Зековић: Било пропуста полиције на Цетињу, Аџић и Брђанин одмах да поднесу оставке

Координатор Грађанске иницијативе 21. мај и бивши предсједник и члан Савјета за грађанску контролу рада полиције Александар Саша Зековић, сматра да министар унутрашњих послова Филип Аџић и директор Управе полиције Зоран Брђанин, због незапамћене трагедије на Цетињу у којој је јуче живот изгубило 11 особа, од којих двоје дјеце, треба одмах да поднесу оставке.

Вук Бориловић је у својој кући из ловачке пушке јуче прво убио чланове породице који су код њега били подстанари, двоје малољетне дјеце (11) и (осам) и тешко ранио њихову мајку Н.П.М. (35), која је усљед задобијених повреда преминула у здравственој установи. Зековић каже да је он потом убио Г.Ђ. (54), М.М. (37) Р.Д. (56), Д.Д. (78), Д.Д. (74), Д.Р. (51) и А.Р. (52), те да је теже и лакше ранио још шест особа: Д.Ч.(88), А.Д. (32), Ф.Ђ. (33) С.З. (66) М.Р. (76) и полицијског службеника Љубишу Максимовића (44).

“Званичници су избјегли да говоре о одговорности, а о њој се управо и говори у оваквим ситуацијама јер јавност хоће и има право да зна да ли је полиција предузела све што је требала и могла да спријечи овај масакр и његове посљедице”, казао је Зековић за ЦдМ.

Он породицама настрадалих, грађанима Цетиња и градоначелнику Пријестонице Николи Ђурашковићу изјављује саучешће и изразе саосјећања и солидарности,а повријеђенима жели брз опоравак.

“Цетиње је изузетно повезана и сложна заједница коју је овај догађај дубоко потресао. Важно је да се у граду поново успостави осјећај сигурности, повјерења и да се пружи континуирана подршка породицама настрадалих и жртвама овог незампаћеног масовног насиља. Апелујемо на Владу Црне Горе да осмисли потребне програме, укључујући и посттрауматску подршку према свима”, истиче Зековић.

Он је оцијенио да одговор Министарства унутрашњих послова (МУП) и Управе полиције на ову ситуацију није био адекватан и дјелотворан.

Изостала је, тврди Зековић, и потребна и очекивана комуникација са јавношћу, како током кризе тако и након ње.

“Изостала је и подршка према медијима који су оскудијевали бар са минималним званичним информацијама. Усљед такве неорганизације МУП и Управе полиције и континуираног изостанка пружања разумних и промишљених информација, у домену које су биле могуће, друштвене мреже су биле преплављене неутемељеним и непримјереним објавама које су додатно узнемириле јавност.

Према његовимријечима, Управа полиције није благовремено реаговала на забринутост грађана.

“Није им понудила тачне и правовремене информације, нарочито о својим активностима. Посебно је могла бити важна информација о томе које су јединице полиције упућене и присутне на Цетињу и на који начин су доступне дежурне линије. Опет су се показали слабости и недостаци капацитета у комуникацији са јавношћу. На друштвеним мрежама, иако је присутна, Управа полиције се уопште није оглашавала што је потпуно супротно понашању европских полиција у сличним кризним ситуацијама. Одговарајући поступци комуницирања су кључни у кризној ситуацији, а директор Управе полиције јавно се огласио, видео поруком, тек након пет сати”, наводи Зековић.

Зековић поручује да је догађај на Цетињу, масовно убијање грађана, као и вријеме трајања вршења тешких кривичних дјела, захтијевао благовремену реакцију тактичких и обучених јединица Управе полиције, транспорт њихових група хеликоптером и возилима сходно приоритету, као и стварање оперативно тактичких услова за спрјечавање убистава од стране Бориловића као и употребу свих средстава принуде, па и циљане употребе ватреног оружја од стране обучених полицијских јединица према Вуку Бориловићу, с обзиром да су били испуњени сви законски услови за то.

“Умјесто полиције крвави пир су зауставили грађани у намјери да спријече даље посљедице на штету грађана и полицајаца у цивилу који су се налазили у непосредној близини. То указује на неадекватну припрему и реакцију полиције што је поразно за сваког припадника полиције а камоли за оне који њоме управљају”, мишљење је Зековића.

Он наглашава да је догађај на Цетињу, а то ће се и показати и у даљим активностима, пораз државе, друштва и система безбједности.

“Објективна и професионална одговорност министра Аџића и директора Управе полиције је неупитна. Као особе које се у безбједносном сектору налазе на челу ланца командовања и одговорности морају да поднесу оставке. Објективна одговорност оних који су налазили на челу одређених система раније није изостајала (Министарство саобраћаја, Министарство здравља, Министарство туризма и одрживог развоја, Управа полиције, ЦБ Подгорица…)”, истиче саговорник ЦдМ-а.

Посебно Зековић наглашава да информације добијене од припадника локалних јавних служби и грађана са лица мјеста указују да је неконтролисана агресија, убијање својих суграђана и пружање отпора полицији трајало и до сат и по времена.

Он додаје да је свима требало бити одмах јасно да Одјељење безбједности (ОБ) Цетиње нема капацитета да одговори овом изазову.

Подршка из Центра безбједности (ЦБ) Подгорица је, како тврди Зековић, стигла касно али је најзабрињавајућа чињеница да је овом приликом изостало ангажовање посебне јединице и противтерористичке јединице полиције, као и хеликоптерске јединице МУП.

Бориловић је у својој кући из ловачке пушке прво убио чланове породице који су код њега били подстанари, двоје малољетне дјеце (11) и (осам) и тешко ранио њихову мајку Н.П.М. (35), која је усљед задобијених повреда преминула у здравственој установи.

“Послије убиства три члана породице М., Бориловић је изашао из своје куће и насумично пуцао у своје суграђане, комшије и пролазнике и том приликом убио још седам особа: Г.Ђ. (54), М.М. (37) Р.Д. (56), Д.Д. (78), Д.Д. (74), Д.Р. (51) и А.Р. (52). Овом приликом је теже и лакше ранио још шест особа: Д.Ч.(88), А.Д. (32), Ф.Ђ. (33) С.З. (66) М.Р. (76) и полицијског службеника Лјубишу Максимовића (44)”, рекао је Зековић за ЦдМ.

Нарочито је важно, поручио је он, да се утврди основаност гласина да су наводно постојали ранији конфликти и провјери да ли тај напад пријављен полицији и ако јесте зашто су изостале превентивне радње полиције укључујучи и претрес стана у циљу проналаска оружја.

“Одговорност и осјећај за сигурност грађана не смију никада да изостану а све већ указује да је организација активности које је Управа полиције требала да предузме прије, током и по самом извршењу кривичног дјела веома лоша. Грађани Црне Горе, без озбира на своје идеолошке, вјерске и националне разлике, заслужују поузданију и професионалнију организацију полиције”,закључио је Зековић у изјави за ЦдМ.

Извор: ЦдМ

4 thoughts on “Зековић: Било пропуста полиције на Цетињу, Аџић и Брђанин одмах да поднесу оставке

  1. A tvoja odgovornost za neprestano sirenje mrznje koju izvo.ite koliko je imate u sebi i oprenosite na sebi slicne,osjećaj mržnje najvise šteti onom ko ga gaji u sebi

  2. Мрш галати избезумљена!
    Не симпатишем ни Аџића ни полицију ЦГ али сад си нашло да го.ноједаш и блатиш људе несоју!

  3. Sramota da nemate trunke srama i da ne želite da priznate krivicu, dozvoliti da psihijatrijski slučaj više od sat vremena teroriše deo grada i ubija svakoga ko mu se na putu našao, treba sami tražite da se nadjete na optuženičkoj klupi, ceo policijski vrh jer veliku odgovornost imate vi policajci koji niste oduzeli naoružanje osobi koja ima psihičkih problema, kako ćete živeti sa tim gospodo policajci???

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest