Бивши директор АНБ Владан Јоковић, нови члан борда директора ЕПЦГ, саслушаван у истрази шверца цигарета и нафте

Влада Црне Горе, на чијем челу је премијер Дритан Абазовић, прије три дана предложила је да се изабере укупно седам представника државног капитала у новом Одбору директора Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ).

Фото: Press

Од Скупштине акционара ЕПЦГ тражено је именовање Владана Јоковића, Тахира Ђонбалаја Проф. др Адиса Балоту, Мартина Ћаласана, Ненада Марковића, Милутина Ђукановића и Емира Струјића.

Медије је највише заинтересовао предлог Тахира Ђонбалаја, који је био осуђен на десет мјесеци затвора заједно са предсједником Општине Рожаје због сумње да су оштетили градску касу за 11.000 еура. Међутим, није проблематизован предлог за именовање Владана Јоковића, бившег директора Агенције за националну безбједност (АНБ) и Управе царина Црне Горе – представника Демократске партије социјалиста (ДПС).

Дневни лист “Вијести” у октобру 2015. године објавио је да је Јоковић саслушан у Специјалном државном тужилаштву (СДТ) у оквиру истраге коју је то тужилаштво водило у предметима шверца цигарета и горива. Јоковић је тада, са шефом подгоричког АНБ-а Миланом Ковачевићем, саслушаван у својству грађана и пред тужиоцима је одговарао на питања у вези са куповином стана од фирме “Wерисан”, преко које се наводно шверц годинама одвијао.

Поред њих двојице, наводно су у истој истрази саслушани у СДТ у својству грађана и бивши службеник АНБ-а Владета Влатко Ракочевић, некадашњи шеф мојковачке тајне службе и Дејан Томовић, тадашњи шеф једне од управа у АНБ-у.

Према тексту из 2015. године, њих четворица су становали у становима које је градила фирма “Нексан”, бизнисмена Миодрага Даке Давидовића, од 2010. године.

Јоковић, тадашњи директор АНБ-а, купио је стан за 100.800 еура, а Ракочевић за 71.232 еура.

Само је Томовић стан одмах превео на себе, а станови остала три службеника тајне службе у регистру Управе за некретнине водила су се све до 2013. на фирму “Wерисан”, која је у згради “Нексана” посједовала та четири стана. Према ранијим незваничним сазнањима “Вијести”, сва четворица су купопродајне уговоре склопили са директором “Wерисана” Драганом Николићем.

У Централном регистру привредних субјеката (ЦРПС) пише да се Драган Николић води као власник фирми “Wерисан”и “Боник ОИЛ”, које су годинама биле под истрагом тужилаштва и полиције због наводног учешћа у фиктивном шверцу нафте између 2006. и 2009. године, којим је црногорски буџет оштећен за најмање 20 милиона еура. Шта је епилог те истраге до данас није познато.

Јоковић је оставку на челу Агенције за националну безбједност (АНБ) поднио у новембру 2011. године, и тај његов чин повезује се са афером “Листинг”.

Извор: Ин4с/Press

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest