Берански ДПС Губитник Богдан Фатић: На дјелу покушај урушавања кључних црногорских институција


Богдан Фатић
Предсједник Општинског одбора ДПС Беране и посланик у Скупштини Црне Горе Богдан Фатић у интервјуу Побједи, коментаришући потезе које из дана у дан вуче за потребе Вучићевог пројекта „српски свет“ Влада Здравка Кривокапића, састављена од кадрова блиских СПЦ, рекао је да је на дјелу покушај урушавања кључних црногорских институција.

“Посебно забрињавајуће је што се у посљедње вријеме све више урушава и међународни кредибилитет Црне Горе. Посљедња дешавања на међународном финансијском тржишту, након што су црногорске обвезнице доживјеле највећи пад вриједности у историји, озбиљан су показатељ да је Влада Црне Горе компромитовала свој интегритет. Владини званичници неодговорним иступима шаљу поруке нестабилности и несигурности међународној заједници”, каже Фатић.

Ако узмемо у обзир да Црна Гора и даље нема усвојен закон о буџету, како је рекао, онда говоримо о озбиљној кризи са којом се као држава суочавамо на финансијском међународном тржишту, а која је изазвана невјештим понашањем наших званичника.

“Све ово потенцијално може да изазове губитак интересовања реномираних свјетских инвеститора, а Црну Гору да учини земљом несигурном за даља улагања”, рекао је Фатић.

На основу свих досадашњих владиних корака, као и најављених законских рјешења, како је рекао, могло би се закључити да је примарни циљ ове Владе увођење једнонационалности и прекрајање демократског, парламентарног државног уређења.

“Заиста вјерујем да се Црна Гора налази пред прекретницом и да њени грађани морају пажљиво да размотре да ли је ово она Црна Гора за коју су се борили 2006. године”, рекао је Фатић.

Нова скупштинска већина на брзину је провукла Закон о слободи вјероисповијести, па се саплела на тужилачким законима, па су покушали да наврат-нанос измијене Закон о регистрима пребивалишта и боравишта и избришу из бирачког списка бројне црногорске грађане који привремено бораве и раде у иностранству. Како то коментаришете?

ФАТИЋ: Несхватљиво је за сваког разумног грађанина да лицу које је црногорски држављанин, сходно свим важећим легислативама, буде ускраћено основно, Уставом загарантовано право да бира и да буде биран у својој матичној држави. Говоримо о људима који немају резервну државу, већ је Црна Гора њихов дом којима покушавају отети право гласа. То су људи који махом раде у земљама региона или у земљама ЕУ и који поштују своје поријекло, као и законе наше државе. Говоримо о класичном изборном инжењерингу, што је апсолутно неприхватљиво за ДПС, као најјачу опозициону партију у Црној Гори.

Да је у питању класична политичка одлука, фокусирана на креирању новог, вјештачког изборног амбијента, најбоље говоре двоструки аршини владајуће коалиције. Из медија смо имали прилику да се упознамо са податком да минимум четири посланика владајуће коалиције имају двојно држављанство и двоструко право гласа – и у Црној Гори и у некој од сусједних држава. Дакле, говоримо о класичном политичком нонсенсу, јер се са једне стране отимају уставна права политички „неподобним грађанима“, а са друге стране се затварају очи пред двоструким бирачким правом појединих посланика у кршењу законских норми не само наше државе, већ и оних држава у којима ти посланици такође остварују бирачко право.

Из нове улоге опозиционог посланика у црногорском парламенту како видите функционисање садашње владајуће већине и њихов однос према Влади коју су изабрали?

ФАТИЋ: Парламентарну већину чине коалиције различитих идеологија и потпуно различите политичке снаге. Премијер Кривокапић је, подсјетићу, на парламентарним изборима 30. августа био носилац листе Демократског фронта, међутим, након формирања Владе, направио је озбиљан отклон од те листе. Влада у својим редовима нема представнике нити једног мањинског народа, што озбиљно нарушава њен кредибилитет. С обзиром на чињеницу да је министар Лепосавић јавно релативизовао геноцид почињен у Сребреници, а премијер Кривокапић предложио његову смјену тек након што су грађани Црне Горе, и шира међународна јавност, оштро осудили овакво понашање, није било ни за очекивати да мањинске партије дају подршку оваквој Влади.

Очигледно је да партије владајуће већине у парламенту имају озбиљне изазове у међусобној комуникацији, незадовољне прије свега расподјелом владајућег колача у дијелу покривања различитих функција, у оквиру извршне власти, као и због различитих идеологија на којима почива њихово политичко опредјељење. Били смо свједоци оваквих унутаркоалиционих сукоба у појединим градовима гдје те партије врше власт. Показало се да се зарад опстанка на функцијама, врло често идеологије и предизборна обећања дата грађанима, стављају по страни, а примат се ипак даје позицијама и функцијама.

ДПС-у на локалним изборима у Беранама 2018. године недостајало је пар десетина гласова да преузме власт. Коалиција коју је предводила, освојила је 7.900 гласова. Међутим, на парламентарним изборима 30. августа 2020. повјерење вам је ускратило око 2.000 тих гласача. Зашто се то десило?

ФАТИЋ: Резултати локалних избора у Беранама 2018. године су најбољи показатељ да постизборне коалиције и конституенти локалне власти не одражавају увијек изборну вољу грађана. На локалним изборима, листа коју је предводила ДПС освојила је највеће повјерење грађана, односно 17 мандата. Упркос томе, математички збир одборничких мандата није ишао у нашу корист, па су локалну власт у Беранама формирале листе чији је изборни резултат био далеко лошији.

Не треба правити паралелу између резултата којег је ДПС остварила на локалним и на парламентарним изборима, због чињенице да се друштвено-политички оквир, креиран за вријеме предизборне кампање у сусрет парламентарним изборима, драстично разликовао. Притисак који је вршен на грађане Берана од стране локалне самоуправе, али и са других адреса, као и медијска хајка из Србије, чији смо и данас свједоци, показатељ је различитих интересних кругова удружених око идеје да се снага грађанске и независне Црне Горе умањи. Међутим, ДПС са својим коалиционим партнерима и свима онима који подржавају грађанско опредјељење и европски пут наше државе, наставља да се бори против свих назадних политичких идеја које смо имали прилику да чујемо и за вријеме предизборне кампање, али и ових дана.

Чини се да ДПС, уочи парламентарних избора, није озбиљно схватила да испред себе има много опаснијег противника – Српску православну цркву. Каква је њена улога била у одвраћању Беранаца од ДПС-а?

ФАТИЋ: У XXИ вијеку тешко је пронаћи неку развијену земљу свијета у којој једна религијска заједница активно учествује у предизборној кампањи, као што је то био случај у Црној Гори. Актуелни премијер, а тада носилац листе ДФ, господин Кривокапић, је и сам признао да је за носиоца листе постављен на приједлог Српске православне цркве. Значи, говоримо о директном и врло активном ангажману СПЦ за вријеме предизборне кампање у сусрет 30. августу, која је на парламентарним изборима имала и свог представника Здравка Кривокапића.

Подсјетићу да је за вријеме, али и након изгласавања Закона о слободи вјероисповијести, вршена стигматизација посланика који су подржали ово законско рјешење, што је у исто вријеме могло да се схвати и као пријетња свим вјерним људима у Црној Гори, који Закон подржавају. Дакле, говоримо о једној врсти ултиматума који је постављен пред грађане Црне Горе, па и грађане Берана од којих је, оваквим поступком, индиректно тражено да се изјасне по овом питању. Сматрам да ни једна вјерска заједница не би требало да се мијеша у вршење извршне власти, нити да учествује у дневним политичким процесима. То је, уосталом, суштина секуларности, која је очигледно угрожена од 30. августа.

Крајем 2019. гласали сте у парламенту за Закон о слободи вјероисповијести. СПЦ се оштро супротставила организујући литије по црногорским градовима. На мети, нарочито на сјеверу наше државе, били су припадници мањинских народа, али и чланови и симпатизери ДПС-а. Каква су Ваша искуства?

ФАТИЋ: У Беранама, граду у којем се налази сједиште Епархије будимљанско-никшићке, организована је прва литија. Закон о слободи вјероисповијести послужио је појединим круговима и ван граница Црне Горе као алат за покушај прекрајања историје Берана и за покушај прекрајања политичке сцене у Црној Гори. Нажалост, у Беранама се десило неколико повезаних инцидената, а неки од њих су били и национално усмјерени. Охрабрује што су све политичке партије у тим тренуцима јавно осудиле инциденте изазване националном нетрпељивошћу.

Међутим, декларативна осуда не значи ништа уколико као друштво нијесмо спремни да корјенито промијенимо све оне поступке који потенцијално могу да угрозе било ког појединца. Као предсједник Општинског одбора Беране, морам да истакнем да у том периоду, у Беранама, није било лако бити члан Демократске партије социјалиста и борити се за своја увјерења. Међутим, наш Општински одбор је показао снагу и толерантност на све провокације које су наши чланови, партијски функционери и подржаваоци доживјели, уз наду да се више ниједан грађанин Берана неће осјетити угроженим или омаловаженим због своје политичке или било које друге припадности.

Какви су учинци коалиције која већ други мандат влада Беранама?

ФАТИЋ: Нажалост, свједоци смо да се грађани Берана суочавају са изузетно тешком социјалном ситуацијом. Посљедњи подаци Завода за статистику Црне Горе говоре да је само у посљедњих годину дана 14,52 одсто грађана Берана изгубило своја радна мјеста, а у посљедњих мјесец проценат незапослености у Беранама порастао је за чак 10 одсто. Од 23.500 пунољетних грађана у Беранама, запослених је свега око 4.500. Укупан дуг Општине Беране према различитим повјериоцима на данашњи дан износи преко 20 милиона еура. Дакле, говоримо о економском и социјалном девастирању општине и чињеници да се наши суграђани налазе у незавидној материјалној ситуацији.

Извор: Побједа

One thought on “Берански ДПС Губитник Богдан Фатић: На дјелу покушај урушавања кључних црногорских институција

  1. Pa zar naš ,,dobri“ i pomalo mutavi Bole nije u Konjusima da peče rakiju i posiječe drva u državnoj šumi?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest