ТАЈНА ВЕЧЕРА - УСТАНОВЉЕЊЕ  СВЕТЕ ТАЈНЕ ПРИЧЕШЋА





Пише: Дијана Ћоровић



Данас се у Православљу  обиљежава успомена на Тајну  или Последњу вечеру Исуса Христа. Сваки нови дан доноси нова интересовања и нова питања. Међутим, када се помене празник Христовог Васкресења, свакодневна питања имају мањи значај, а бриге мање  боле. Сходно томе, не може моја маленкост данас изнијети неко слово више вриједно пажње него што је слово Светог писма. Наиме, како овај празник уноси радост у бит сваког вјерника,  само ћу дозволити себи да започнемо дан јутарњом молитвом . За један дан једна глава Светог писма...





 Како већ знају вјерници, у Библији поглавље СВЕТОГ ЈЕВАНЂЕЉА ПО МАРКУ,  ''V'' поглавље пише СТРАДАЊЕ И ВАСКРЕСЕЊЕ ХРИСТОВО.



Почиње ''ЗАВЈЕРОМ ПРОТИВ  ИСУСА ХРИСТА''



''Бијеху још два дана до празника Пасхе и бесквасних хлебова; и тражаху преосвештеници и књижевници како  би га на превару ухватили и убили. Али говораху: ''Не о празнику, да се не би  народ бунио.''



Затим слиједи  ''ПОМАЗАЊЕ У ВИТЕЗДИ'', ''ЈУДА СЕ ДОГОВАРА  ДА ИЗДА ИСУСА, ''ПРИПРЕМА ПАСХАЛНЕ ВЕЧЕРЕ'', ''УКАЗИВАЊЕ НА ИЗДАЈНИКА'', и након тога '' ТАЈНА ВЕЧЕРА-УСТАНОВЉЕЊЕ СВЕТЕ ТАЈНЕ ПРИЧЕШЋА''.



''И кад јеђаху узе Исус Хлеб и благословивши преломи га, и даде им, и рече: - Узмите, једите,ово је тијело моје. –И узе чашу и заблагодаривши даде им; и пише из ње сви, и рече им.''- Ово је крв моја Новога Завјета која се пролива за многе. Заиста Вам кажем: Више нећу пити oд рода виноградскога до онога дана кад ћу га пити Новога у Царству Божијем.



И отпојавши хвалу, изађоше на гору Маслинску.''



ПРЕДСКАЗАЊЕ ПЕТРОВОГ ОДРИЦАЊА



''И рече им Исус:



  • Сви ћете се ви поколебати о мене ове ноћи, јер је писано:Ударићу пастира и овце ће се разбјећи''. Али по васкресењу  моме ићи ћу пред вама у Галилеју.


А Петар му рече:



  • Ако се и сви поколебају, ја нећу.


И рече му Исус:



  • Заиста ти кажем: данас, ове ноћи прије него што пијетао  два пута запјева, ти ћеш ме се три пута одрећи.


А Петар још одлучније говораше:



  • Ако бих морао и умрети са тобом, нећу те се одрећи. Исто тако и сви говораху.


Затим слиједи ''МОЛИТВА У ГЕТСИМАНИЈИ'', ''ЈУДИНА ИЗДАЈА И ХАПШЕЊЕ ХРИСТА'', ''ИСУС ПРЕД  СИНЕДРИОНОМ'', ''ПЕТАР СЕ ОДРИЧЕ ИСУСА'', ИСУС ПРЕД ПИЛАТОМ'', ''ПУШТАЊЕ ВАРАВЕ И ОСУДА ХРИСТА'', РУГАЊЕ ИСУСУ'';



РАСПЕЋЕ



И натјераше једнога пролазника, Симона из Кирине, оца Александрова и Руфова, који иђаше из поља да понесе крст његов. И доведоше га на мјесто Голготу, што значи: ''Мјесто лобање.'' И даваше му да пије вино са смирном, а он не узе. И кад га разапеше, раздијелише хаљине његове бацајући коцку за њих ко ће шта узети. А бјеше час трећи и разапеше га.



И бјеше натпис његове кривице написан: ''Цар јудејски. ''И са њим распеше два разбојника, једнога са дeсне , а једнога са лијеве стране њему. И испуни се писмо које говори: '' И уврстише га међу безаконике. И пролазници хуљаху на њега машући главама својим и говорећи: ''Уа! Ти што храм разваљујеш и за три дана саграђујеш, спаси  самога себе и сиђи са крста!''



Тако и првосвештеници  са књижевницима ругаху се, говорећи један другоме: ''Друге спасе, а себе не може да спасе. Христос, цар Израиљев, нека сиђе сада са крста да  видимо, па ћемо му вјеровати.'' И они што бијеху разапети са њим вријеђаху га.



ИСУСОВА СМРТ



А када настаде шести час, би тама по свој земљи до часа деветога. И у девети час повика Исус из свег гласа говорећи:



  • Елои, Елои, лама савахтани? -што значи: Боже мој, Боже мој, зашто си ме оставио?


И неки од оних што стајаху ондје чувши то говораху:



  • Ево зове Илију.


А један отрча те те напуни сунђер оцта, па натакнувши на трску појаше га, говорећи:



- Оставите да видимо хоће ли доћи Илија да га скине. И Исус повика из свег гласа и издахну. И завјеса храмовна раздре се на двоје одозго до доље. А кад видје капетан који стајаше према њему да тако узвикнувши издахну, рече:



- Заиста човјек овај син Божији бјеше.



ПОБОЖНЕ ЖЕНЕ НА ГОЛГОТИ



А бјеху ту и жене гледајући издалека, међу којима бјеше и Марија Магдалина и Марија мати Јакова Малога, и Јосије, и Саломија, које и кад он бјеше у Галилеји иђаху за њим и служаху му; и многе друге и које бијaху дошле са њим у Јерусалим.



ИСУСОВА САХРАНА



И кад већ би увече јер бјеше петак, то  јест уочи суботе, дође Јосиф из Ариматеје, угледан савјетник, који  и сам царствo Божије чекаше, и усуди се те уђе Пилату и заиска тијело Исусово. А Пилат се зачуди да је већ умро, и дозвавши капетана запита га:



-Је ли давно умро?



И дознавши од капетана, даде тијело Јосифу.



И он купивши платнo и скинувши га, обави платном, и положи га у гроб који бијеше исијечен у камену, и навали камен на врата гроба. А Марија Магдалина и Марија Јосијина гледаху где га полагаху.



ВАСКРСЕЊЕ



И пошто прође субота Марија Магдалина и Марија Јаковљева и Саломија, купише мирисе да дођу да га помажу. И врло рано у први дан недеље дођоше на гроб око изласка сунца. И говораху међу собом: Ко ће нам одвалити камен од врата гроба? И погледавши видјеше да камен гроба бијаше одваљен; а бијеше врло велики. И ушавши у гроб, видјеше младића обучена у бијелу хаљину гдје сједи са десне стране; и уплашише се. А он им рече:



-Не плашите се. Исуса тражите Нaзарећанина, распетога.  Устаде, није овдје; ево мјеста гдје га положише. Него идите и кажите ученицима његовим  и Петру, да ће пред вама отићи у Галилеју; тамо ћете га видјети, као што вам рече.



И изашавши побјегоше од гроба, јер их ухвати страх и трепет, и ником ништа не казаше, јер се бојаху. А Исус,  васкрснувши рано у први дан недеље, јави се наjприје Марији Магдалини, из које бијеше истјерао седам демона. И она отиде те јави онима што су били са њим, који плакаху и радиху.А они чувши да је жив и да га је она видјела, не вјероваше.



''ЈАВЉАЊЕ ДВОЈИЦИ УЧЕНИКА''



А после тога јави се на путу двојици од њих у другоме обличју, кад су ишли у село. И они отишавши, јавише осталима; али ни њима не вјероваше.



''ЈАВЉАЊЕ УЧЕНИЦИМА''



Најпосле јави се њима Једанаесторици када бијеху за трпезом, и прекори их за њихово невјеровање и  и окорелост срца,  што не вјероваше онима који га видјеше васкрслога. И рече им: -Идите по свему свијету и проповиједајте јеванђеље сваком створењу. Који повјерује и крсти се биће спасен, а који не верује биће осуђен. А знаци онима који вјерују биће ови:  именом мојим изгониће демоне; говориће новим језицима; узимаће змије у руке; ако и смртно што  попију, неће им наудити; на болеснике полагаће руке, и оздрављаће.



''ВАЗНЕСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ''



А Господ пошто им ово изговори, вазнесе се на небо и сједе Богу са десне стране. А они отидоше и проповиједаше свуда, и Господ им помагаше, и ријеч потврђиваше знацима који су се потом показивали. Амин.