За неке судије Уставног суда, година има 14 мјесеци!

„На сједници Уставног суда од 1. новембра 2021. године, троје судија је изразило став да ће судија др Драгољуб Драшковић испунити услов за пензију 1. јануара 2022. године, док је двоје судија изразило став да је судија Драшковић испунио услов за пензију 1. октобра 2021. године“, пише у допису Скупштини, у који је ИН4С имао увид

Судија др Драгољуб Драшковић

За судије Уставног суда, чини се, година има 14 мјесеци. То проистиче из дописа који је упутио Уставни суд, тј предсједник УС Будимир Шћепановић, предсједнику Скупштине Црне Горе Алекси Бечићу.

Наиме, Шћепановић у свом допису пише, да је на сједницама од 30. септембра 2021. године и 1. новембра 2021. године, није постигнута сагласност о томе кад судија др Драгољуб Драшковић испуњава услове за старосну пензију.

„На сједници Уставног суда од 1. новембра 2021. године, троје судија је изразило став да ће судија др Драгољуб Драшковић испунити услов за пензију 1. јануара 2022. године, док је двоје судија изразило став да је судија Драшковић испунио услов за пензију 1. октобра 2021. године“, пише у допису Скупштини, у који је ИН4С имао увид.

Подсјетимо, судије Уставног суда Миодраг Иличковић и Милорад Гогић потврдили су да неће учествовати у раду сједница и вијећа у којима је њихов колега Драгољуб Драшковић, за која тврде да више није судија. Они су одбацили оптужбе колеге да уводе анархију у Суд, да га блокирају и да не призању одлуке већине.

Иличковић је казао Вијестима да му “не пада на памет да полемише по новинама са човјеком кога није стид да као судија Уставног суда гласа о самом себи.”

”Што се тиче поменуте анархије, опструкције и блокаде рада треба рећи до чега су довели Суд, његов ауторитет и углед Драшковић у група сигуран глас. То, што би народ рекао, види и крава лежећи”, рекао је судија Иличковић раније за Вијести. 

Он је алудирао на информације из афере Снимак, током које је објелодањено да је ДПС за изборе обезбјеђивао сигурне гласове преко својих присталица и чланова њихових породица.

Бивша Влада ДПС-а и његових коалиционих партнера је “захваљивала” на раду судијама и тужиоцима тако што им је мимо буџета правосуђа и Уставног суда интерном уредбом дијелила станове и кредите.

Судија и бивши предсједник УС Драгољуб Драшковић је 1. октобра ове године стекао услове за старосну пензију са навршених 66 година, али предсједник УС Будимир Шћепановић о томе није обавијестио Скупштину.

Законом о раду, који се оспорава у дијелу јавности али и пред УС, предвиђено је да мушкарци стичу услове за пензију са 66 а жене са 64 године.

Сједница УС почетком новембра прекинута је након што су судије Гогић и Иличковић биле против да Драшковић остане на функцији јер му је по сили закона престао мандат. Преостало троје судија, међу којима и оспоравани судија Драшковић, сматрали су другачије.Судија Милорад Гогић рекао је Вијестима да “уставни судија који је испунио услове за старосну пензију не смије судјеловати у суђењима, нити одлучивати, јер би у противном због учешћа лица које није судија биле захваћене повредом незаконитог састава суда”.

Он је хронолошки објаснио дешавања у вези проблема рада Суда, наводећи да је на сједници УС 31. марта 2021. под тачком текућа питања био “Предлог одговора УС-а Скупштини ЦГ који се односио на судије Муратовић и Шаркиновић.”

”Био сам против истог са садржином коју је дао предсједник, и дао своју верзију истог која није добила потребну већину гласова као ни предлог предсједника. Након тога имали смо сједницу Суда у септембру, на којој није присуствао судија Иличковић. Расправљали смо о предлогу обавештења УС Скупштини ЦГ, које је предложио предсједник а у којем је исти, с позивом на Закон о раду, тражио да се Скупштина а не Уставни одбор (који је тражио информацију о статусу судије Драсковића), обавијести да ће он 1. јануара 2022. испунити услове за старосну пензију.

Заузимајући став да је Драшковић сходно члану154.став 1 Устава ЦГ и члану 17.став 1 Закона о ПИО, стекао услове за старосну пензију 1. октобра са навршених 66 година живота и више од 15 година стажа осигурања, гласао сам против овог предлога – као и судија Драшковић. Због тога исти није добио потребну већину”, навео је Гогић у изјави.Пред УС је више иницијатива које се тичу старосне границе за одлазак у пензију али и уставних жалби због одлуке Судског савјета да по истом основу констатује престанак функције за 27 судија.

У УС тренутно постоји проблем већине за доношење одлука јер поред бојкота Драшковића, недостаје двоје судија за које је у Скупштини покренута процедура избора.

Њен исход је неизвјесан јер је потребна двотрећинска, односно тропетинска подршка посланика – која тренутно не постоји у парламенту.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest