Без посла 15 доктора наука

ЗЗЗЦГ, ЗАВОД ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ/ - ФОТО: ЛОГО ЗЗЗЦГ

Највише је незапослених економиста, чак 3.064, а на евиденцији су и 303 особе са дипломом магистра

ЗЗЗЦГ, ЗАВОД ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ/ – ФОТО: ЛОГО ЗЗЗЦГ

Према подацима Завода за запошљавање, у јуну је без посла било 5.800 високошколаца, од чега 303 магистра и 15 доктора наука.

Подаци Завода показују да је међу незапосленим високошколцима највише економиста (3.064) и правника (1.091). Из Завода нам нијесу одговорили на питање који се профили незапослених високошколаца налазе на њиховој евиденцији.

Проректор Универзитета Црне Горе Веселин Мићановић казао је за „Дан“ да је проблем што се нострификује велики број диплома из региона и иностранства, а уз то значајан број студената завршава студије на приватним факултетима у држави.

Из Министарства просвјете „Дану“ је недавно саопштено да број поднијетих захтјева за признавање иностране образовне исправе ради запошљавања у Црној Гори од почетка 2022. године до данас укупно износи 2.519, од чега је око 518 захтјева за признавање иностраних образовних исправа стечених у региону, док је 2001 захтјев за признавање иностраних образовних исправа из осталих земаља.

– Подаци о незапосленим високошколцима не указују на проблем стечених диплома на државном универзитету, колико на број стечених диплома на различитим високошколским приватним институцијама у земљи и региону. Број нострификованих диплома на годишњем нивоу је приближан броју диплома стечених у земљи, ако не и већи. Уписна политика Универзитета Црне Горе заснована је на сагледавању. Факултетске јединице УЦГ великим дијелом школују кадар за привреду, али и за друге друштвене и хуманистичке сфере ђелатности у црногорском друштву. Оно чиме се са сигурношћу можемо поносити јесте да су стручне компетенције кадрова са Универзитета Црне Горе препознате на тржишту рада – истиче Мићановић.

Потребна реформа

Одговарајући на питање да ли треба мијењати Закон о високом образовању како би се спријечила даља хиперпродукција диплома, Мићановић каже да је потребна озбиљна реформа.

– Закон о високом образовању је у процедури измјене и очекујемо његово усвајање у скорије вријеме. Он је свакако основ за озбиљну реформу високог образовања у сваком погледу. Претпостављамо да ће се усвајањем новог закона у значајној мјери отклонити слабости постојећег закона – рекао је Мићановић.

Он је потврдно одговорио на питање да ли је увоз диплома из региона једна од разлога што имамо велики број незапослених високошколаца.

– Велики број диплома стечених у иностранству, прије свега у земљама региона, знатно повећава број високошколаца на бироу рада. Све реформе које имају за циљ унапређење образовања у научној и стручној области су добродошле. На Универзитету Црне Горе препознајемо нове потребе тржишта рада и сходно томе развијамо нове студијске програме. У овој студијској години, након вишемјесечних напора и озбиљне припреме, акредитовали смо студијски програм Мехатроника на Машинском факултету и у току је упис на тај студијски програм, који је управо настао као одговор на савремене потребе тржишта рада – казао је Мићановић.

Из Министарства просвјете су нам рекли да је евидентно да је број захтјева за признавање иностраних образовних исправа у сврху запошљавања сваке године већи.

– У поступку признавања иностране образовне исправе у сврху запошљавања може се утврђивати, односно цијенити: да ли је установа која је издала диплому призната, односно акредитована од стране надлежног органа у земљи у којој је стечена образовна исправа; систем образовања у земљи у којој је стечена инострана образовна исправа; трајање и ниво, односно степен образовања без упоређивања образовног, односно студијског програма; вјеродостојност образовне исправе, као и друге околности од значаја за признавање исправе ради запошљавања. У поступку признавања исправе доноси се рјешење на основу којег се призната квалификација уписује у радну књижицу – навели су из министарства.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest