Бојовић: „Безобразлук и ароганција АСК“

Народни посланик Демократског Фронта Драган Бојовић, поводом међународног дана борбе против корупције, изнео је јавности проблем са којим се сусрео антикорупцијски одбор у раду са АСК.

Фото: Printscreen

„Безобразлук и ароганција не постоје блази изрази којима би могао да опишем рад АСК посебно однос те агенције према Скупштини ЦГ, арогантан став којим се руководство ове агенције жели себе да постави у неку супериорну позицију из које по њиховом виђењу могу да раде шта год хоће и без икакве контроле да се крајње игнорански односе према скупштини цг и према одбору за ак који је матични одбор аск одбор који дакле разматра извештаје агенције и наџире рад АСК“ почео је своје излагање Бојовић.

„Дакле 27.10. пре месец ипо дана ми смо тражили од агенције једноставну инфо о њиховом раду, али очигледно да та инфо за њих није једноставна јер смо тражили да нам доставе инфо о начину поступања агенције о случајевима који се односе на највише руководиоце бившег режима, ту се прије свега мислило на актуелног пређедника државе Мила Ђукановића, али и на још неке највише фун.бившег режима да нам се доставе инфо шта је агенција урадила по питању оних случајева који су веома заинтригирали јавност, а одговора од агенције није било или ми нисмо чули да је она у тим случајевима било шта предузимала.“

„Подсетићу вас да су ту у случају и панама папири који је заинтригирао не само нашу јавност већ и читаву међународну јавност, и у коју је укључен и предсједник Мило Ђукановић. Ту је помињано чак и тачна та информација, у коју ја искрено сумњам, да се није пословало преко тих офшор компанија које су основане, опет је Мило Ђукановић био дужан да пријави формирање тих фирми агенцији за спречавање корупције. Он то није урадио, а ми од агенције нисмо добили одговор шта је она предузела на том плану. А постоје и други случајеви са којима је јавност упозната, а који су везани за непријављивање, односно не адекватно пријављивање имовине у Кочанима од стране председника државе, где су изграђене читаве хацијенде, само ограда око имања вриједи колико двије друге куће. Па онда имамо чувене сатове предсједника државе, гђе се говори о милионским износима вриједности тих сатова, па онда имамо Кастоди рачуне и хиљаде и хиљаде других ствари. Ми смо тражили информацију шта је агенција уопште урадила по том питању. И не само по питању Ђукановића, већ и друих неких функционера, као што су на примјер егзотична путовања господина Бранимира Гвозденовића, па онда господина Катнића, непријављивање препродаје стана, онда господина Предрага Бошковића који прима од међународне рукометне организације и то опет на нелегалан начин има неке приходе итд.“ додао је Бојовић.

„За све те случајеве тражили смо да нам се достави информација, шта више управни суд је у појединим овим случајевима наложио агенцији за спречавање корупције да поступа и да отвори поступак. Међутим, они очито немају никакав став ни према пресудама управног суда, нити желе да покрену те поступке. Ми смо начули преко медија, за ових месец ипо дана колико чекамо ту информацију да се састајао савет АСК који се поставља у позицију да је он много значајнији од одбора за антикорупцију, састајао се савет па су они нешто враћали ту неку информацију која је садржала три до четири реченице, па су је допуњавали, али је нису допунили, у сваком случају та информација није стигла до одбора за антикорупцију. Дакле овде ми имамо проблем, и на тај проблем је указано чак и у последњем извештају европске комисије. Проблем непристрасности у раду агенције, проблем селективности у раду и сетимо се оне Орвелове реченице: „Сви смо равноправни, само су неки равноправнији од других пред законом“. А изгледа да је за руководство агенције јер у агенцији има запослених и часних и поштених људи који одговорно раде свој посао, али за руководство су очигледно највиши функционери бившег режима равноправнији пред законом од других јавних функционера и да они могу да буду заштићени, то је логично руководство АСК је поставио бивши режим господин Пажим, господин Ђукановић, они су их поставили и они делују из тог угла.“ рекао је Бојовић.

„Ми свакако морамо и захтијеваћемо од предсједнице одбора за антикорупцију да што прије сазове сједницу тог тијела у паузама овог засједања скупштине и да видимо шта ћемо да радимо и како се треба односити према овом ставу агенције.“ каже Бојовић и додаје да нико нема намеру да ту бира поставља, било које партиске људе који би ту заступали било чије партијске интересе.

„Нас интересује да та агенција доиста буде независна и да дјелује непристрасно и да ту буду људи са професионалним интегритетом, дакле да не делују ни из једног угла и да не штите никога. Ми се морамо договорити шта ћемо у том правцу и морамо се договорити како да делујемо у односу на ставове појединих агенција и управа које се постављају као четврта грана власти и које сматрају да су ван контроле и могу да раде шта год хоће.“ нагласио је Бојовић.

„Парламентарна демократија подразумјева три гране власти, које су независне, у смислу да се међусобно контролишу. Ми имамо агенцију која нам отворено каже ми смо изнад Скупштине, изнад посланика, ми можемо да радимо што год хоћемо и ви нам не можете ништа. Такав став, то постављање било ког појединца изнад система и изван контроле, нас доводи у једну апсурдну ситуацију, која чини штету целокупној заједници и ми морамо то да расправимо на наредној сједници одбора и скупштине, како се треба односити према тим такозванима „независним“ тјелима.“ – закључио је Бојовић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest