Брковић ћутао 14 година, а сад пријети тужбом


Драган Брковић
Власник Вектра Боке бизнисмен Драган Брковић који је 2007. године приватизовао то предузеће након 14 година је рекао да му је крива држава што није реализовао инвестициони програм, пише Дан.

Брковић 14 година није јавно критиковао никога из претходне извршне власти, због тога што му није омогућено да реализује инвестицију у ХерцегНовом. Брковић је кум предсједника државе и ДПС-а Мила Ђукановића.

На јучерашњој сједници скупштинске Комисије за контролу и праћење поступка приватизације Брковић је најавио да ће тужити државу, ако имовину хотелско-туристичког предузећа (ХТП) Бока не ослободи од терета реституције и не ријеши радне спорове из претприватизационог периода, како би се омогућило инвестирање.

“Ако ми пођемо без неког закључка, неће бити да је држава изгубила 50 милиона, него ће држава добити тужбу од Вектре Монтенегро за 50 милиона и више, јер од 2007. године до данас није ослободила имовину да би се у њу могло инвестирати”, рекао је Брковић.

Додао је да ће се тек након тога створити услови да се у кратком року, од шест мјесеци или годину, крене с инвестицијама у хотеле тог предузећа.

“То је и била обавеза из приватизационог уговора од 64 милиона, што ће сада бити најмање 120 до 140 милиона”, прецизирао је Брковић на сједници.

ХТП Боку је прије 14 година купила Вектра Монтенегро, прворангирана компанија на тендеру за продају државних 59,4 одсто акција. Већински удио је коштао око 22 милиона еура.

Брковић је рекао да је Вектра Монтенегро код НЛБ банке подигла кредит од 27 милиона за куповину тих акција.

“То је највећи промашај у мојој 48-годишњој пословној каријери. А зашто? Зато јеп сам вјеровао држави и институцијама система”, поручио је Брковић.

Он сматра да је склопљен незаконит уговор, јер држава није смјела да на такав начин уђе у процес приватизације, него да претходно „очисти предузеће” које даје на тендер.

Брковић, који је напустио сједницу прије њеног краја, навео је да до данас нијесу скинути терети реституције.

Вршилац дужности извршног директора ХТП Бока Милић Поповић казао је да је продаја тог предузећа била најуспјешнија приватизација остварена у Црној Гори, са најбоље оствареним приходом за државу. Он је додао да су, након приватизације, сагледали документацију компани је и суочили се са њеним реалним проблемима.

“Тада смо увидјели да је држава требало превасходно да уведе стечај у компанију, ријеши нагомилане дубиозе из тог система и онда, ако постји нешто што је чиста имовина, то понуди на тендер”, казао је Милић Поповић.

Зденка Поповић (ДЦГ) рекла је да је компанија Вектра Монтенегро прави примјер „побједника транзиције и кумовске приватизације”.

“Компанија је прави примјер како један мали предузетник, који је радио у Подгорици, постаје мултимилионер захваљујући кумовским и пријатељским везама и томе што је имао безрезервну подршку Савјета за приватизацију, Привредног суда и цијеле Владе од 2007. године до промјене власти”, рекла је Зденка Поповић.

Поповићева је казала да је предузеће ХТП Бока продато по неупоредиво нижој цијени од тржишне, односно за 22,2 милиона еура, а вриједила је преко 70 милиона.

“Дакле, 50 милиона сте добили, односно Савјет за приватизацију вам је омогућио да за 22,2 милиона купите комплетан Херцег Нови”, навела је Зденка Поповић.

Истакла је да је Брковић један од највећих пореских дужника и да је, гдје гед је ушао, увео стечај и направио проблем.

Петар Ивановић (ДПС) казао је да има утисак да је сједница врста једног пријеког суда, а не расправа у одбору Скупштине.

Предсједник невладине организације (НВО) Бивши радници Боке и представник радника Ђорђе Рајак казао је да социјални програм није ни до 30 одсто испоштован, као и да су радници ускраћивани по питању плата. Од 63 радника 27 је отишло у пријевремену пензију, која износи испод 150 еура.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest