Бивша власт омогућила да бахати појединци буду изнад државе

Немоћ или вишедеценијско нечињење надлежних државних органа да се одупру нелегалној и неконтролисаној експлоатацији шљунка на подгоричким ријекама, огледа се ових дана у бахатом понашању појединаца и предузећа која се баве експлоатацијом шљунка, а који се покушавају ставити изнад државе, као да се ради о њиховој личној својини. То је, прије свега, резултат односа бивше власти према овом питању, гдје је појединцима и предузећима, блиским извршној власти, било дозвољено све, нарочито пред изборе, оцијенио је предсједник Одбора директора Регионалног водовода Зоран Лакушић.

Фото: Инфо Биро

Девастација у доњем току ријеке Мораче, као и околног подручја која је урађена посљедњих деценија, је, како наводи Лакушић и те како била позната чињеница претходној власти која није предузимала адекватне мјере, јер све индиције говоре да је један дио те власти био у директној спрези са грађевинском мафијом, ради остваривања енормног профита од експлоатације шљунка, који се процјењује на 138.000.000 еура.

„Неконтролисаном и нелегалном експлоатацијом шљунка из корита ријеке, али и под плаштом додијељених концесија за регулацију ријечног корита, начињена је несагледива штета овој ријеци, али и околном подручју, које дијелом улази у ИИ заштитну зону водоизворишта Боље сестре, што је нанијело огромну штету Регионалном водоводу. Ниво корита Мораче је на овај начин спуштен за 10 метара, што је исходовало снижењем нивоа подземних вода, а што је имало за посљедицу смањење издашности околних извора. Овако драстичан пад издашности самог извора је резултат људског фактора, док се један мањи дио може приписати и климатским промјенама. У том смислу, главни утицај и највећи изазов са којим се суочава Регионални водовод је неконтролисана и нелегална експлоатација шљунка у кориту ријеке Мораче која у континуитету траје деценијама“, наводи Лакушић.

Осим спорадичних упозорења, како додаје, претходна власт није предузимала конкретне мјере и активности да се девастација ријеке Мораче и водоизворишта Боље сестре заиста заустави.

Надлежна служба Регионалног водовода је од доласка новог менађжмента интензивирала надзор овог подручја и у сарадњи са надлежним органима и МУП-ом Црне Горе предузимала ургентне мјере на заустављању даље девастације корита ријеке Мораче. По поднешеним пријавама Регионалног водовода, надлежни органи и МУП Црне Горе спровели су даље радње у складу са законом и својим овлашћењима.

„У државама које су увеле ред у овој области на обалама ријека се граде савремена постројења за експлоатацију шљунка и пијеска и формирају продајна мјеста са истоварним постројењима. На тај начин, држава држи све под контролом, спречавајући девастацију ријека и њихових обала. Зато апелујем на надлежне органе и инспекцијске службе да зауставе дивљање у овој области и осуђујем насилничко понашање појединаца исказано према новинарима и директорима државних предузећа чије је функционисање, због хаотичног стања у овој области, озбиљно угрожено. Оно што је забрињавајуће је и то што правосудни систем у оваквим ситуацијама, нема адекватне санкције за починиоце ових дјела“, наводи се у саопштењу Лакушића.

Он поручује да не смије бити компромиса са онима који нелегално експлоатишу шљунак и трајно девастирају корито ријеке Мораче, а самим тим и изворишта Боље сестре.

„Обавеза је и изазов како свих надлежних државних органа, тако и цјелокупне заједнице, да у својим доменима наставе са спровођењем досадашњих мјера, као и да се употребе сва расположива законска средства, која ће дати видљиве, мјерљиве и дугорочне резултате на рјешавању ових изазова у циљу обезбијеђења трајне заштите водоизворишта Боље сестре, а тиме и одрживог водоснабдијевања Црногорског приморја“, истиче Лакушић

Он се захвалио свима који су допринијели да се заједничким активностима заустави вишедеценијско уништавање и девастацију доњег дијела тока ријеке Мораче, као и изворишта Боље Сестре.

Поручује да ће предузимати све мјере које су у њиховој надлежности, уколико надлежни органи не буду радили свој посао у смислу подршке активностима Регионалног водовода на заштити водоизворишта, или уколико се не буду спроводиле законом прописане радње на заустављању и превенирању ових нелегалних активности.

„Са тренутно успостављеном сарадњом, на добром смо путу да заједничким снагама прекинемо нелегалну експлотацију шљунка и најзад станемо на крај девастацији чије су посљедице погубне по животну средину, извориште Боље сестре и наравно, по водоснабдијевање Црногорског приморја, на чије успјешно функционисање се ослањају и приходи остварени од љетње туристичке сезоне“, наглашава Лакушић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest