Адвокати се сумњиче да су прали новац за Русе

Пилетић је супруг судије Апелационог суда Секе Пилетић, а Милошевић је заступао више руских бизнисмена који су имали послове у Црној Гори

илустрација

Инспектори Специјалног полицијског одјељења саслушали су јуче адвокате Ђорђија Пилетића из Подгорице и Владимира Милошевића из Бара и бизнисмена Миомира Ђурашевића у склопу истраге о прању новца.

Пилетић је супруг судије Апелационог суда Секе Пилетић, а Милошевић је заступао више руских бизнисмена који су имали послове у Црној Гори.

Полиција испитује да ли су ови адвокати учествовали у прању око милион еура које су руски бизнисмени покушали да ставе у легалне токове у Црној Гори.

Због тога је Специјалном државном тужилаштву поднијета кривична пријава против њих. Током даљег поступка испитаће се сумње о повезаности адвоката са руским инвеститорима, али и због прања новца.

Адвокат Милошевић потврдио је за Дан да је саслушан, док адвоката Пилетића синоћ Дан није успио да добије.

Према незваничним информацијама, предмет је формиран због сумњивих трансакција новца које су вршене прије десет година. Такође, са тим трансакцијама, односно позајмицама, повезује се и један страни држављанин.

Како незванично сазнаје Дан, инспектори су извршили претрес адвокатских просторија Владимира Милошевића. Овлашћени службеници изузели су потребну документацију ради вјештачења у циљу прикупљања информација потребних за истрагу. Након што су их саслушали инспектори Специјалног полицијског одјељена, Ђурашевић је лишен слободе и остао је у просторијама за задржавање, као и Пилетић.

Милошевић је синоћ касно поново позван на саслушање и до закључења овог броја листа није било познато да ли је и он задржан.

За кривична дјела која им се у овом моменту стављају на терет запријећене су казне затвора до пет година, односно, ако се ради о већем износу, и више од пет година.

Према Кривичном законику Црне Горе, прање новца, члан 268, став 1, ко изврши конверзију или пренос новца или друге имовине са знањем да су прибављени криминалном дјелатношћу, у намјери да се прикрије или лажно прикаже поријекло новца или друге имовине, или ко стекне, држи или користи новац или другу имовину са знањем у тренутку пријема да потичу од вршења криминалне дјелатности, или ко прикрије или лажно прикаже чињенице о природи, поријеклу, мјесту депоновања, кретања, располагања или власништва новца или друге имовине за које зна да су прибављени криминалном дјелатношћу, казниће се затвором од шест мјесеци до пет година.

Ставом 2 прописано је да ће се казном из става 1 овог члана казнити извршилац дјела из става 1 овог члана који је и извршилац или саучесник у кривичном дјелу којим је прибављен новац или имовина из става 1 овог члана или ко помогне извршиоцу ради избјегавања његове одговорности за учињено дјело, или у истом циљу предузме радње ради прикривања поријекла новца или имовине из става 1 овог члана.

“Ако износ новца или вриједност имовине из ст. 1 и 2 овог члана прелазе четрдесет хиљада еура, учинилац ће се казнити затвором од једне до десет година”, предвиђено је у члану 3.

Из Управе полиције синоћ нијесу жељели да саопште више детаља у вези са овом истрагом, уз образложење да се ради о тајним подацима.

Тим поводом се није оглашавало ни Специјално државно тужилаштво за борбу против организованог криминала и корупције.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest