Аџић без др Новак: Темељни уговор је пакт са окупатором, чин велеиздаје

Не може нама Београд одређивати хоће ли православни вјерујући Црногорци и Црногорке, који не припадају СПЦ, имати право да се помоле Богу и имати право да граде вјерске објекте у Црној Гори”, истиче Аџић

Новак Аџић

Темељни уговор какав предлаже Српска православна црква је пакт са окупатором, покушај легализације одлука Подгоричке скупштине 1918. и представљао би велеиздајнички акт, а његови потписници једног дана ће одговарати због чина велеиздаје, не само политички, него и кривично-правно, упозорио је, како се сада у јавности представља, правник и историчар Новак Аџић, пише Побједа.

Коментаришући детаље из садржаја темељног уговора са СПЦ, којима се дискриминише Црногорска православна црква и СПЦ проглашава традиционалном вјерском заједницом „са историјским континуитетом“, истакао је да је то апсолутно ништаван правни документ.

“Ради се о антицрногорском акту ове квинслиншке и колаборантске Владе Црне Горе и који ће кад се промијене околности бити поништен”, категоричан је Аџић.

“Хоће да забране онима који припадају ЦПЦ и нијесу припадници СПЦ и њених епархија да граде богомоље и вјерске објекте. То ни у ком случају не може проћи. Не само да је правно бесмислено, него је људски и морално ништавно и политички неприхватљиво. Томе ћемо се енергично супротставити”, поручио је Аџић.

Категоричан је да Влада Црне Горе ако усвоји овакве одредбе „показаће да је то ропска, марионетска, квинслиншко-колаборационистичка Влада“.

“Овакав уговор са СПЦ представљао би велеиздајнички акт и његови потписници ће једног дана одговарати за велеиздају, не само политички, него и кривично-правно. Ту су ствари потпуно јасне. Не може нама Београд одређивати хоће ли православни вјерујући Црногорци и Црногорке, који не припадају СПЦ, имати право да се помоле Богу и имати право да граде вјерске објекте у Црној Гори”, истиче Аџић уз поруку да ће се грађани Црне Горе овоме супротставити на уставан, легалан и легитиман начин, али и да ће, „ако затреба, бранити државу свим средствима“.

Закључује да то не значи да грађани Црне Горе треба да дискриминишу вјернике и припаднике СПЦ.

“Она је сада, са становишта правног поретка наше државе нелегална, непостојећа институција. Мора да се региструје, да се евидентира, да уподоби своје цјелокупно дјеловање правном систему Црне Горе. Она је саставни дио државе Црне Горе. Није изнад државе, нити је јача од државе Црне Горе. Када призна државу Црну Гору и њен правни поредак и са њом се може, на основу темељне анализе, ући у процес закључивања темељног уговора. Док захтијева монополски положај, то не може”, категоричан је Аџић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest