Вуковић: Реконструкција трга милионска инвестиција, ако је Влада не подржи размишљамо о приватно-јавном партнерству

Сједницу Главног града јуче је, током одборничких питања, обиљежила дискусија о оживљавању центра града. И власт и опозиција сагласне су да је неопходно оживљавање, али не и у начину реконструкције Трга независности

Иван Вуковић, фото: УРА

Сједницу Главног града јуче је, током одборничких питања, обиљежила дискусија о оживљавању центра града. И власт и опозиција сагласне су да је неопходно оживљавање, али не и у начину реконструкције Трга независности.

Одборник Демократа Владимир Чађеновић је питао да ли је градоначелник разговарао са представницима ТЦ “Ражнатовић” и због чега није дошло до сарадње Града и компанија са којима се разговарало када је у питању реконструкција објекта “Беко”.

Градоначелник Подгорице Иван Вуковић је одговорио да су покушали да утичу позитивно како би се промијенила слика центра града, објашњавајући да је ДУП “Нова варош” неважећи, те да је предлог Града био да се овај простор разрађује кроз измјене и допуне ПУП-а.

Влада је донијела одлуку о измјенама, али овај објекат није био обухваћен, него тек у јулу 2019. године након захтјева Града. И у самој одлуци се наводи: ‘По иницијативи Града неопходно је дати услове за расписивање Међународног јавног конкурса за идејно урбанистичко-архитектонско рјешење локације Беко са окружењем у захвату ДУП-а Нова варош’ Ова обавеза је садржана у програмском задатку и на данашњи дан и као таква је изричита обавеза за одговорног планера овог планског документа. Због тога сам и помињао законске оквире у којима смо се морали кретати”, одговорио је Вуковић Чађеновићу.

Он је истакао да Град није у могућности да утиче на измјене ПУП-а, јер је то у надлежности МОРТ-а, али ће наставити да помаже како би се дошло до коначног рјешења.

Цијенећи значај овог питања упутили смо иницијативу према МОРТ-у и на неколико састанака покушали да дођемо до рјешења које би омогућило реконструкцију овог објекта. Када смо схватили да би цијели овај процес могао да траје предуго, предложили смо измјене ПУП-а, али је лоптица све вријеме у дворишту Владе. Сматрао сам да није добро што губимо надлежности у овој области, што сам казао и претходном министру, јер мислим да ми у Граду имамо сасвим довољно и кадровских и других капацитета да сами много бољ е радимо ове послове”, истакао је Вуковић.

Он је подсјетио да су од 31. јула 2018. до краја те године успјели да усвоје 34 ДУП-а, а да је цијеле наредне године усвојено свега пет или шест, што ће рећи да је посљедица тога успорен и развој града и оно што је потенцијално могао бити развој града.

“Неважећи планови директно негативно утичу на могућности реализације развојних планова”, поручио је Вуковић.

Реконструкција трга потребна

Чађеновић је истакао да је требало да се сви успротиве овом законском рјешењу раније, али да је бившој власти одговарало да преузме ове надлежности због општина на Приморју.

Он је навео да је центар града у веома лошем стању, а да су “Беко” и Робна кућа велики потенцијали које треба што прије искористити. То је, како каже, интерес свих и томе мора да се посвети још већа пажња.

Вуковић је казао да ће се радо консултовати са одборничким клубовима, те да Град нема никакав пословни интерес у реконструкцији објекта “Беко”, али да је жеља да се помогне у рјешавању овог проблема.

Најавио је да ће након празника позвати шефове одборничких клубова на консултације када је у питању валоризација центра града.

Он је објаснио и због чега се одустало од реконструкције Робне куће, наводећи да би за ту намјену требало неколико милиона еура, што сигурно није исплативо за Град.

Вуковић је поручио и да је реконструкција трга логично рјешење, односно да је паркинг потреба, а да су изабрали најбоље рјешење и да је у питању општи интерес.

Одборник ДФ Миодраг Бешовић изразио је незадовољство оваквим начином реконструкције Трга независности.

Вуковић је навео да нема грађанина који је задовољан изгледом главног градског трга, подсјетивши да су пред изборе грађанима обећали реконструкцију трга и да неће бити задовољни уколико то не реализују.

“Пуно приче је било о квалитету рада, а казали смо да је жири био састављен од водећих људи архитектонске струке у Црној Гори и региону, који је додијелио награду ауторском тиму који, између осталих, сачињавају запослени у ‘ОМИ’, једној од најпознатијих америчких архитектонских кућа. Напали су нас они који су тражили да се трг реконструише и да је срамота да имамо овакав трг. Рјешења су критикована и прије него што смо их и видјели. Реконструкција без изградње подземне гараже не би имала смисла.

Идејно рјешење које ће се разрађивати до доношења главног пројекта подразумијева инвестицију од око 12 милиона еура, а то ће зависити од броја паркинг мјеста. Можемо и да позајмимо новац, као што је урадила Општина Херцег Нови, која се задужила због тог пројекта, али смо одлучили да то буде приватно-јавно партнерство, јер смо процијенили да није паметно да се задужимо 12 милиона еура. Рјешавамо проблем без потрошених средстава из буџета, а добићемо око 700 паркинг мјеста, нешто што је потреба града и грађана, а уједно на овај начин се отварају и нова радна мјеста, јер ће на овом мјесту бити и бројни пословни простори”, казао је Вуковић.

Бешовић је навео да су се и 2006. године бунили против оваквог, постојећег, трга и да су их и тада из власти нападали да је све исполитизовано.

Не политизујемо ако имамо другачије мишљење. Не развија се на овакав начин бизнис, али смо сагласни да центар града треба и мора да се оживи. Ипак, не сматрамо да је ово добар начин”, казао је он.

Такође, у одговорима на одборничка питања је саопштено да ће ЦРБЦ санирати локалне путеве, који су оштећени током радова на аутопуту. У питању је пут Ножице Веруша и регионални пут Лијева Ријека Матешево, чији су мјештани често апеловали да се ове саобраћајнице налазе у веома лошем стању, те да су опасност за све учеснике у саобраћају.

ФСЦГ изразио спремност да изради главни пројекат за источну трибину

Одборник СНП-а Богдан Божовић питао је због чега се није искористила донација Граду од 300.000 еура, која садржи студију изводљивости са идејним рјешењем за изградњу источне трибне Градског стадиона.

Вуковић је истакао да Град није примио донацију у новцу, већ у одговарајућим документима. Он је објаснио и да би много лакше било да се гради нови стадион, него само источна трибина већ постојећег стадиона.

Након усвајања новог Закона о планирању простора била је предвиђена обавеза расписивања јавног конкурса за спортске објекте чија се изградња не финансира из средстава донације. Због тога и идејно рјешење нијесмо могли да добијемо донацијом”, казао је Вуковић.

Он је истакао да Главни град има понуду Фудбалског савеза Црне Горе на столу, који је спреман да финансира израду главног пројекта.

Након тога морамо видјети да ли је и Влада, у овим тешким временима, спремна да подржи овај пројекат. Ако то не буде случај, опет нам остаје да размишљамо о неким алтернативним рјешењима, односно о приватно-јавном партнерству. У питању је много скуп пројекат. Процијењена вриједност трибине са великом гаражом је око 16 милиона еура”, истакао је Вуковић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest