Вукчевић, Аџић и Мугоша пуштени након саслушања

СЛУЧАЈ „АБУ ДАБИ ФОНД“
Вукчевић, Аџић и Мугоша пуштени након саслушања
Посланик ДПС-а Петар Ивановић и смијењени директор ИРФ фонда се сумњиче да су 2015. године са Арапима договорили посао и закључили пројекат


Ивановић и Вукчевић, Фото: Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде

Бившем директору Инвестиционо развојног фонда (ИРФ) Зорану Вукчевићу и процјенитељу Милану Аџићу након саслушања у Специјалном тужилаштву није одређено тужилачко задржавање.

Специјално државно тужилаштво (СДТ) кренуло је јутрос у акцију привођења особа за које се вјерује да су злоупотријебили службени положај и несавјесно радили приликом расподјеле и трошења новца од кредита из Абу Даби фонда.

У зграду СДТ-а на саслушање је позван и некадашњи министар пољопривреде и савјетник предсједника Црне Горе Петар Ивановић међутим док му Скупштина не скине посланички имунитет не може званично бити ухапшен за сумњу у корупцију током пројекта за подстицај сјевера.

Петар Ивановић
Петар Ивановићфото: Лука Зековић
Међу приведенима јутрос био је и донедавни предсједник Инвестиционо развојног фонда (ИРФ) Зоран Вукчевић.

Вукчевић
Вукчевићфото: Влада Црне Горе
По налогу СДТ-а, приведени су и бивши министар пољоприведе у прелазној Влади 2016. Будимир Мугоша али и процјенитељ Милан Аџић, њима се на терет ставља сумња у кривично дјело – несавјестан рад у служби.

Мугоша је дао изјаву СДТ-у након чега је отишао кући.

„Вијести“ сазнају да се током дана и у петак очекује хапшење још неколико особа – корисника кредита, који се налазе на листи СДТ-а.

Потпредсједник Владе, Дритан Абазовић саопштио је раније данас да у што краћем року треба скинути имунитет Ивановићу.

Посланик ДПС-а Петар Ивановић и смијењени директор ИРФ фонда се сумњиче да су 2015. године са Арапима договорили посао и закључили пројекат.

У прве двије године, када је исплаћено 11,5 милиона долара кредита, Министарство пољопривреде је било задужено за реализацију пројекта, а потом и расподјелу кредитне линије црногорским фирмама на сјеверу.

За тужиоце је спорно што је Министарство пољопривреде у пројекту АДМАС директно примало новац из Абу Даби фонда, а затим и чињеница да су сами, преко рачуна у Првој банци, одобравали кредите фирмама, које су се јавиле на конкурс, па се вјерује да су се на тај начин незаконито бавили банкарском дјелатношћу. Управо у том дијелу постоје елементи за отварање кривичног поступка због злоупотребе службеног положаја, јер према Закону о Централној банци, кредитним пословима могу се бавити само банке и друге кредитне институције. Министарство пољопривреде, како се вјерује, у прве двије године АДМАС пројекта је исплатила милионске кредите фирмама, које су имале сумњиве залоге па су због активиране гаранције због чега је настала директна милионска штета за државу.

Сумњив посао око милионског кредита: Пројекат фирме „Милкрафт“
Да се нешто, у најмању руку, сумњиво крије иза посла око милионског кредита понајбоље се види у начину реализације пројекта фирме „Милкрафт” у бјелопољском Павином Пољу, чији је власник почасни конзул Црне Горе у Панами Драган Бурић.

Фирма „Милкрафт” у аранжману са Министарством пољопривреде склопила је уговор према којем су добили три милиона еура кредита по повољним условима, а план им је био да изграде савремену мљекару у срцу Вранешке долине, гдје је план био да запосле 150 радника из тог краја.

Огромна мљекара, за коју су рекли да ће бити најсавременија на Балкану, дијелом је изграђена, али никада није заживјела како је то наведено у грандиозном пословном плану.

„Увјерен сам да ће ово бити један од пројеката који ће промијенити начин, метод, а усуђујем се рећи, и технологију рада у области пољопривреде у сјеверном дијелу Црне Горе”, рекао је министар Ивановић, приликом обиласка мљекара у љето 2015. године.

СДТ је, како сазнају „Вијести”, у финансијској шеми утврдило да је ненамјенски трошен новац, који је требало да буде уложен у мљекару.

Четири године касније чини се да је било јасно да је дошло до краха инвестиције – за вријеме премијерског сата посланик СДП-а Рашко Коњевић објелоданио је да му је Влада одговорила да су у љето 2019. дали сагласност на текст Споразума о вансудском поравнању и начину измиривања обавеза по основу раскинутог кредита додијељеног компанији „Милкрафт Лецхе”.

Министар пољопривреде Александар Стијовић јуче је на конференцији за новинаре саопштио да је у посједу комплетне документације у вези злоупотреба приликом расподјеле кредита из Абу Даби фонда.

Он је позвао бивше челнике тог ресора на телевизијско сучељавање, поручујући им да ће, ако то не желе, имати прилику да све објасне тужилаштву.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest