Без трајних посљедица сајбер напада, избори да буду што прије

Посљедице сајбер напада на Црну Гору биће брзо саниране, а осјетљиви подаци и лични подаци корисника Министарства унутрашњих послова нијесу угрожени, рекао је у интервјуу за Глас Америке црногорски министар унутрашњих послова Филип Аџић који је са директором Управе полиције Зораном Брђанином у Нјујорку учествовао на самиту шефова полиција земаља чланица Уједињених нација.

Аџић и Брђанин су током посјете САД, између осталих, разговарали и са представницима њујоршке полиције и Федералног истражног бироа (ФБИ), чији тим стручњака помаже Црној Гори да се избори са највећим сајбер нападом до сада.

Глас Америке: Ви сте у Нјујорку разговали са представницима ФБИ-аја, чији сајбер тим помаже Црној Гори ? Шта ће бити у фокусу америчких сајбер експерата?

Аџић: Очекујем да ће нам пружити подршку када је у питању откривање оних који су починили напад на нашу државу, али да ће нам исто тако дати неке смјернице како да се у будућности, на најбољи могући начин, заштитимо од сличних сајбер напада. То није први пут да се то дешава у протеклом периоду, укључујући и у другим чланицама НАТО-а, и они су упознати са тим. Иста криминална група која је напала Црну Гору, то је у урадила и у другим чланицама НАТО-а, и неке су процјене да су од тих криминалних активности већ приходовали близу 50 милиона еура. То је био један изузетно софистицирани напад који је, према досадашњим прелиминарним информацијама, припреман неколико мјесеци, а можда чак и годину дана и уложена је велика количина новчаних средстава да би се тај напад извео.

Према првим информацијама које сам добио из Црне Горе, наши битни, осјетљиви подаци нису угрожени, напад није изазвао неке трајне посљедице и мислим да ће прилично брзо бити саниране. Захвалио бих се и другим државама чланицама НАТО-а, нашим партнерским државама које су нам помогле када је ријеч о овом сајбер нападу, а прије свега мислим на Француску, која је послала свој тим за информациону безбједност, али и друге земље које су се јавиле и желе да помогну Црној Гори да превазиђе овај проблем. Сви заједно радимо како би заштитили наше податке и како би Црна Гора из ове ситуације изашла са што мање посљедица.

Глас Америке: Да ли сте током посјете Америци, разговарали и о другим видовима америчке помоћи Црној Гори да се избори са сајбер нападима?

Аџић: Америка је један од наших најзначајнијих, ако не и најзначајнији партнер. Увијек пружају подршку нашим институцијама, прије свега безбједносним, и та помоћ до сада никад није изостала. Оно што је продукт ових разговора јесте да ћемо наставити наше обуке и тренинге за службенике Министарства унутрашњих послова, да ћемо покушати да искористимо њихово искуство и знање у овим областима, да ћемо имати могућност да добијемо и неке најновије технологије с којима би могли да у будућем периоду одговоримо на све софитицираније нападе који ће вјероватно бити интезивни у свим државама. Ми као држава морамо да будемо спремни да одговоримо у пуном капацитету и очекујем да уз подршку наших партнера и уз све технологије и технике које они посједују, а које могу подијелити са нама – али и у уз цјелокупно њихово искуство и знање из ове области – да можемо обучити наше службенике и припремити их да се на одговоран, професионалан и ефикасан начин носе са оваквим ситуацијама.

Глас Америке: Из Владе су стизале различите информације о томе ко је одговоран за напад – од групе Куба ренсомвер коју сте ви поменули, па да има индикација да напад долази из Русије, док је БИРН пренио, позивајући се на неименоване владине изворе, да је могуће да је ријеч о „послу изнутра“. Да ли постоји координација између различитих служби када је ријеч о утврђивању одакле напад потиче и да ли има индикација да је ријеч о „послу изнутра“?

Аџић: Ја не бих, поготово са овог мјеста, желио да говорим о неким врстама спекулација. Могу да кажем да сам имао интензивну комуникацију са министром јавне управе Дукајем који даје све од себе и заједно са својим тимом покушава да отклони оно што јесу посљедице сајбер напада. Оно што ми имамо као информацију, за сада једину, јесте да иза ове активности стоји криминална група Куба. Они су се и јавили посредством одређених мејл адреса и тражили комуникацију са представницима Владе Црне Горе. Ми смо одлучили да уз подршку наших партнера покушамо да откријемо и заиста дођемо до оних који су ово починили и да покушамо да заштитимо наше податке, а никако да преговарамо са онима који су извршили напад на Црну Гору.

Глас Америке: Да ли су испостављали неке захтјеве?

Аџић: О томе ће се тек говорити након истраге и након што добијемо све информације.

Глас Америке: Да ли има процјена о причињеној штети?

Аџић: Осјетљиви подаци нису угрожени, лични подаци корисника Министарства унутрашњих послова нијесу угрожени нити нападнути. Као што сам рекао, према првим прелиминарним информацијама, мислим да штета није ненадокнадива и да штета није неког трајног карактера.

„Избори једино праведно рјешење, да буду што прије“

Глас Америке: Парламентарна већина, формирана послије избора 2020. године, постигла је споразум за формирање нове владе. На чему ће УРА, чији сте ви потпредсједник, инсистирати током преговора о влади?

Аџић: Ми заиста мислимо да је овај модел који и тренутно функционише и најбољи за Црну Гору. То је најинклузивнији модел који је већ дао велике и значајне резултате на свим пољима. За само 100 дана постигли смо изванредне резултате, не само у борби против организованог криминала и корупције, већ и на економском плану. Имали смо једну успјешну туристичку сезону, омогућили повећање пензија грађанима, омогућили велики број инвестиција у Црној Гори. Мислим да је ово био модел који је требало слиједити. По мом мишљењу, неко је исхитрено, можда из неких побуда које нису рационалне и одговорне за функционисање једне државе, одлучио да тај модел промијени и оно што је наша интенција је да не блокирамо државу.

Да заиста Црна Гора не губи ни један дан, и ми смо као и увијек до сада одговорили на позив наших колега, као што увијек одговоримо на свих када је у питању разговор. Оно што је за нас најбитније у овом тренутку је да се настави борба против корупције и организованог криминала, да наставимо европски пут због којег и јесмо формирали актуелну владу и уложили све напоре да убрзамо европски пут који јесте био блокиран. У том смислу су наш приоритет изгласавање кључних тачака које су блокирале наш европски пут, а тичу се Уставног суда, судског савјета и избора Врховног државног тужиоца. И у том контексту ћемо покушати да, заједно са свима који су расположени, да одблокирамо процес у Црној Гори, дамо свој допринос и покушамо да убрзамо процес придруживања Европској унији.

Глас Америке: Поменули сте досадашњи модел. Да ли то значи да ћете у преговорима инсистирати да премијер у техничком мандату Абазовић остане на том положају? Да ли је то ваш услов?

Аџић: Ја мислим да тренутно не постоји особа која би на бољи начин водила Црну Гору и да не постоји неко ко је инклузивнији за све грађане и све политичке представнике у нашој земљи. Оно што ми сматрамо је да, уколико овај модел не може да функционише, а знамо да је изгласано неповјерење влади, да су избори једино праведно решење и једино што грађанима треба да понудимо. До тада можемо у овом саставу припремати изборе или у неком другом, али у сваком случају, оно на чему ћемо ми инсистирати је да избори буду што прије. Да грађани дају свој суд и да на основу тога формирамо неку будућу већину.

Глас Америке: Да ли ћете инсистирати на мјесту премијера?

Аџић: Ми релаксирано улазимо у процес преговора, нећемо инсистирати на било чему што би се тицало личних позиција, нити предсједника УРА-е, нити других чланова тог покрета. Дакле, потпуно смо растерећени, желимо да одблокирамо процес, желимо да убрзамо процес, а у којем правцу ће се он одвијати, заиста не зависи нити треба да зависи само од Грађанског покрета УРА.

Глас Америке: САД су саопштиле да Демократски фронт (ДФ) не сматрају партнером зато што, како је саопштено из Стејт департмента, не подржавају европске вриједности, у шта спада и критички однос према руској агресији против Украјине, и нису показали лидерство или спремност да постигну напредак у кључним реформама потребним за приступање Европској унији“. Слични тонови стижу и из ЕУ. Да ли је то за вас препрека за формирање владе са ДФ-ом?

Аџић: За нас и даље остаје приоритет европски пут Црне Горе и добри, како међудржавни односи са нашим сусједима, тако и са свим партнерским државама. САД су један од наших најзначајнијих партнера и свакако да нећемо урадити било што би на неки начин компромитовало нас појединачно или компромитовало наше будуће дјеловање када је Црна Гора у питању…У наредних 15 дана мислим да ће многе ствари бити јасније.

Глас Америке: САД траже и борбу против корупције и организованог криминала, што је и једна од главних ставки данас потписаног споразума. Шта то конкретно подразумијева, какве си потези планирају у том погледу?

Аџић: Управо ту долазимо до онога што јесте кључни проблем, и када је у питању испоручивање резултата и када је у питању комуникација са нашим међународним партнерима. Јасно је да они од нас захтијевају резултате, да на нашем европском путу морамо коначно да се изборимо са оним што јесу негативности, а тичу се борбе против организованог криминала и корупције…Оно што је наша интенција је да у наредном периоду, формирањем неке стабилније политичке већине, дамо додатни подстрек за борбу против организованог криминала и корупције.

Глас Америке: А како видите ви ту стабилну политичку већину?

Аџић: Избори су нешто што би заиста дало додатни легитимитет свим политичким партијама и показало да ли су очекивања појединих партија реална или су претјерана. Због тога треба инсистирати да избори буду што прије и након тих избора, када добијемо резултате, и сви се измјеримо на политичком тржишту, онда би требало да формирамо владу која би одражавала негдје вољу грађана и да видимо које су то кључне теме, и кључни аспекти на које треба обратити пажњу у наредном периоду.

„Желимо апсолутну истину о трагедији на Цетињу“

Глас Америке: Од трагедије на Цетињу протекле су три недеље. После масовног убиства, најављено је да ће Комисија испитиати дјеловање полиције која је на мети критика због, како се сматра, недовољно брзе и ефикасне реакције. Да ли је испитавање поступака полиције и даље у току и када се очекује извјештај?

Аџић: Ми смо на ванредној сједници Владе која је имала само једну тачку, а тицала се трагичног догађаја на Цетињу, саопштили јавности да због полицијско-тужилачких активности нијесмо у могућности да дијелимо информације са грађанима. Апсолутно нам је јасно и разумијемо потребу грађана да знају комплетну истину везано за тај немили догађај који је незабиљежен у протеклих 30-так година у Црној Гори. Одмах након завршетка полицијско-тужилачких активности, након завршетка рада Одељења за унутрашњу контролу рада полиције, као и Директората за надзор, и комисије коју сте ви поменули, комплетан извјештај ћемо прослиједити Одбору за безбједност и Вијећу за националну безбједност, а након тога и грађанима да се упознају са свим детаљима. Апсолутно желимо пуну истину, грађани имају право да знају пуну истину везано за тај догађај, и заиста не постоји никаква могућност да се од грађана нешто сакрије, када дође вријеме да се подаци могу показати.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest