Бернард пријавио Адровића за злоупотребе

ЗЛОУПОТРИЈЕБИО ОВЛАШЋЕЊА?
Бернард пријавио Адровића за злоупотребе
Држављанин Луксембурга преко свог адвоката у Црној Гори терети сувласника Симон Војажа за злоупотребе у пословању и фалсификовање његовог потписа на службеним документима.


Архива, Фото: Борис Пејовић

Држављанин Луксембурга Симон Бернард поднио је преко свог адвоката у Црној Гори кривичну пријаву против Мехмеда Адровића, сувласника у компанији Симон Војаж, којом га терети за злоупотребе у пословању и фалсификовање његовог потписа на службеним документима.

Кривичном пријавом, у коју су “Вијести” имале увид, терети се и Далиса Адровић, за коју се тврди да је Мехмедова кћерка и да је знала да су фаслификована документа када је преузела функцију извршног директора привредног друштва. Адровић, међутим, одбацује све наводе из кривичне пријаве и каже да сумња у њену аутентичност, између осталог и због грубих грешака које су наведене. “Далиса није моја кћерка већ супруга и није тачан датум рођења који се може закључити из матичног броја из кривичне пријаве”, рекао је Адровић.

Бернард преко адвоката наводи да је заједно са Мехмедом Адровићем 2004. године осовао ДОО Симон Воyагес у којем је био суоснивач и извршни директор, а Адровић суоснивач, о чему постоји податак у Централном регистру привредних субјеката.

“Злоупотребом својих овлашћења у привредном друштву, без знања Симон Бернарда, Мехмед Адровић је доносио одлуке и потписивао их у име Симон Бернарда, свјесно фалсификујући његов потпис и мимо његовог знања и воље је 2006. године донио одлуку којом је себе именовао за извршног директора привредног друштва. За све то вријеме Симон Бернард није знао шта се дешава у привредном друштву, нити је извјештаван о пословању истог”, наводи Бернардов адвокат Адмир Хајдаровић.

Према кривичној пријави, Бернард је ове године из новинских чланака који су објављени у црногорским медијима, сазнао да је привредно друштво практично доведено до руба егзистенције и да је презадужено.

“Бернард је сигуран да је Мехмед Адровић својим злоупотребама положаја довео друштво у положај презадужености, па у том правцу предлаже да се спроведе вјештачење по вјештаку финансијске струке који би увидом у цјелокупно пословање привредног друштва утврдио постојање свих малверзација које је у току пословања учинио Адровић”, затражено је у кривичној пријави која је предата Основном државном тужилаштву у Беранама.

Такође се тврди да су све одлуке које су донесене у привредном друштву, а за које је потребно да буду донијете од оба оснивача, фалсификоване.

“Ово из разлога што Симон Бернард никада није нити једну потписао, нити је са било којом одлуком упознат. Колики је број одлука фалсификован и њихова садржина ће бити утврђена увидом у документацију Симон Воyагес коју треба прибавити по службеној дужности”, прелаже Бернардов адвокат Основном државном тужиоцу. У пријави се наводи и да је у јануару 2018. године Адровић без знања Бернарда донио одлуку којом је за извршног директора именовао кћерку Далису.

“Потпис Симон Бернарда на одлуци је фласификован и није ни знао да је дошло до промјене извршног директора. Ова одлука је достављена Централном регистру привредних субјеката Црне Горе који је поступио по истој”, каже се у пријави. Бернард је, према кривичној пријави, из медија сазнао и да је Адровић подизао кредите код банака за које је гарантовао имовином привредног друштва Симон Воyаге, а све се то, како предлаже његов адвокат, може утврдити из документације привредног друштва која се налази код Централног регистра привредних субјеката и вјештачењима која ће бити спроведена током поступка. “У радњама Мехмеда Адровића стекла су се сва обиљежја кривичних дјела злоупотреба положаја у привредном пословању, злоупотреба овлаћења у привреди, фаслификовање исправе, навођење на овјеравање неистинитог саџаја, утаја пореза и доприноса, лажни биланс, док се у радњама Далисе Адровић стиче кривично дјело фаслификовање исправе”, заклучује се у кривичној пријави.

Бернардов адвокат каже да се све то може утврдити након проведених доказа и радњи за које се гоњење предузима по службеној дужности.

У фирми Симон Војаж радници штрајукују пуних пет мјесеци због тога што им је посљедња плата исплаћена у јуну 2018. године. Највеће аутопревозно предузеће на сјеверу државе налази се у потпуном расулу, а аутобуска станица у овом граду практично није у функцији.

Адровић и Бернард су крајем 2005. године приватизовали некадашњи беранску компанију Југопревоз, насљедника још чувенијег Иванград превоза, фирме познате широм екс Југославије. Одмах након приватизације, укинули су камионски превоз, распродали камионе и само од тога повратили сва уложена средства, а онда, у временима кризе, укинули и многе аутобуске линије.

У старту су имали преко стотину радника. У посљедње двије године број радника који су напустили фирму због неизмиривања плата попео се на преко осамдесет, тако да је тренутно запослених мање од четрдесет. Рачун фирме је потпуно блокиран, и Симон Војаж одавно нема ниједну линију, чак ни према сусједним градовима.

Пријатељи смо, сумњам у аутентичност пријаве
Адровић је Вијестима рекао да још није добио позив из тужилаштва и да ће се одазвати када га добије.

“Ту има много нетачних података. Далиса је моја супруга, а не кћерка, и није тачан датум рођења и матични број. Ја сумњам у аутентичност ове пријаве, јер са Симоном имам одличне пријатељске односе и то је посљедњи човјек против којег бих урадио нешто што није законито. Он би ме сигурно звао, да га било шта интересује. Не знам ко је могао да напише ову пријаву”, казао је Адровић. Он тврди да су све досадашње контроле утврдиле да није било незаконитости у пословању.

“Криза и корона су учинили своје. Али ми ћемо се извући из ове ситуације и наставити да радимо”, тврди Адровић.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest