Британски професор: Канада је упозорење – људи неће моћи да преживе врућине у неким дјеловима свијета

Професор са Универзитетског колеџа у Лондону Симон Левис упозорава да су екстремни врели таласи сада много вјероватнији и нагласио да се у појединим дијеловима планете стварају подручја на којима је због високе температуре немогуће преживјети. 

Температуре су досегле шокантних 47,9 степени у Британској Колумбији у Канади и изазвале више од 100 смрти широм те земље и Сјеверне Америке. Врели талас је током јуна у пет земаља Блиског Истока подигао температуру до 50 степени, а у Пакистану је 20 дјеце завршило на болничком лијечењу због топлотног удара.

Топлотни удар — Википедија

Климатска криза донијела је љето са све опаснијим врућинама, навео је Левис у тексту „Канада је упозорење: Све више делова свијета ускоро ће постати превише топли за живот“

Додатно загријевање због емисије гасова са ефектом стаклене баште значи да су такви екстремни таласи сада вјероватнији и научници могу да израчунају повећање њихове вјероватности.

Професор је као примјер навео да је европски врели талас из 2019. године, који је усмртио 2.500 људи, био пет пута вјероватнији тада него што би био прије глобалног загревања..

Он је упозорио да се на неким местима на Блиском Истоку и Азији појављује нешто заиста застрашујуће – стварају се подручја на којима је због високе температуре немогуће преживјети.

Како је објаснио, иако људи могу преживјети температуре и више од 50 степени кад је влага ниска, кад су и температуре и влага високи, ни знојење ни купање не могу помоћи како би се тијело охладило. 

Zaštita od velikih vrućina - preporuke za javnost - ZZJZ Leskovac

Како су због климатских промјена температуре све више, предвиђа се да ће током деценија која долазе врућине и пратеће температуре на којима се не може преживјети, дуже трајати и јављати се на већим подручјима и на новим мјестима, укључујући делове Африке и југоистока САД, навео је професор Левис.

Извор: спутник

One thought on “Британски професор: Канада је упозорење – људи неће моћи да преживе врућине у неким дјеловима свијета

  1. Ипак има наде.
    Спас се налази у томе што треба повећати еколошке таксе.
    Што већа уплата таксе, више шансе за преживљавање глобалног загревања.
    Али највиша шанса да преживимо је у томе да затворимо све Мини хидроелектране, рудник угља Пљевља, и наравно да затворимо термоелектрану Пљевља.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest