Зековић јадикује: Грађанима прекршајни налози само због махања државном заставом из возила

Више грађана ми је саопштило да им је уручен прекршајни налог само зато што су махали државном заставом изван моторног возила. Тврде да тијелом нијесу били изван возила, нити на прозору возила. Уколико су сједјели у возилу, значи нијесу возили, и у том положају кроз прозор истакли државну заставу – сматрам да на тај начин нијесу могли угрозити ни себе, ни друге па се таква вожња не може сматрати ризичном по безбједност саобраћаја, саопштио је данас активиста за људска права и бивши предсједник Савјета за грађанску контролу рада полиције Александар Саша Зековић.

Истакао је да има грађана који тврде да им тијела нијесу била изван возила, а то им је написано у прекршајном налогу.

“Препорука Управи полиције да сваком грађанину којем се уручује прекршајни налог буде припремљен, бар на увид, и доказ (фотографија или кадар из видео записа) који потврђује постојање тог прекршаја. То је важно и због евентуалног судског поступка”, навео је Зековић.

Како је додао, грађани који сматрају да прекршајни налози немају основа и да нијесу могли бити у ситуацији у којој тврди да их је, непосредним опажањем, затекао овлашћени полицајац треба да размотре могућност да не прихвате одговорност и да иду на судско одлучивање.

“То раде на начин што попуне одговарајућу рубрику на самом налогу и предају га на писарници надлежног Суда за прекршаје. У поступку треба да инсистирају на доказу који недвосмислено потвђује да су починили прекршај који им се ставља на терет”, појаснио је Зековић.

Додао је да грађани који тврде да се службене мјере полиције примјењују само сада и да нијесу примјењиване раније, током политичко-вјерских окупљања “Не дамо светиње”, нијесу у праву.

“Те активности полиција примјењује у континуитету, без обзира на политичке промјене у друштву. У својству предсједника Савјета за грађанску контролу рада полиције, током 2020. године сам указивао Управи полиције да постоје примједбе у јавности (значи и тада) око селективности у поступању полицијских службеника у појединим срединама када је ријеч о организованом кретању возила у колони са различитим обиљежјима. Савјет је досљедно тражио да се ти наводи неодложно провјере због заштите кредибилитета и озбиљних и добрих резултата у раду полиције. Увјерен сам да исти апел вриједи и сада”, казао је Зековић.

Подсјетио је да је Савјет за грађанску контролу рада полиције још прошле године препознао потребу покретања шире друштвене и стручне дебате о одређеним ситуацијама и питањима из свакодневног живота како би се са законског, практичног, безбједносног аспекта, али и стајалишта личних увјерења разјасниле све могуће дилеме око учешћа и одговорности грађана у обиљежавањима/прославама државних празника, спортских или изборних резултата или вјерских светковина, а које се одражавају на редовно и безбједно одвијање саобраћаја и на однос полиције према томе.

“Оно што је сигурна посљедица овогодишњег и прошлогодишњег искуства јесте да због досљедности и принципијелности у примјени полицијских овлашћења и осигурања пуне равноправности свих грађана у свакој ситуацији можемо и требамо заборавити на досадашњи начин обиљежавања прослава државних празника, спортских или политичких прослова или вјерских светковина”, поручио је Зековић.

Извор: ЦдМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest