су осванули на џамији у Никшићу, као и скрнављење Османагића џамије у Подгорици покушава се разградити грађански концепт државе, створити осјећај угрожене безбједности, а самим тим и нарушити вишевјековни међувјерски склад у Црној Гори, на који смо посебно поносни. Очекујем да се починиоци и налогодавци оваквих недјела пронађу, процесуирају и најоштрије осуде због нарушавања мултиетничког склада.

Беране су одавно већ изложене провокацијама мањинског становништва. У том граду је прошле године одржан четнички скуп којем су присуствовали и неки од челника локалне власти, да би се дан касније у насељима са бошњачко муслиманским становништвом појавили портрети Драже Михаиловића и Павла Ђуришића. Зашто се ово дешава Беранама?

ФАТИЋ: У посљедње вријеме, нажалост, различитим утицајима се жели прекомпоновати историја Берана, како она даља тако и ова ближа. Наш град карактерише историјско трајање суживота и толеранције. Али, с времена на вријеме се то жели нарушити. Посљедњих дана то долази из истих кухиња оних који не признају ни Црну Гору, ни Црногорце, ни Бошњаке, ни Муслимане, ни Хрвате и који желе једнонационалне средине по својој мјери. Заборављају из тих кухиња да су судбину Берана опредијелили: игуман Мојсије Зечевић, војвода Миљан Вуков, Гавро Вуковић, Радован Зоговић, Михаило Лалић, 13. јул, 21. јул и 21. мај. Ово су свијетле личности и датуми, као најбоља одбрана европских Берана. Ко ово не цијени и не зна, учествује у креирању лажне историје нашега краја. Но, морамо увијек бити на опрезу, јер нас на то опомињу и ови посљедњи догађаји.

На политичкој сцени Црне Горе у фокусу су локални избори у Никшићу. Према информацијама у медијима, Никшић је буквално под опсадом СПЦ, просрпских странака, представника власти у Србији и Републици Српској, агената њихових безбједносних служби… Многи аналитичари и из ЦГ и из региона упозоравају да је ситуација таква да пријете озбиљнији инциденти…

ФАТИЋ: Актуелна друштвенополитичка слика Никшића очигледно представља полигон за креирање несавремене политичке борбе различитим параполитичким структурама и то не само из Црне Горе већ и из земаља из окружења. Пратећи током претходног периода актуелна дешавања у Никшићу, лако се може закључити да није само под опсадом Никшић, већ прије свега независна Црна Гора! Не вјерујем да и у једној развијеној земљи свијета на изборима активно учествују партијски активисти странака из друге државе. Шта је то ако не директно нарушавање суверенитета једне земље?! Заиста, не можемо а да се не запитамо за чије “боље сјутра” се боре активисти партија из других држава у том граду?

Као човјек, који је низ година провео у политици, вјерујем да ће Никшићани знати на адекватан начин да одговори покушајима да им се сопствени град преотме из њихових руку и стави у руке заинтересованим структурама које долазе ван граница и Никшића и Црне Горе.

Демократска партија социјалиста је на недавно одржаном 9 Конгресу послала јасну поруку очувања тековина 21 вијека, а град под Требјесом је увијек знао да буде на правој страни историје у сваком тешком и одлучујућем тренутку за Црну Гору! Апсолутно сам убијеђен да ће тако бити и овога пута

Извор: Дневне новине

3 thoughts on “Вјечити политички ДПС губитник, Богдан Фатић: Када је жена четник у Влади, онда не чуди ни Младић у Беранама

  1. On je potomak muslimanke srpskog porijekla Fate, ispod Komova, a eto ne zovu se po muškom pretku. Znam ga kao prodavca, a studije je završio negdje ko zna gdje. Kao neko ko je iz potokomovskih sela, čak sam i rodbinski vezan s Fatićima, odlično znam da je njegova uža porodica listom bila za četnički pokret, pa su se poslije odrazili prema novim strujama i otac mu je radio u Vojnom odsjeku Berane, a poznato je da su u takvim ustanovama, policiji i vojsci u to vrijeme mogli da rade samo dobro provjereni i podobni. On radi ono što mu se naredi, zato i istupa ovako protiv četnika da bi zbacio sa sebe sumnju, živi i muči se sa 1500 evra koje dobija kao poslanik za posao koji ne treba nikako da se plaća, jer ništa i ne završavaju, pored toga nekako se snađe i za još novca sa strane, tu je ženina dobra plata, muka živa, jedva sastavljau kraj s krajem, čudi me da nijesu na socijali ili pri Crvenoim krstu, a ovako ga napadate. Razumite čovjeka, da ovako ne priča i da ovako ne bleji, morao bi da se vrati u Konjuhe da pričuva bijela stada ispod Komova, ali kažu da je sve zaboravio. Ali sve je dobro, jer od gorega ima gore, zamislite da je izučio za šumara, od i ovako uništenih šuma ne bi ostalo nijedno stablo.

  2. ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  3. Одабир Мојсија Зечевића и Гавра Вуковића и осталих побројаних је био производ времена и прилика а не коначан суд. Данас се бира између нестајања и опстанка. Њихов тадашњи „избор“ није сметња повратка у матицу, напротив. Васојевићи у потпуности припадају Српству. Географија је друга врста науке.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest