„Азури“ заслужено у полуфинале ЕП, Шпанија поразила Швајцарце након пенала

У прве двије утакмице четвртфинала Европског првенства репрезентација Шпаније и Италије обезбједиле су даљи пролаз у наредну фазу. Шпанци на тежи начин, остварили су побједу над незгодном Швајцарском тек након пенала, док су „азури“ у великом дербију савладали репрезентацију Белгије (2:1).

Tanjug (AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Шпанска репрезентација је након пенал лутрије и тријумфа над Швајцарцима прошла у полуфинале, у којем ће играти са селекцијом Италије. Очекивало се да ће утакмица у Санкт Петербургу бити крајње занимљива и неизвјесна, национални тим Швајцарске био је права препрека „фурији“, која се овим подвигом вратила на највећу фудбалску сцену. Још један одличан и херојски отпор швајцарске репрезентације, претходно је елиминисала Француску и може се рећи да представљају најпријатније изненађење на турниру. Након аутогола Закарије и резултатског дефицита од 8. минута, успјели су да изједначе преко Шаћирија у 68. минуту (1:1). За њих ствари постају знатно теже, у 77 минуту Фројлер добија црвени картон али предност играча више за Шпанију није била од великог значаја. Након тога одиграла се права „викторија“ испред гола швајцарског чувара Зомера, који је био најзаслужнији што Шпанија није тријумфовала прије пенал завршнице. Стога, регуларни дио меча и продужеци завршени су без побједника (1:1). Пенали су одлучивали о свему, нису били најпрецизнији ни једни ни други, али неко је ипак морао проћи даље. То је била Шпанија, након неколико наизменично промашених пенала, Ојразабал је својим прецизним ударцем са бијеле тачке одвео свој национални тим у полуфинале ЕП.

Од почетка Европског првенства Италија је играла непогријешиво, у првом дуелу са Турском су показали да ће бити тежак противник сваком ривалу, а то је Белгија управо осјетила на својој кожи. Екипа Роберта Манћинија је прави хит такмичења након свега виђеног, али то није толико изненађујуће, знајући који играчи бране дрес свог националног тима. Азури су први постигли гол већ у 13. минуту, Бонући је затресао мрежу али погодак је поништен оправдано због офсајд позиције. За наставак добре игре стигла је и награда, Барела је постигао гол у 31. минуту за прво вођство на мечу, а Инсиње у 44. минуту дуплира предност своје репрезентације. Али и Белгија је имала одговор на одличну игру италијанске репрезентације, преко Ромелу Лукакуа смањују резултатски дефицит, па се полувријеме завршило (1:2) у корист Италије. То је уједно био крајњи резултат меча, Италијани су издржали до самог краја и тако се пласирали у полуфинале, прво после 2012.

Полуфинале је заказано, на Вемблију ће одмјерити снаге Италија и Шпанија у европском класику, 6. јула.