Бојанић: Закон о улагању у МА прави штету буџету

Из државног буџета је до сада наплаћено десет милиона еура по важећем Закону о улагању у консолидацију и развој Монтенегро Аирлинеса (МА), а покренуто је 89 тужби како би се наплатиле паре из буџета, саопштио је министар капиталних инвестиција, Младен Бојанић

Он је на скупштинском Одбору за економију, финансије и буџет, казао да је због тога важно усвојити Предлог закона о престанку важења Закона о улагању у консолидацију и развој МА.

„До сада је десет милиона еура наплаћено из буџета на рачун овог Закона, а 89 тужби стоји на судовима које чекају да прођу процедуру и да наплате паре од буџета Црне Горе“, казао је Бојанић.

Он је подсјетио да је Влада тај предлог усвојила 17. јуна и да му је жао што раније није усвојен, јер постојећи Закон о улагању у консолидацију и развој МА прави штету буџету Црне Горе.

„Овај закон који је донијет 2019. године је у колизији са Законом о државној помоћи, направио је 43 милиона еура штете буџету и има негативан утицај на преговарачки процес са Европском унијом (ЕУ)“, рекао је Бојанић.

Он је казао да је тај закон онемогућио нову Владу да додијели било какву помоћ МА, оголио немоћ и урушио интегритет Агенције за заштиту конкуренције (АЗК), док сва дуговања која има МА која иду ка суду, због тог закона, преусмјерава на буџет и наплаћује се дан данас из буџета.

„Доношењем овако накарадног закона је угашен МА. Нова Влада ниједну одлуку није донијела у гашењу МА, нити је могла да донесе закониту одлуку да би помогла МА. МА је угашен односом старе владе према МА и катастрофално лошим вођењем бившег менаџмента МА, иако су у јавности то приказивали другачије“, оцијенио је Бојанић.

Он је казао да је интерним одлукама бивше власти исплаћено МА 43 милиона еура, што се нагомилало на 103 милиона која држава потражује од МА у стечају, а стечајни управник је признао 100 хиљада еура.

„Још нас оптужује да му ова власт не да да полети“, додао је Бојанић.

Он је казао да је у питању парадоксална ситуација у којој је држава, по овом закону, дужнику дужник и дугује још 112 милиона еура које је требало да уложи у МА.

„С обзиром на то да смо дужнику дужник, а АЗК одлукама спријечила да то примјењујемо, то се са стране суда користи да се сва потраживања према МА преусмјеравају у буџет“, додао је Бојанић.

Посланик Демократског фронта (ДФ), Дејан Ђуровић, казао је да је, када је у питању МА, велики број људи остао без посла, који нијесу добили никакав ангажман у Црној Гори.

„Влада има пуна уста потребе за експертима. Ми имамо велики број врло образованих људи по питању летења, људи који су озбиљни пилоти и који сада налазе ангажман у другим компањама. Како смо могли такве експерте да оставимо без ангажмана, а да касније чујемо да су ангажоване неке екипе из иностранства“, питао је Ђуровић.

Он је рекао да му се чини да смо се врло лако ослободили једне екипе људи која ничим није заслужила да остане без ангажмана.

„То укидање ад хоц није било коректно према радницима. Нијесу криви ни пилоти, ни копилоти, ни стјуардесе. Дошли смо у стуацију да се људи, који су у професији достигли максимум, елегантно ослободимо и оставимо их да сада траже по бијеломе свијету свој хљеб“, навео је Ђуровић.

Бојанић је одговорио да је увођење стечаја у МА био неизбјежан слијед догађаја који је сачекао нову Владу.

„То се не може приписати овој Влади, то је нас задесило“, рекао је Бојанић.

Он је додао да Влада није укинула ниједно радно мјесто, већ да их је укинуо стечај.

„Ова Влада апсолутно никакву одлуку није донијела о гашењу МА“, поновио је Бојанић.

Према његовим ријечима, настојало се да се што више пилота ангажује из Црне Горе.

„Ја не кадрирам у ТоМонтенегру нити у једној компанији у Црној Гори. Одбор директора и извршни директор су имали разговоре са скоро свим пилотима у односу на број авиона и дестинације и они су процијенили да пилоти који су анагажовани су у овом моменту најбољи“, објаснио је Бојанић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest