Благи скок цијена нафте на свјетском тржишту

Foto: Pixabay

Цијена барела на лондонском тржишту порасла је 0,9 одсто на 112,55 долара

Цијене нафте су прошле седмице на свјетским тржиштима благо порасле, јер им подршку пружа могући ембарго Европске уније (ЕУ) на увоз „црног злата“ из Русије, док даље поскупљење тог енергента ограничава успоравање раста највећих свјетских економија.

Цијена барела на лондонском тржишту порасла је 0,9 одсто на 112,55 долара, док је на америчком тржишту барел поскупио 2,5 одсто на 113,23 долара, преноси Хина.

Цијене нафте су прошле седмице осцилирале највише под утицајем процјена о успоравању раста највећих свјетских економија и даљег кретања инфлације.

Тако су, на примјер, у четвртак цијене пале због забринутости да би високе цијене горива могле наштетити економском расту, док су најаве ублажавања мјера закључавања у Шангају и неким другим кинеским градовима ограничиле губитке

Аналитичари Голдман Сацхса поручили су да постоји 35 одсто изгледа за рецесију у наредне двије године, док је Wеллс Фарго Инвестмент Институте објавио да крајем ове и почетком наредне године очекује благу рецесију у америчкој привреди.

Европска комисија (ЕК) представила је план вриједан 210 милијарди еура како би прекинула ослањање Европе на руска фосилна горива до 2027. године и убрзала прелаз на зелену енергију.

Комисија се нада да ће се постићи договор о забрани увоза руске нафте, која укључује изузетке за земље које највише зависе од руске нафте, као што је Мађарска.

Подршку цијенама пружају и нове подстицајне мјере кинеске централне банке како би се спријечило даље успоравање раста друге по величини свјетске привреде, а с пажњом се прате и планови за ублажавање мјера против коронавируса у најнасељенијем граду Шангају.

А то би могло довести до опоравка потражње у највећем свјетском увознику сирове нафте.

„Тренутно су веће могућности за раст него за пад цијена нафте, усљед поновног отварања градова у Кини и даљих помака у ЕУ према забрани руске нафте”, рекао је аналитичар у фирми ОАНДА, Цраиг Ерлам.

Након што су у прошлој години порасле више од 50 одсто, захваљујући опоравку свјетске економије од коронакризе, од почетка ове године цијене нафте су скочиле око 45 одсто.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest