Влада опредијелила милион еура за подстицање производње струје из обновљивих извора

Влада је на данашњој сједници донијела Одлуку о додјели буџетских средстава за подстицање производње електричне енергије из обновљивих извора и високоефикасне когенерације. Овом одлуком милион еура се додјељује друштву са ограниченом одговорношћу „Црногорски оператор тржишта електричне енергије – Подгорица“.

Бушење нафте – економски напредак се не смије остваривати без поштовања највиших стандарда заштите животне средине

Како је саопштено из Владе, усвојена је и Информација о формирању Комисије за праћење активности везаних за операције са угљоводоницима у циљу заштите животне средине и донијета Одлука о образовању Комисије за праћење активности везаних за операције са угљоводоницима ради заштите живтне средине.

“Задатак Комисије је да координира радом органа државне управе који имају надлежности у области истраживања угљоводоника ради заштите животне средине, учествује у праћењу стања животне средине и оцјени примјене мјера заштите животне средине, те омогућава бољу и ефикаснију размјену информација између органа државне управе у случају акцидентне ситуације”, истичу.

У Информацији се наводи да се у подморју Црне Горе већ скоро два мјесеца изводи истражно бушење двије бушотине које за циљ имају да истраже угљоводничну потенцијалност.

“Имајући у виду и ризике које индустрија нафте и гаса носи са собом, улога државе у систему контроле активности је од посебног значаја. Наглашено је да, поред тога што потенцијално откриће може у значајном утицати на промјену економске ситуације у земљи, не смије се дозволити да се економски напредак остварује без поштовања највиших стандарда заштите животне средине”, наглашавају у Влади.

Влада је донијела Годишњи програм газдовања шумама за 2021. годину.

“Усвајање Програма и његова имплементација имају, у смислу одредби Закона о шумама, задатак квантификовања мјера на газдовању шумама по обиму, врсти и времену извођења на годишњем нивоу, сходно планским документима у шумарству, а све са циљем обезбјеђивања одрживог газдовања и управљања шумским ресурсима. Програмом су приказана финансијска средства за спровођење мјера на газдовању шумама по газдинским јединицама и шумским подручјима, по обиму и врсти радова. Укупно планирани финансијски приходи планирани Програмом по основу газдовања шумама, коришћења недрвних шумских производа и ловишта посебне намјене износе 7.604.782,90 еура”, напомињу.

Влада је усвојила Информацију о имплементацији Програмске линије за подстицај директних инвестиција за 2020. годину, донијела Одлуку о додјели средстава за подстицај директних инвестиција и прихватила Уговор о коришћењу средстава за подстицање директних инвестиција између Владе Црне Горе и корисника средстава.

“У Информацији се наводи да је надлежна Комисија, на основу Јавног позива за учешће у овој Програмској линији, приступила вредновању једног инвестиционог пројекта – привредног друштва Цалеxицо из Подгорице. Комисија је оцијенила да је инвестициони пројекат задовољио све дефинисане критеријуме и његовим вредновањем су се створили услови за почетак процедуре одобравања додјеле средстава за подстицај инвестиција. Пројектом је предвиђено да ће вриједност материјалних и нематеријалних улагања износити укупно 306.116,53 еура, чиме ће се остварити запошљавање 24 нове особе”, додају у Влади.

Усвојена је Информација о активностима на реализацији пројеката из области енергетске ефикасности за период октобар 2020 – јун 2021. године.

“За наставак реализације пројекта Енергетска ефикасност у Црној Гори, кроз фазу два, Влада је добила зајам од Међународне банке за обнову и развој (ИБРД). У оквиру прве фазе пројекта (МЕЕП 1), која се завршила у марту 2018. године, енергетски је унапређено 25 јавних објеката (девет образовних и 16 здравствених). Имплементација друге фазе пројекта (МЕЕП 2) је започела 1. септембра 2018. године, а планирано је да траје до 31.12.2023. године. Вриједност буџета пројекта је шест милиона еура. У оквиру МЕЕП 2, планиране су следеће активности: унапређење енергетских карактеристика 15 објеката здравственог система, успостављање мониторинг система за праћење нивоа комфора у здравственим објектима, кроз праћење потрошње енергената и воде, као и креирање одрживог система финансирања пројеката енергетске ефикасности у јавном сектору, што ће омогућити да се након реализације друге фазе пројекта, радови на примјени мјера енергетске ефикасности у осталим здравственим објектима, финансирају из уштеда остварених у адаптираним објектима”, прецизирају.

Унаприједити школовање и оспособљавање кадрова из редова припадника мањина

Влада је усвојила Информацију о заступљености мањинских народа и других мањинских националних заједница у органима локалне самоуправе, привредним друштвима и јавним установама чији је оснивач Главни град, Пријестоница или Општина.

“У дискусији је наглашено да је основни циљ израде Информације прикупљање тачних и поузданих података о националној структури запослених у поменутим органима како би добијени подаци послужили за планирање и спровођење активности које треба додатно да допринесу досљедном спровођењу уставних и законских гаранција. Из добијених података може се закључити да је учешће мањинских народа и других мањинских националних заједница на локалном нивоу веће него у ранијем периоду, али се још увијек треба радити како би се спровело оно што је предвиђено законодавством којим се регулише ова област. С тим у вези, оцијењено је да је важно наставити и/или унаприједити спровођење дугорочних активности у циљу школовања и оспособљавања одређеног броја кадрова из редова припадника мањинских народа и других мањинских националних заједница, уз финансијску подршку државе”, кажу у Влади.

Усвојена је Информација о организацији XИВ Љетње школе за младе дипломате „Гавро Вуковић“ и прихваћен Уговор између Министарства вањских послова Црне Горе и Сјеверноатлантског савеза (НАТО) о финансијској подршци за пројекат Љетње школе за младе дипломате „Гавро Вуковић“.

“У Информацији је наведено да је љетња школа за младе дипломате „Гавро Вуковић” једна од активности која је препозната у Програму рада Владе Црне Горе за 2021. годину, а која доприноси јачању капацитета дипломатског кадра. Средства за организацију овогодишње Љетње школе обезбијеђена су од стане Програма Уједињених нација за развој (УНДП) који је партнер на овом пројекту од 2008. године, а додатно интересовање за подршку овом пројекту је ове године исказано од стране НАТО Одјељења за јавну дипломатију (НАТО ПДД) у износу од 9.300 еура”, додају.

Влада је донијела Акциони план за спровођење Стратегије развоја система социјалне заштите старијих за период од 2018. до 2022. године, за 2021. годину и усвојила Извјештај о реализацији Акционог плана за 2020. годину.

“У циљу унапређења социјалне заштите старијих у Црној Гори, с интегрисаним услугама и подршком ради очувања и побољшања квалитета њиховог живота, Акционим планом су, поред осталих, предвиђене сљедеће мјере: обавеза да у свакој локалној самоуправи постоји најмање једна услуга социјане заштите за старије; унапређење мултисекторске услуге за старије у локалним самоуправама; унапређење социјалне заштите старијих кроз подстицање организација, предузетника, привредних друштава и физичких лица да пружају услуге; развијање волонтеризма и сл”, наводе у Влади.

Донијет је и Акциони план за спровођење Стратегије развоја система социјалне и дјечје заштите за период од 2018. до 2022. године за 2021. годину и усвојен Извјештај о реализацији Акционог плана за 2020. годину.

“Акционим планом за 2021. годину планиране су бројне мјере: преиспитивање законских одредби ради унапређења квалитета социјалне и дјечје заштите; унапређење функционисања центара за социјални рад и стандарда услуга социјалне и дјечје заштите; унапређење материјалних давања и мјера активације за кориснике материјалног обезбјеђења. Предвиђено је унапређење услова за издавање лиценце за обављање дјелатности пружалаца услуге и лиценце за рад, преиспитивање акредитације програма обуке и јачање механизама примјене Етичког кодекса за запослене у овој области; обезбјеђивање континуиране обуке, система супервизије стручног рада. Наставиће се са развојем и успостављањем услуга социјалне и дјечје заштите за кориснике на локалном нивоу; деинституционализацијом, подршком породици и унапређењем несродничког хранитељства, те успостављањем иновативних услуга у области социјалне и дјечје заштите”, саопштили су из Владе.

Донијет је Акциони план за спровођење Стратегије развоја поштанске дјелатности у Црној Гори за период 2019-2023, за 2021-2022. годину.

“У дискусији је наведено да доношењем овог Акционог плана Влада усклађује своје циљеве и политику заштите слободе тржишног наступа, интересе привреде, грађана и корисника поштанских услуга, са ЕУ регулативом и стандардима и обезбјеђује доступност универзалних поштанских услуга, као и развој нових, савремених поштанских услуга”, истичу у Влади-.

Усвојен је Извјештај о реализацији Акционог плана за спровођење Програма за контролу и превенцију незаразних болести у Црној Гори за период 2019 – 2021. године за 2020. годину и донијет Акциони план за 2021. годину.

“На сједници је наглашено да у претходној години, која је у највећој мјери протекла у борби против епидемије коронавируса, већина планираних активности није реализована, а неке активности су тек започете, па није реално планирати нове активности за 2021. годину, већ су нереализоване и дјелимично реализоване активности из претходног Плана пренијете у Акциони план за 2021. годину, за чију реализацију су потребна средства у износу од 401.000 еура која су предвиђена Буџетом за ову годину”, закључују у Влади.

Извор: ЦДМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest