Живковић: Питање је дана када ће бити одржани нови избори, ДПС ће гласати за разрјешење Лепосавића

„ВЛАДА ПРЕМИЈЕРА ЗДРАВКА КРИВОКАПИЋА ИЗГУБИЛА ЛЕГИТИМИТЕТ“
Живковић: Питање је дана када ће бити одржани нови избори, ДПС ће гласати за разрјешење Лепосавића
Живковић је казао да ће гласање о смјени Лепосавића бити тест за већину у парламенту да се изјасни о ставовима које је министар саопштавао у претходном периоду“


Живковић, Фото: Биљана Матијашевић

Влада премијера Здравка Кривокапића изгубила је легитимитет и питање је дана када ће бити одржани нови избори, оцијенио је посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Данијел Живковић.

Живковић је у интервјуу агенцији МИНА казао да је криза владајуће већине почела када је потписан споразум о коалицији три идеолошки и програмски различита политичка конституента.

“То се у наредним мјесецима рефлектовало кроз највеће критике које је Влада добила од оних који су је бирали у парламенту”, рекао је Живковић.

Криза је, како је навео, настављена стављањем у процедуру тужилачких закона који су, након јасних упозорења из међународне заједнице да би пут Црне Горе ка Европској унији (ЕУ) био заустављен и негативног мишљења Венецијанске комисије, повучени.

Живковић је додао да је трећи већи изазов, који је уздрмао “ослободиоце”, иницијатива за смјеном министра правде, људских и мањинских права Владимира Лепосавића и “то ни од кога другог до од премијера који је изјавио да су министри док је он ту недодирљиви”.

“Изгледа да ће остати упамћен као најконтрадикторнији премијер, који је више пута током дана у сукобу са самим собом”, рекао је Живковић.

Он сматра да већи проблем од иницијативе представља одсуство ауторитета предсједника Владе, и да се са разлогом може поставити питање какав би епилог био да Лепосавић не буде разрјешен у Скупштини.

“Не би требало олако прећи преко изјаве Лепосавића да су му након одговора на посланичко питање честитали чланови Владе и представници све три коалиције парламентарне већине, што је јасан доказ који упућује на сагласност са изнесеним ставовима”, истакао је Живковић.

Он је казао да је четврти изазов пред којим се нашла Влада и парламентарна већина најава усвајања Одлуке о критеријумима за стицање црногорског држављанства пријемом чиме су, како је навео, до краја огољене намјере да се кроз измјену демографске структуре и изборни инжењеринг креира већина која би била против усвајања европских вриједности.

“То је имало за исход протест грађана против таквих намјера, као и свих погрешних потеза који су за шетири мјесеца приказали сву неспособност и несналажење, чиме је изазвана нестабилност у свим сферама живота”, рекао је Живковић.

Он је оцијенио да је актуелна Влада изгубила легитимитет и да је питање дана када ће бити одржани нови избори.

Живковић је казао да би на наредном колегијуму предсједника Скупштине са предсједницима клубова посланика требало да буде утврђен термин одржавање сједнице на чијем дневном реду би била иницијатива за смјеном Лепосавића.

“С обзиром на то да се ради о захтјеву премијера и наводима у образложењу, вјерујем да се неће дуго чекати на одржавање сједнице”, додао је Живковић.

Он је рекао да ће посланици ДПС-а гласати за разријешење Лепосавића из разлога који су наведени у одразложењу иницијативе.

Живковић је казао да ће гласање о смјени Лепосавића бити тест за већину у парламенту да се изјасни о ставовима које је министар саопштавао у претходном периоду.

“До сада смо чули представнике два конституента да ће гласати против разрјешења, док ће трећи бити за разрјешење. Не вјерујем да ће то неке дјелове нове власти приближити опозицији али ће са друге стране отворити питање улоге и позиције оних снага које себе квалификују као проевропске”, оцијенио је Живковић.

Он сматра да би гласање о разрјешењу Лепосавића могло продуковати нову кризу извршне власти која, како додаје, без ауторитета, програма и визије води државу у потпуни економски суноврат.

Према ријечима Живковића, Влада је добила мандат да рјешава проблем, а не да га предаје опозицији.

“Ако желе да раде посао за који су изабрани, морају изаћи из тих оквира, јер су им грађани повјерили другачију улогу на парламентарним изборима у односу на оно како се сада понашају. Ово што сада видимо на дјелу, личи на све, сем на озбиљан и политички одговоран однос према националним интересима”, истакао је Живковић.

Он сматра да ће питање разрјешења Лепосавића изазвати нови потрес у владајућој већини.

“То ће додатно пореметити веома слабе темеље повјерења између оних који сада знају да им вријеме истиче”, навео је Живковић.

Он је казао да сви виде да нова власт не може обезбједити функционалност система, и да је због велике кризе у парламентарној већини изазвана и криза извршне власти, “што већ сада има катастофалне посљедице по економију”.

Не може се, истиче Живковић, сарадња успоставити између оних који једни о другима у јавном простору износе најтеже квалификације и након тога сједе за истим столом.

“Промјена мишљења је преко ноћи постала манир, па сада не можете бити сигурни у било какву изјаву представника већине, нити са поузадношћу тврдити да се то неће измјенити у року од сат врмена”, рекао је Живковић.

Како је навео, таква контрадикторност је уочена код премијера.

“Сигуран сам у то да га озбиљно не доживљавају ни они који су га бирали у парламенту, а ни већи дио оних који су му дали повјерење на парламентарним изборима. То се види по последњим дешавањима на састанку са представницима политичких партија из власти када су у међусобном оптуживању остали без било каквог договора”, рекао је Живковић.

Према његовим ријечима, да би Црна Гора успјешно савладала све подјеле и изазовно вријеме, мора у једном фронту имати искрене протагонисте европске политике.

“Не може се тим путем ићи, а сарађивати са онима који граде отворену шовинистичку и националистичку политику. Не може се под исти кишобран са онима који негирају сва достигнућа Црне Горе. Замислите политику Демократског фронта (ДФ) која не признаје државу, а кандидују се за вођење унутрашње у спољне политике”, истакао је Живковић.

Он је оцијенио да је неминовно разјашњење ове ситуације на новим парламентарним изборима.

“Који ће, сигуран, сам бити прилика да се све проевропске снаге опредијеле за изградњу платформе заједничког дјеловања у убрзавању реформи ка чланству у ЕУ”, рекао је Живковић.

Он је казао да се не може вршити реформа тужилаштва под паролом борбе против организованог криминала и корупције, “да би се испоштовао диктат ДФ са законима који су креирани у Београду, а који имају само један циљ – обрачун са политичким неистомишљеницима”.

Живковић је рекао да је сигуран да ће сваки покушај увођења нове праксе мимо мишљења Венецијанске комисије добити адекватан одговор Европске комисије.

Он је нагласио да Црна Гора има институционални и нормативни оквир који обезбјеђује функционалност тужилачке организације, али да је неопходно отворити дијалог о избору челних људи у правосуђу.

“Све друго је правна вратоломија коју власт покушава да изведе како би што прије удовољило ултиматуму ДФ-а, који је најавио да неће гласати о другим предлозима закона док тужилачки не буду усвојени у парламенту”, оцијенио је Живковић.

Затезање односа са ЕУ због услова ДФ-а, према његовим ријечима, може само довести до назадовања у преговорима.

“То би десном крилу тројне коалиције апсолутно одговарало, али питање је јесу ли други конституенти сагласни са таквим дјеловањем”, додао је Живковић.

Он је, коментаришући протесте грађана због плана Владе да измијени критеријуме за стицање црногорског држављанства, казао да ДПС до сада није учествовао у било кваквим организацијама протеста, али да ће партија водити бригу о даљем напретку државе и из опозиционих клупа.

“Урадићемо све што је неопходно да осујетимо план власти да кроз измјену Одлуке о критеријумима за стицање црногорског држављанства пријемом и измјене Закона о регистрима пребивалишта и боравишта направе други по реду демографски удар на Црну Гору, а касније кроз изборни инжењеринг омогуће да се створе услови за нестанак државе”, поручио је Живковић.

Како је рекао, за сада је добра порука што ће се о тим темама отворити разговор у оквиру скупштинског Одбора за свеобухватну изборну реформу.

Живковић је казао да ДПС и као опозиција има одговорност да води рачуна о националним интересима, али да је кључна адреса за одговорност Влада која води унутрашњу и спољну политику.

“Оно што сада видимо на сцени нема никакве везе са државотворном политиком, заправо ради се о врло добро срачунатим плановима да се Црна Гора учини економски неодрживом, а да се кроз такво поступање и обездржави”, закључио је Живковић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest