Nekadašnji pomoćnik direktora Uprave policije za Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala Zoran Lazović ima status štićene ličnosti i njega trenutno obezbjeđuju policijski službenici Odsjeka za obezbjeđivanje domaćih štićenih ličnosti, potvrđeno je Danu iz Uprave policije.


Kako su objasnili, Lazović je na spisku štićenih ličnosti shodno članu 10 Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, a kojim je propisano da „Vlada može, na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, da odredi da se obezbijede i druge ličnosti, objekti i prostori ako na to ukazuje bezbjednosna procjena stepena ugroženosti, kao i drugi podaci i saznanja iz nadležnosti policije“.

Zoran Lazović je sa funkcije šefa Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije razriješen 1. marta 2021. godine. Njegov sin Petar Lazović, takođe policijski službenik, u pritvoru je od jula prošle godine zbog sumnje da je bio dio „kavačkog klana“ unutar policije.

„Sudeći prema komunikacijama koji su neki od njih imali preko kriptovanih telefona, Lazović i ekipa su, navodno, otimali ljude i držali ih u svojim takozvanim štek stanovima, tukli ih, stavljali im pištolj u usta, mučili ih strujom, gušili ih, prijetili im i omalovažavali ih i prema njima nečovječno postupali“, objavio je ranije „Libertas“.

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK), kao preventivna antikorupcijska institucija, sve relevantne podatke o prihodima i imovini bivšeg javnog funkcionera Zorana Lazovića i povezanih lica 19. maja prošle godine dostavila je nadležnim istražnim organima.

ASK se bavila Lazovićevom imovinom nakon što je ponuđeno jemstvo za ukidanje pritvora njegovom sinu i to prvo 6,2 miliona, a potom čak 7.633.400 eura.

Bivši pomoćnik direktora Uprave policije Zoran Lazović kao jemstvo za sina založio je kuću sa pomoćnim objektom i zemljište, čija je vrijednost po procjeni od 16. septembra 426.000 eura.

Prema poslednjim zvaničnim podacima o imovini i prihodima koje je Zoran Lazović prijavio ASK, on je vlasnik ili suvlasnik četiri kuće.

Na njegovo ime su 1/1 kuće od 250, kao i dvije od po 31 metar kvadratni, a posjeduje i 2/3 kuće od 65 kvadrata. Na njegovo ime su i plac od 725, pašnjaci od 1.709, 190, njive od 395, 840 i 2.829 kvadrata, livade od 3.771, 16.132 i 10.888, dvorišta od 485, 500 i 243, šuma od 1.499, 1.516 i 2.295, kao i voćnjak od 7.361 metar kvadratni. Lazović je prijavio i da ima pomoćni objekat od šest kvadrata, koji je i založen za slobodu njegovog sina.

Lazović je u godišnjem izvještaju po prestanku funkcije naveo da je sve nekretnine, osim kuće od 250 kvadrata, naslijedio. Naveo je da mu je plata u policiji bila 1.130 eura, a da je mjesečno od poljoprivrede prihodovao 2.500, dok njegova supruga Ljiljana ima penziju od 336 eura.

Lazović posjeduje 11 komada oružja, kao i motorno vozilo marke „tojota“. Na bankovnim računima ima dva štedna uloga od 28.788 i 38.416 eura, a ASK je dao saglasnost za kontrolu bankovnih računa.

Godinama važio za istaknutog policajca

Zoran Lazović je obavljao važne policijske funkcije, ali su ga pratile i brojne kontroverze. Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) u aprilu prošle godine je objavila da je njegov sin Marko Lazović prije četiri godine kupio vrijednu nekretninu u prestižnom podgoričkom kvartu od kompanije „Bemaks“. MANS je objavio da je Marko Lazović dobio nekretninu pod povoljnim uslovima, ispod tržišne cijene, a kako je njihovom Istraživačkom centru potvrđeno iz „Bemaksa“, Lazovići su kumovi sa ranijim vlasnikom te kompanije Veselinom Kovačevićem.

„Dok je Marko kupovao nekretnine, njegov brat Petar je značajne sume novca izdvajao za kupovinu novih automobila. Dokumentacija pokazuje da je Petar Lazović, kao 19-godišnjak, 2009. izdvojio 40.000 eura za „micubiši lancer evolušen 2.0“, a nakon četiri godine i vozilo „mini kuper“ SD ALL4, po cijeni od 35.000 eura. U tom periodu on je imao i vozilo BMW X1, za koje MUP nije dostavio druge podatke, pa se ne zna koliko je koštalo“, saopštili su ranije iz MANS-a.

pogled.me