Влада одобрила анекс уговора са компанијом МДИ: Каснили са преузимањем наоружања и војне опреме

Foto: Pixabay

Влада Црне Горе, на челу са премијером Здравком Кривокапићем, одобрила је да Министарство одбране потпише неколико анекса уговора са компанијом Монтенегро Дифенс Индустри (Montenegro Defence Industry – МДИ) у вези са куповином вишкова наоружања и војне опреме. Према документу који је објављен на званичном сајту Владе, анексе уговора је било нужно потписати јер је компанија МДИ каснила са преузимањем наоружања и војне опреме, како тврде, због последица пандемије новог вируса корона.

– Привредно друштво Монтенегро Дифенс Индустри доо Подгорица се обратило дана 19. октобра 2021. године захтјевима у којима траже да се размотри могућност анексирања купопродајних уговора у погледу продужења рока за преузимање до 6. новембар 2022. године. Као разлог за продужавањем поменутих уговора, наводе да је пандемија вируса ковид-19 утицала на неизвршавање уговорних обавеза те да представници ино-купца нијесу могли да искористе права на увид у стање средстава, која су предвиђена купопродајним уговорима због отежаног кретања, као и да су за не преузета средства закључили купопродајне уговоре и покренули процедуре за добијање извозних дозвола код надлежних институција Црне Горе – пише у документу који је објављен на сајту Владе. Додаје се да је привредно друштво Монтенегро Дифенс Индустри доо Подгорица извршило цјелокупну уплату за уговор о купопродаји вишкова наоружања и војне опреме копнене војске, од 6. маја 2019. године, а за преостала три уговора је плаћен аванс од 10 одсто.

Према подацима Централног регистра привредних субјеката (ЦРПС), компанија МДИ је у власништву фирме A.T.L – Atlantic Technologies LTD (20 одсто), Бојане Косановић (50 одсто) и Зорана Дамјановића (30 одсто).

Балканска истраживачка мрежа (БИРН) бавила се наводним шверцом оружjа компаниjе МДИ. Стучњаци за наоружање казали су раниjе БИРН-у да jе мало вjероватно да jе оружjе коjе jе продавао МДИ било намиjењено за властиту употребу Саудиjске Арабиjе, већ да се оно преусмjеравало ка Сириjи и у мањим количинама Либиjи и Jемену. Сумње о продаjи оружjа МДИ су кренуле приjе неколико година пошто jе истрага БИРН-а показала да jе МДИ продао готово 300 тона оружjа и мунициjе из периода Jугославиjе Саудиjскоj Арабиjи. Црногорац jе 2015. године оптуживан и да jе учествовао у шверцу оружjа у Либиjи коjе jе наводно достављено тамошњем огранку Ал Каиде. Он jе исте године демантовао наводе да jе његова фирма извозила оружjе у Либиjу и достављала га Ал Каиди. Српским медиjима jе казао да у Либиjу тада ниjе било могуће извозити оружjе и да они тако нешто због санкциjа нијесу ни покушавали.

Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest