Вуковић: Валоризација Билећког језера замајац развоја Никшића

„Експертском тиму Владе помоћ ће пружити и експертски тим ЕПЦГ, а и Општина Никшић је спремна да се укључи у пуном капацитету, како бисмо дали допринос рјешавању овог изузетно значајног питања“, казао је Вуковић

Немања Вуковић Фото: ДАН

Премда није утврђен тачан проценат учешћа Црне Горе у води хидроакумулационог објекта Билећко језеро и хидропотенцијалу ријеке Требишњице, јасно је да је ријеч о огромној количини воде, чија би валоризација Општини Никшић и држави донијеле много бенефита„, казао је предсједник Скупштине општине Никшић Немања Вуковић, преноси РТЦГ.

Влада је на посљедњој сједници усвојила информацију о валоризацији вода хидроакумулационог објекта Билећко језеро, у којој су истакли неопходност правичне расподјеле хидроенергетског потенцијала хидросистема Требишњица, који у цијелости користе друге земље али не и Црна Гора.

„Експертском тиму Владе помоћ ће пружити и експертски тим ЕПЦГ, а и Општина Никшић је спремна да се укључи у пуном капацитету, како бисмо дали допринос рјешавању овог изузетно значајног питања“, казао је Вуковић.

Он је напоменуо „да су одређене надокнаде плаћане до 1992. године, да би након тога изостале. Питање расподјеле хидро-енергетског потанцијала слива ријеке Требишњице, у годинама за нама, покретали су ЕПЦГ, Влада, као и Општина Никшић. Још 2004. године, преко државне заједнице Србија и Црна Гора, иницијативу за потписивање уговора о управљању водама од заједничког интереса покренула је и БиХ. Међутим, ниједан од досадашњих покушаја да се дође до рјешења прихватљивог за све стране није уродио плодом“, навео је предједник СО Никшић.

У Електропривреди Републике Српске сматрају да наша држава нема основу за такав захтјев, али поручују да су спремни за разговор.

„Видио сам да из “Електропривреде Републике Српске” сматрају да захтјеви из Црне Горе немају никаквог основа, али и да су увијек спремни за разговор. Ја управо у разговорима, пријатељским и добросусједским, на свим нивоима и уз максимално уважавање заинтересованих страна, видим једини пут до проналажења рјешења које би било у корист свих„, казао је Вуковић.

Он је навео да у Општини Никпић сматрају да ЕПРС има обавеза према њима, по основу коришћења Билећког језера за производњу електричне енергије.

„Црној Гори припада 18 одсто површине језера, а запремински удио је скоро 24 одсто. Према прописима Републике Српске предвиђено је и да се плаћа посебна водна накнада за производњу електричне енергије добијене коришћењем хидроенергије по основу Закона о водама и Одлуке о стопама посебних водних накнада, а плаћање ове накнаде на сличан начин је регулисано и прописима у Црној Гори. Накнада се плаћа и за коришћење воде у изузетно повољним природим условима, коришћењем хидроакумулација, према запремини“, навео је Вуковић.

Казао је да немају прецизан податак колики су приходи ЕПРС од Билећког језера, па и да не могу ни утврдити колико би, процентуално, могло њима припасти. Ипак, напомиње, није тешко предвидјети колико би те накнаде значиле грађанима Никшића, будући да би према нашим прописима Општина добијала 70 одсто, док би држави ишло 30 одсто.

„Ради илустрације – само по основу коришћења воде у изузетно повољним природним условима, за акумулацију Вртац, за прошлу годину, Општина Никшић је добила преко милион еура од ЕПЦГ (70 одсто од 1.493.962,42 еура). Јасно је какав би замајац укупном развоју Никшића било регулисање овог питања“, закључио је Вуковић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest