ЗЛАТНИ ПЕРИОД ЈУГОСЛОВЕНСКЕ КИНЕМАТОГРАФИЈЕ

Златни период југословенског филма означио је настанак култних филмских остварења која су, деценијама након распада Југославије и вишеструких промјена у свим сферама живота на овим просторима, остала на завидним позицијама скале најгледанијих домаћих филмова икад.

Домаћа кинематографија изњедрила је филмове уз које смо одрастали, оне које су нам родитељи препричавали, али и филмове у којима данас уживамо. Можемо рећи и да су најбољи домаћи филмови осликали различите периоде наше земље, обликовали ставове нашег друштва и утицали на важне теме, описујући безвременске мотиве, а све то кроз комедију, драму и друге жанрове.

Редитељи тадашњег времена су се неријетко трудили да нас насмију и разгале, обрађујући озбиљне теме на комичан начин и бавећи се безвременским мотивима попут породице, одрастања и партнерских односа.

Према различитим изворима, ово су неки од филмова који су обиљежили наше културно стваралаштво и животе, чиме су постали културни споменици једног времена.

“Балкански шпијун” (1984)

Фото: printscreen

Када говоримо о бриљантним домаћим текстовима, једнако доброј глумачкој постави и комедији – драми за свакога, незаобилазна препорука је филм “Балкански шпијун” из 1984. године, настао у режији Душана Ковачевића. Филм говори о параноидном и збуњеном Београђанину (Данило Стојковић), који је умислио да је његов обичан подстанар (Бора Тодоровић) у ствари терориста који жели да сруши државу.

“Варљиво љето ’68” (1984)

Фото: printscreen

Комедија Горана Паскаљевића, са главним глумцем Славком Штимцем и свим његовим пубертетским љубавима, релативно брзо је покорила домаћу кинематографску сцену, а чини се да је тај филм и данас један од водећих. Филм је окупио само најпознатије домаће глумце, а међу њима су Мира Бањац, Неда Арнерић, Драгана Варагић, Мија Алексић, Данило Бата Стојковић и многи други.

“Маратонци трче почасни круг” (1982)

Фото: printscreen

Скоро четири деценије су прошле од стварања овог филмског, рекли бисмо недостижног остварења, а чини се да данас не постоји становник бивше Југославије који не зна барем једну реплику овог филма Слободана Шијана. Радња се врти око породице погребника у Југославији тридесетих година и њихових незгода, а сам филм је настао на основу позоришне представе.

“Ко то тамо пјева?” (1980)

Фото: printscreen

Најбољи домаћи филмови не могу проћи без ове култне комедије, чије се реплике и дан-данас препричавају у друштву. Прољеће 1941. године, рат у Европи траје. Дотрајали аутобус фирме “Крстић и син” са групом путника креће за Београд, дан прије њемачког напада на Југославију. Испреплетене судбине ликова уз карактеристичну музику и данас задржавају гледаоце на ТВ каналу где се емитује.

“Марш на Дрину” (1964)

Фото: printscreen

Историјска драма која се сматра најпознатијим остварењем на тему Првог свјетског рата снимљеним у бившој Југославији. Радња филма приказује Церску битку, која се одиграла на самом почетку рата. Аутори су инсистирали на реализму, а што се посебно могло виђети и кроз црни хумор и вулгарне ријечи које користе протагонисти, а можда због тога и спада у најгледаније филмове с ових простора.

“Давитељ против давитеља” (1984)

Фото: printscreen

Контроверзни југословенски филм, окарактерисан као трилер-комедија, прича изузетно необичну и застрашујућу причу. “Давитељ” је изазвао опречне реакције те 1984. године, а са данашње тачке гледишта можемо закључити да је ријеч о култном филму, који је био одскочна даска за каријеру Ташка Начића. Уз талентовану поставу, где се истиче и Соња Савић, овај филм ће се још дуго задржати на поменутој лествици.

“Валтер брани Сарајево” (1972)

Фото: printscreen

Југословенски партизански филм који је доживио невјероватну популарност како на нашим просторима, тако и у иностранству, нарочито у Кини. Када су у питању стари домаћи филмови, “Валтер брани Сарајево” је један од оних незаобилазних класика! Филм је настао као интерпретација биографије стварног лика Владимира Перића Валтера, антифашистичког борца за вријеме Другог свјетског рата.

Извор: CDM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest