Жесток удар и посљедице корона кризе – десеткован приход јужних општина

СТРМОГЛАВ ПАД У НАПЛАТИ ПДВ-А
Жесток удар и посљедице корона кризе – десеткован приход јужних општина
Током три ударна мјесеца љетње сезоне шест општина са југа наплатило око 11 милиона еура ПДВ-а, а лани више од 24 милиона


Током три главна мјесеца у љетњој сезони ове године жесток удар корона кризе претрпјело је шест приморских општина, али и Подгорица, у којима је забиљежен стрмоглави пад у наплати пореза на додату вриједност (ПДВ) у односу на прошлу годину.

Нижу наплату биљеже и општине централног и сјеверног региона, али се не ради о драстичном паду.

То се закључује из званичних података, које је Невладина организација “Акција за социјалну правду” (АСП) добила од Пореске управе, а у које су „Вијести“ имале увид.

Подаци о наплати ПДВ-а у јуну, јулу и августу ове године показују заправо размјере значајно смањене потрошње и краха овогодишње туристичке сезоне. Уз то, ови подаци нијесу коначни јер од укупног износа наплаћеног ПДВ-а у општинама, одбија се дио поврата на име те дажбине…

Драстичан пад у Будви
У јуну, јулу и августу ове године шест приморских општила је наплатило нешто више од 11 милиона еура пореза на додату вриједност, за разлику од 24,3 милиона еура, колико је наплаћено у истом периоду лани, што је пад за више од половину укупног износа.

фото: Вијести
“При томе је најдрастичнији пад имала Будва, која је центар црногорског туризма. Ова општина је у посматрана три мјесеца ове године наплатила нешто више од 2,5 милиона ПДВ-а, док је на њеној територији у истом периоду прошле године наплаћено више од 7,9 милиона еура“, прецизирали су из Акције.

Посматрано по мјесецима, Будва је у јуну прошле године остварила 1,6 милиона наплате ПДВ-а, а овог јуна 866 хиљада, у јулу прошле године 2,2 милиона, а овог јула 710 хиљада, док је у августу претходне имала више од четири милиона ПДВ-а, а у овом августу непуних милион еура.

„Када је ријеч о Херцег Новом, посматрано заједно три мјесеца, лани је наплатио преко 6,4 милиона, а овог љета нешто више од три милиона. У Котору је прошле године у три мјесеца наплаћено 3,3 милиона, а ове 1,1 милиона, док је у Улцињу лани наплаћено 1,1 милиона, а сада 573 хиљаде еура“, додали су из АСП-а.

Тежак терет корона кризе и затворених граница претрпио је и Бар, који је лани у три мјесеца остварио 2,4 милиона наплате ПДВ-а, а овог љета непуних милион и по, док је Тиват имао наплату од три милиона прошлог, за разлику од 2,3 милиона овог љета.

Наплата у Подгорици мања за 11 милиона
Када је ријеч о Главном граду, цифре показују да је у јуну, јулу и августу ове године наплаћено 36,5 милиона еура, што је готово 11 милиона мање него у истог периоду лани када на територији Подгорице наплаћено 47,4 милиона еура.

„У првих неколико мјесеци од почетка корона кризе Подгорица се добро „држала“ у наплати ПДВ-а, али ни снажна инвестициона активност у љетњем предизборном периоду није успјела да заустави велики пад у наплати ове врсте пореза“, истакли су из АСП-а.

Тако је Главни град у јуну прошле године остварио 13,2 милиона ПДВ-а, а овог јуна 11,7 милиона, у јулу претходне године 15,4 милиона, а у јулу ове године 12,3 милиона, док је у августу прошле године имао наплату од 18,7 милиона, за разлику од 12,4 милиона овог августа.

Подаци не обухватају Тузи, јер АСП не располаже посебниим цифрама за ту општину.

Истовремено, пет општина централног региона (Никшић, Даниловград, Цетиње, Плужине и Шавник) у посматраном периоду су оствариле 5,8 милиона ПДВ-а, док је прошле године то укупно износило 6,5 милиона.

Плаћају цех неразвијености
Десет општина сјеверног региона (Пљевља, Бијело Поље, Беране, Колашин, Мојковац, Андријевица, Рожаје, Жабљак, Плав и Петњица) у јуну, јулу и августу ове године су оствариле 3,1 милион ПДВ-а, за разлику од 3,7 милиона у упоредном периоду прошле године.

За сјеверни регион, АСП не располаже прецизним подацима за Гусиње.

„Податак да чак 10 општина генерише ПДВ од три до четири милиона за неколико мјесеци довољно указује на изузетну неразвијеност сјеверног региона и слаб финансијски капацитет општина“, оцијенили су у невладиној организацији.

У том смислу – неке општине, попут Петњице, биљеже мјесечне наплате од пар хиљада еура, а у јулу ове године та општина имала је нула еура наплату ПДВ-а.

„Због корона кризе Влада је тек средином августа отворила границе са Србијом и Босном и Херцеговином, из којих традиционално у Црну Гору стиже највећи број туриста. Домаћа привреда је доста негодовала на касно отварање граница, указујући на примјер Хрватске, која је од туризма успјела да оствари значајан приход упркос корона кризи“, додали су из АСП-а.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest