Vlada Republike Srpske, sa premijerom Savom Minićem na čelu, koju je Narodna skupština Republike Srpske izabrala 18. januara, danas je zvanično stupila na dužnost.
Odluka o njenom izboru objavljena je juče u Službenom glasniku Republike Srpske.
Odluka o izboru nove Vlade RS objavljena je u entitetskom Službenom glasniku pošto Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS nije pokrenuo mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa.
Presudan glas protiv stavljanja veta na izbor nove Vlade RS bio je glas Dževada Mahmutovića iz Stranke demokratske akcije (SDA).
Iz opozicije u Republici Srpskoj, koja smatra da ni ova Minićeva vlada nije legitimna, pošto joj je mandat dala vršilac dužnosti predsjednika RS, što je kategorija koja ne postoji u Ustavu RS, ocijenili su da nije prvi put da SDA spašava lidera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika i njegovu stranku da ostanu na vlasti.
Istakli su da se sa izborom nove Vlade RS trebalo sačekati do završetka ponovljenih prijevremenih izbora za predsjednika RS 8. februara, poslije čega bi pobjednik tih izbora predložio mandatara, što bi bio legitiman i legalan izbor nove entitetske vlade.
Komentari (0)