За пројекат солари издвојено 30 милиона еура

Електропривреда Црне Горе и Инвестиционо развојни фонд потписали су уговор вриједан 30 милиона еура за финансирање пројекта СОЛАРИ 3000+ и СОЛАРИ 500+. Уговор су, у име ИРФ-а потписали предсједник управног одбора Инвестиционо развојног фонда Велизар Калуђеровић, извршна директорица Ирена Радовић и Никола Милосављевић, директор сектора за кредите а у име ЕПЦГ предсједник одбора директора Милутин Ђукановић, извршни директор Никола Ровчанин и главни финансијски директор Миро Врачар.

„Потписивање уговора за финансирање пројекта СОЛАРИ 3000 и 500+ са Инвестиционо развојним фондом веома је значајно за нашу компанију. Подсјећам, да ће у оквиру овог пројекта бити отворено на стотине нових радних мјеста, док ће на хиљаде наших потрошача имати мање рачуне за утрошену електричну енергију. Користим ову прилику да још једном позовем грађане Црне Горе да конкуришу за пројекат СОЛАРИ, јер сматрамо да ће у зеленој транзицији побједник бити онај који ће моћи да производи електричну енергију. Честитам пословодству ЕПЦГ, јер је одрађен велики и добар посао“, рекао је Ђукановић.

Процес одабира финансијске институције био је транспарентан, на међународни јавни позив за обезбјеђење финансијских средстава за финансирање пројекта „Солари 3000+” и „Солари 500+“, који је Електропривреда Црне Горе расписала 2. августа, пријавило се осам заинтересованих институција.

„Инвестиционо развојни фонд је, као државна институција, препознао велики значај овог пројекта. Изузетно је важно да пратимо ефекте пројекта СОЛАРИ који ће допринијети снажењу стандарда грађана наше државе, а и допринијети новом запошљавању. ИРФ је зато подржао пројекат Солари са најнижом каматном стопом у историји ове институције. На овај начин ми смо, поред подршке ЕПЦГ као државној компанији, дали јасну подршку и бројним малим и средњим предузећима која ће кроз учешће у пројекту Солари остварити значајне бенефите. Надам се да ће у наредном периоду бити пуно нових пројеката гдје ће ИРФ са задовољсвом партнерски учествовати“ истакла је, Радовић.

Извршни директор ЕПЦГ, Никола Ровчанин, истакао је да је ово историјски тренутак не само за ЕПЦГ, већ и за цјелокупно друштво. Изразио је задовољство што је партнер у пројекту баш ИРФ, уз наду да у будућности заједно развијати и бројне друге пројекте зелене енергије.

„Ми смо у протеклој години успјели да обезбједимо енергетску стабилност, а надам се да ћемо уз развој оваквих пројеката, везаних за производњу соларне енергије, успјети да постанемо и регионални гигант када су у питању предузећа која се баве производњом и испоруком електричне енергије. Захваљујем се ИРФ и надам се да је ово почетак наше успјешне сарадње. Позивам још једном грађање Црне Горе да се укључе у овај пројекат , јер је он пројекат будућности“, навео је Ровчанин.

Своје задовољство партнерством са ИРФ-ом исказао је и главни финансијски директор ЕПЦГ, Миро Врачар: „Ово је дан од историјског значаја за енергетски сектор као и за све грађане Црне Горе, јер пројекат СОЛАРИ представља инвестицију која доприноси побољшању стандарда у држави, зато позивам потрошаче да се укључе и постану произвођачи-потрошачи“, истакао је Врачар.

Пројекат Солари 3000+ и Солари 500+, вриједан 30 милиона еура, представља почетак енергетске транзиције у Црној Гори и једну од најзначајнијих инвестиција у енергетском сектору у посљедњих 40 година. Интересовање за пројекат од 1. новембра 2021. године када је расписан јавни позив је превазишло сва очекивања, а бројка од 14.500 пријављених домаћинстава и правних лица, опредијелило нас је да одмах покренемо и 70 милиона еура вриједан пројекат “Солари 5000+”, којим ће се обухватити још 4000 индивиндуалних и 500 колективних стамбених зграда те 500 предузећа и јавних установа.

“Потрошачи који испуне услове неопходне за коришћење енергије сунца, учешћем у пројекту у прилици су да од потрошача и купаца постану произвођачи електричне енергије, да производе електричну енергију за сопствене потребе, а евентуално остварене вишкове продају националној електроенергетској компанији. Дакле, отвара им се могућност знатних енергетских и економских уштеда без штетног утицаја на природу”, закључује се у саопштењу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest