Брука на математичкој Олимпијади је последица нерада

У Министарству просвјете сматрају да је разлог неуспјеха у Сарајеву слабо интересовање ученика за такмичења из математике, због чега је наш тим имао мање такмичара него што то пропозиције дозвољавају

Фото: Pixabay

Црногорски тим заузео је посљедње мјесто на Јуниорској балканској математичкој олимпијади, која је од 28. јуна до 3.јула одржана у Сарајаву, са свега два бода, у конкуренцији 19 држава, што је изазвало разочарање код дијела јавности и наставника.

На такмичењу је учествовало 109 ученика из 19 земаља, а побиједила је Румунија са 224 поена, док је Црна Гора освојила само два, 20 бодова мање од претпосљедње Албаније.

Такав резултат изазвао је велики број критика на друштевним мрежама, гдје је и објављена табела пласмана на такмичењу.

Из Министарства просвјете недавно је саопштен податак да је школске 2021/22.године 7.306 основаца завршило девети разред, а диплому „Луча“ добило је 14,77 одсто ученика.

Саговорници „Дана“ истичу да је резултат у Сарајеву испод сваког нивоа и брука за цијели образовни систем.

У Министарству просвјете сматрају да је разлог неуспјеха у Сарајеву слабо интересовање ученика за такмичења из математике, због чега је наш тим имао мање такмичара него што то прописи дозвољавају. Из Испитног центра наводе да су на такмичењу учествовали Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Кипар, Грчка, Сјеверна Македонија, Црна Гора, Молдавија, Румунија, Србија и гостујуће земље Турска, Азербејџан, Хрватска, Француска, Казахстан, Киргистан, Саудијска Арабија, Таџикистан и Босна и Херцеговина (Б тим).

Тврде да шаљу најбоље

Из министарства наводе да државно такмичење из математике, природних наука и страних језика организује Испитни центар, а учествују ученици који су задовољили тражене критеријуме на школским такмичењима.

– Побједници такмичења, тј. освајачи првог, другог и трећег мјеста су чланови екипа које представљају Црну Гору на међународним такмичењима. Испитни центар, у сарадњи са професорима Природно-математичког факултета Универзитета Црне Горе обезбјеђује такмичарске тестове и организује припреме такмичара узраста до 15,5 година за учешће на Јуниорској балканској математичкој олимпијади и припреме средњошколаца за Балканску математичку олимпијаду и Међународну математичку олимпијаду – саопштили су из министарства.

Организатор учешћа на ЈБМО 2022 је Испитни центар, а тим су предводили Антон Ђокај са Природно-математичког факултета Универзитета Црне Горе и Татјана Вујошевић из Испитног центра.

– Од приближно 7500 ученика 9. разреда, око 0,5 одсто њих учествује на Државном такмичењу, док је тај проценат за средњошколце још нижи. Постигнутим резултатима на Државном такмичењу, као друштво у цјелини, не можемо бити задовољни. Из тог разлога Црну Гору не представља шесточлан тим, као што предвиђају пропозиције такмичења, већ нашу земљу представљају углавном три или четири ученика. Сматрамо да треба обезбиједити континуитет у учествовању, у циљу популаризације математике код будућих такмичара, иако се, с обзиром на величину наше популације, не очекује задовољавајући успјех у свакој генерацији – казали су из министарства.

Наставник математике и предсједник Удружења наставника математике Радомир Божовић казао је за „Дан“ да такмичење из тог предмета захтијева дуготрајне припреме ученика.

Он је оцијенио да је овакав резултат ученика деветог разреда брука за наш образовни систем.

– Потребан је велики рад и труд да би ученици били спремни за овакво такмичење. Овај резултат је испод сваког нивоа, јер ако освојиш два бод од могућих 300 међу 19 учесника онда је јасно о чему се ради, колико смо далеко иза осталих. Није довољно само неколико дана имати вјежбе и припреме и изаћи на мегдан другим ученицима. Потребне су дуготрајне припреме како се ово не би поновило. На овај начин се само брукамо у региону и то морамо да промијенимо. Важна ствар је и да се ученицима не мијењају ментори који су с њима на државном такмичењу. Удружење наставника математике није било укључено у ово такмичење, тако да не знамо шта је конкретни разлог оваквог резултата – каже Божовић.

Декан Природно-математичког факулета Предраг Мирановић казао је за „Дан“ да успјех, односно неуспјех на међународном такмичењу никада не представља одраз квалитета образовног система.

– Имате државе које су на ПИСА тестирању веома успјешне, а на међународном такмичењу постигну слаб резултат, и обратно. Да бисте постигли успјех на међународном такмичењу потребан је, осим талента, велики индивидуални рад који превазилази границе школског градива. Одличан ђак, који је одличан математичар, без тог индивидуалног и континуираног рада и тренинга нема шанси за велики успјех на међународном плану. Немам никакве сумње да су та дјеца која су учествовала на такмичењу паметна и талентована и да овај неуспјех не треба да их обесхрабри, него да им стави до знања да је таленат 10 одсто, а рад 90 процената успјеха – истакао је Мирановић.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest