Апотекама фалио инсулин, стигле допуне лијека

ПОЧЕЛА ВАНРЕДНА ДИСТРИБУЦИЈА
Апотекама фалио инсулин, стигле допуне лијека
Из “Монтефарма” казали да се апотеке редовно снабдијевају, али је због једномјесечног буџетског финансирања дошло до смањења залиха и дефицита појединих медикамената


У “Монтефарму” се надају да ће се ситуација убрзо стабилизовати, Фото: Борис Пејовић

Државне апотеке остале су ове седмице без инсулина, а у складиште “Монтефарма” јуче су стигле допуне овог лијека и почела је ванредна дистрибуција.

То су “Вијестима” одговорили из ове установе, након што се више пацијената жалило на несташицу инсулина претходних дана.

“’Монтефарм’ је током цијеле претходне и у прва три мјесеца текуће године редовно испоручивао нашим апотекама инсулине. Ако су у претходних неколико дана поједине апотеке имале проблем са залихама инсулина, тај дефицит је могао трајати два-три дана. Наше складиште очекује допуну свих врста инсулина 16. априла након чега ће одмах почети ванредна дистрибуција апотекама којима је потребна хитна испорука”, пише у одговору.

Из “Монтефарма” су казали да се апотеке редовно снабдјевају медикаментима, али је усљед једномјесечног буџетског финансирања и немогућности расписивања тендера дошло до смањења залиха и дефицита појединих љекова.

“Надамо се да ће се ситуација врло брзо стабилизовати, а грађани у међувремену сем наших 55 апотека имају на располагању и преко 190 приватних апотека које су склопиле уговор са Фондом за здравствено осигурање, у којима се такође могу реализовати прописани рецепти”, одговорили су из “Монтефарма”.

“Вијести” су крајем марта објавиле да су поједине здравствене установе остале без антибиотика лонгацеф у ампулама, који користе и ковид позитивни пацијенти, а довољне количине овог лијека наводно су стигле почеком овог мјесеца.

Дефицитарни су били и раствори за ињекцију солумедрол и лемод (урбазон), раствори за ињекцију, али су стигле допуне.

Ријеч је о кортикостероидима, који су важни у регулисању бројних тјелесних функција у организму, и између осталог се користе код запаљенских реакција плућа.

Из “Монтефарма” су јуче “Вијестима” казали да је ситуација по питању ампулираних љекова прилично стабилна.

“Константно се врше допуне свим јавним здравственим установама, иако је потрошња изузетно висока, а што је неминовност након великог броја обољелих од ковида-19 у посљедњих пар мјесеци”, пише у одговору.

Из ове здравствене установе недавно је саопштено да је потрошња љекова на глобалном нивоу увећана и до неколико пута, не само антибиотика и противупалних терапија, већ великог броја медикамената који се користе за лијечење коронавируса и посљедица инфекције.

“При том, у Црној Гори постоји прилично велики број пацијената који имају неко хронично обољење и који се морају континуирано снабдјети неоходним љековима”, нагласили су.

Из “Монтефарма” су поручили да упркос свим овим условљеностима настоје да снабдију комплетан систем јавног здравства Црне Горе и обезбиједе несметано функционисање.

“Вијести” су почетком фебруара, на основу документације са платформе Синдиката доктора медицине, објавиле да би црногорске апотеке и здравствене установе могле да се суоче са несташицом љекова уколико Министарство финансија не промијени одлуку о привременом финансирању у области здравства у дијелу који се односи на израду планова јавних набавки до доношења буџета за 2021.

Бивше руководство Фонда за здравствено осигурање средином јануара обавијестило је то Министарство да је област здравства специфична, док је министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић седмицу касније колегама из ресора финансија упутила захтјев за мишљење за израду планова јавних набавки за потребе здравственог система.

Почетком марта у појединим установама забиљежена је и несташица љекова против згрушњавања крви, које осим ковид позитивних пацијената као редовну терапију користе и труднице.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest