За два дана прокувало 40 аутомобила, неопходна редовна контрола

Foto: Pogled

На путу се могу догодити бројне непредвиђене околности. Тако су се на примјер за прва два дана вожње по тек отвореном ауто-путу Бар – Бољаре запалила четири возила, док је чак 40 прокувало. Стручњаци напомињу да је неопходно редовно контролисати возила, али и да у виду треба имати карактеристике пута.

Фото: Поглед

Овим путем је за три дана, прошло неколико десетина хиљада возила. Нијесу издржала четири, која су се запалила.

“Наше екипе кад су дошле на лице мјеста, на сва четири пожара да кажем, затекле су пожар у простору гдје се налази мотор возила тј. у предњем дијелу возила. Локација сва четири пожара су се дешавала од петље Пелев бријег до рампи на Матешеву, то су били пежо, рено и цитроен”, казао је Милош Марковић шеф Службе заштите и спашавања на ауто-путу, преноси портал РТЦГ.

Они који су имали више среће, доживјели су на ауто-путу да им возило, народски речено, прокува. Из Монтепута кажу да је за два дана то био случај код 40 аутомобила.

“Сама брзина која се постиже на ауто-путу је велико оптерећење јер је отпор ваздуха знатно велики, знатно виши нарочито преко 80, а и на брзину од 120 или 130 километара на час ако избаците руку, долази до лома руке. Све су то оптерећења које возило трпи, у једном тренутку не може да издржи”, казао је Мирко Ђуровић вјештак саобраћајне струке.

А четвороточкаши који се возе у Црној Гори често теже издржавају изазове на путу због старости. У земљама Европске уније возе готово деценију млађе аутомобиле него код нас, кажу из Алфа центра.

“У Црној Гори се вози негдје око 256 хиљада возила, односно регистровано је 256 хиљада возила чија је просјечна старост 15,5 година. Према подацима министарства, најстарија возила се возе у Петњици, Андријевици и Шавнику гдје је просјечна старост око 20 година”, истакао је Милош Перовић из НВО Алфа центар.

Зато је неопходна детаљнија провјера аутомобила и то не само старијих. У супротном, аутомеханичари ће имати пуне руке посла.

“Имамо ту један ауто испред сервиса који је прешао 70 хиљада километара, људи су отишли на ауто-пут, дошли су у петом степену преноса или шестом под неким већим гасом тај ауто је сигурно дуже времена зачепљен унутра у том систему и нормално, десио се квар мотора, мотор је цркао и више није за употребу”, истиче аутомеханичар Петар Банићевић.

Осим о исправности аута, приликом кретања на пут морају се, како напомињу стручњаци, знати и карактеристике саобраћајнице. Дионица од Смоковца до Матешева је прилично захтјевна.

“Током свих 42 километра своје дужине гдје се негдје од Подгорице гдје је надморска висина 60 долази до 1100 метара надморске висине у једном дијелу аутопута”, истиче Перовић.

Возачи на ауто-путу морају бити опрезни и због неуобичајених понашања за воланом.

О томе свједоче из Монтепута, из којег истичу да су забиљежили, између осталог, коришћење зауставних трака ради фотографисања па чак и вожњу у контра смјеру.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest