За два мјесеца ЕПЦГ увезла струје у вриједности од 106 милиона еура, неизвјесне рестрикције и поскупљење

Foto: Pixabay

Електропривреда Црне Горе је за два мјесеца увезла струје у вриједности од 105,9 милиона еура. Ситуација на тржишту електричне енергије је веома комплекса па још увијек је неизвјесно шта потрошаче очекује на језен и зиму. Прошле седмице је министар капиталних инвестиција Ервин Ибрахимовић је рекао да неће бити рестрикција струје у септембру и октобру. Из ЕПЦГ за ЦдМ-у кажу да чине све да на јесен не дође ни до поскупљења ни до рестрикција.

“Тренутна ситуација је врло сложена. Илустрације ради, поменућемо само то да смо, у периоду од 1. јуна до 29. августа текуће године, за увоз 302,6 GWh морали да опредијелимо чак 105,9 милиона еура, односно 350,13 ЕУР/МWh. Тренутна цијена на берзи прелази 700 ЕУР/МWh, а најављене цијене за посљедњи квартал текуће и цијелу сљедећу годину, најблаже речено, нијесу оптимистичне, тим прије што ми, у овом тренутку, потрошачима продајемо електричну енергију по цијени од 45 ЕУР/МWh, а ЦГЕС-у и ЦЕДИС-у по 116,22 ЕУР/МWh”, саопштили су ЦдМ-у из ЕПЦГ.

Учиниће, тврде, све што је у њиховој моћи да избјегну варијанту у којој би се уводиле рестрикције или повећавала цијена електричне енергије, с тим што наглашавају да, у том погледу, не зависи све од њих: хидролошка ситуација, даља кретања на берзи, али и улога државе јесу фактори који ће пресудно утицати на стање у наредном периоду.

“С тим у вези, покренули смо и кампању којом се стимулише штедња код крајњих купаца, али нам је, поред свега осталог, понављамо, заиста неопходно континуирано и студиозно учешће државне администрације, јер је, до овог тренутка, Црна Гора једна од ријетких европских држава у којима готово комплетан терет енергетске кризе сноси енергетски сектор. На дужи рок, ако нам је циљ превазилажење кризе, а вјерујемо да то мора бити на врху листе приоритета црногорског друштва, мора постојати активно учешће државе и, на крају крајева, рационална потрошња крајњих купаца, јер нам упоредни примјери из Европе показују да се само на тај начин успјешно могу рјешавати фазе глобалне енергетске кризе”, истичу у ЕПЦГ.

У крајњем, увјеравају, да чине све да на јесен не дође ни до поскупљења ни до рестрикција.

“С тим што, понављамо, много фактора не зависи од нас и, на средњи и дужи рок, заиста је неопходна једна јасна државна стратегија на плану суочавања са ефектима енергетске кризе, тим прије што, према мишљењу већине релевантних европских стручњака из те области, ово чему свједочимо могло би бити нешто што ће да траје годинама”, нагласили су за ЦдМ из ЕПЦГ.

Недавно је министар Ервин Ибрахимовић говорећи о потенцијалним рестрикцијама струје казао за ТВЦГ да неће бити рестрикција струје у септембру и октобру.

“У разговору са извршним директором ЕПЦГ Николом Ровчанином добио сам увјеравања да неће бити рестрикција струје у септембру и октобру”, рекао је Ибрахимовић прошле седмице, и додао да вјерује да ће већ од децембра ЕПЦГ поново продавати електричну енергију.

Министарство капиталних инвестиција је у Водичу за уштеду електричне енергије представило праксе које могу довести до смањења рачуна за струју у домаћинствима, а односе се на ефикасније коришћење кућанских апарата.

Извор: цдм

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest