Бемаксу за 15 година приходи преко 920 милиона

Промет роба и услуга „Бемакса“ на пројекту аутопута мјерио се цифром од преко 160 милиона еура, показују подаци Акције за социјалну правду

Управа прихода и царина, под вођством новог директора Рада Милошевића, задржала је праксу бившег руководства те институције из Демократске партије социјалиста да остану као пореска тајна царинске декларације за подгорички „Бемакс“ и остале компаније, које су биле ангажоване на реализацији стратешког пројекта изградње приоритетне дионице аутопута Смоковац–Матешево.

„Бемакс“ је компанија која је у претходном периоду добила бројне државне послове. Према финансијским извјештајима, „Бемакс“ је приказао да је прве године његовог пословања, тј. 2007. остварио укупан пословни приход од 436 хиљада еура, а већ наредне 2008. је имао скок прихода на 13,2 милиона, да би његов годишњи приход за 2021. износио 136 милиона еура. У протеклих 15 година „Бемакс“ је кроз финансијске извјештаје приказао укупне пословне приходе од 923,4 милиона еура (приходи и из јавних и приватних извора), док је на крају 2021. његова нераспоређена добит преко 140 милиона.

Управа прихода и царина је одбила захтјеве Акције за социјалну правду (АСП), обновљене након именовања Милошевића за првог човјека у пореској институцији, да јој се доставе царинске декларације, поред осталога, и за „Бемакс“, а АСП је очекивала да ће се ранија пракса о тајности ове врсте података промјеном руководства измијенити.

– То се ипак није десило, казали су за „Дан“ из АСП-а, подсјећајући да су својевремено ова документа достављана на основу Закона о слободном приступу информацијама, али се све промијенило у првим годинама реализације пројекта аутопута.

Први послови шљунак на Морачи, Абазовић оптуживао за крађу

У првим годинама постојања „Бемакс“ је од Управе за воде добијао послове од по више стотина хиљада еура, а за регулацију корита ријеке Мораче.

У новембру 2021. године из тадашње Владе Црне Горе је обзнањено да је штета за државу од нелегалне експлоатације шљунка из Мораче и Цијевне 138 милиона еура, када је уз називе више фирми помињан и проблем приватне експлоатације.

Абазовић је тада рекао да је у обиласку ријека видио камионе „Бемакса“ и „Монтенегро Петрола“.

– Зашто ме погађа „Бемакс“? Зато што добија убједљиво највише тендера, имају машине да раде оно што други не могу. Али не можете да крадете шљунак и да се претварате као добротвор. Ако радите аутопут, платите шљунак, рекао је Абазовић, пренијели су тада медији.

Напомињу да је Милошевић кадар УРА, чији се лидер и премијер у техничком мандату Дритан Абазовић јавно залаже за потпуну транспарентност информација у посједу органа јавних власти. Милошевић је недавно доспио у жижу јавности након објаве фотографије на којој је са женском особом, која се у медијима помињала као наводна чланица једне криминалне групе.

Абазовић је протеклог мјесеца у црногорском парламенту саопштио да оперативни подаци показују да је заплијењена роба (цигарете) у Луци Бар власништво „Бемакса“. Он је најавио да ће своја сазнања почетком ове седмице предочити Специјалном државном тужиоцу.

Према ранијим подацима АСП-а из средине прошле године, промет роба и услуга „Бемакса“ на пројекту аутопута мјерио се цифром од преко 160 милиона еура. Та невладина организација, како наводе, није у сазнању колики су у Управи рокови за чување царинских декларација као пословне документације, односно послије ког времена се уништава или се могуће чува трајно.

Истовремено, јавни подаци показују да је вриједност уговореног посла „Бемакса“ на приоритетној дионици аутопута око 220 милиона еура, док је само у путној инфраструктури, као главни извођач радова или подизвођач радова, а почев од 2008. године имао још око 205 милиона еура уговорених послова, које је финансирала држава и неколико општина.

Од послова са Главним градом 25 милиона

АСП је раније објавила да је компанији „Бемакс“ из државног трезора за једанаест и по година (период од оснивања до краја 2019. године) било исплаћено 93,3 милиона еура, што је податак који је добила на основу Закона о слободном приступу информацијама. То су исплате из централног буџета и само за оне послове гђе се „Бемакс“ појављивао као главни извођач, али не и као подизвођач. Исто тако, АСП је средином прошле године објавила да је „Бемакс“ од послова са Главним градом приходовао преко 25 милиона еура..

АСП је раније објавила да јавно доступни подаци показују да се за „Бемакс“ везује више накнадних закључивања анекса уговора, којима су увећаване цијене основних послова, а који су добијани углавном од Управе за саобраћај.

Тако су, рецимо, за реконструкцију дијела регионалног пута Беране–Лубнице, чија је основна цијена била 4,9 милиона, закључени анекси којима је увећан посао за још 1,6 милиона еура, или за изградњу треће траке у Лепенцу, код Бијелог Поља, анексом је основни уговор од 3,3 милиона увећан за 400 хиљада, или посао изградње кружног тока код Цетиња, од скоро три милиона, анексом је повећан за 120 хиљада.

Ипак, међу најдрастичнијим примјерима је свакако онај од прије деценију, а који се односи на дионицу пута Рисан–Жабљак, коју је „Бемакс“ уговорио на 17,5 милиона еура, а посао је на крају коштао четири милиона више.

DAN

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest