Ћаловић Марковић: Немам приступ тајним подацима, то ми је препрека у раду

Многе институције неажурне у достављању података, каже извршна директорица МАНС-а

Извршна директорица МАНС-а и руководилац стручног тима Националног савјета за борбу против корупције Вања Ћаловић Марковић, још није добила дозволу за приступ тајним подацима што јој, како је казала, представља озбиљну препреку у раду у том тијелу.

Ћаловић Марковић је у интервјуу агенцији МИНА, говорећи о проблемима у раду у Савјету, рекла да су многе институције неажурне у достављању података.

Kако је навела, предуго се чекају ставови појединих министарстава која документа ће задржати ознаку тајности, као и директан приступ електронским архивама.

Са једне стране, дио важних података је незаконито уништен, а у појединим институцијама остаци бившег режима покушавају да успоре процесе и прикрију информације – казала је Ћаловић Марковић.

Са друге стране, како је навела, сви процеси у новој власти трају веома дуго, и тешко је утврдити шта је посљедица неискуства, несналажења или лошег постављања приоритета, шта су опструкције кадрова претходне власти, а шта неспремност нове да направи неке конкретне промјене.

– Међутим, још вјерујем да су прва два узрока кључна, и да у већини нове Владе постоји политичка воља да се боре против високе корупције – истакла је Ћаловић Марковић.

Она је казала и да још није добила дозволу за приступ тајним подацима, због чега не може да приступи бројним важним подацима, јер је, како је навела, бивши режим доказе своје корупције проглашавао државним тајнама.

– Надам се да ће се тај поступак ускоро окончати, јер почиње да представља озбиљну препреку у раду – рекла је Ћаловић Марковић.

Kако је казала, покретање поступка за издавање дозволе је прво одлагао Генерални секретаријат Владе, све до њеног обраћања премијеру, док је Министарство одбране свој дио процедуре спровело крајње ефикасно, али су већ неко вријеме у току поступци у Агенцији за националну безбједност.

– Не видим ниједан разлог да тај поступак траје толико дуго, поготово што сам и у претходном периоду била предмет обраде те институције – додала је Ћаловић Марковић.

На питање да ли су јој, именовањем на чело стручног тима Националног савјета за борбу против корупције на неки начин „везане руке“ у смислу критике лоших потеза нове власти, Ћаловић Марковић је казала да нијесу, и да то од ње нико и не очекује.

Она је подсјетила да је и раније учествовала у сличним тијелима, као што је Национална комисија за борбу против корупције и организованог криминала којом је предсједавао бивши премијер Душко Марковић.

– Моја очекивања од ове Владе су, свакако, неупоредиво већа, али то што сам, као представник невладиног сектора, именована у ово тијело ми ни у ком случају не може одузети слободу говора. Уосталом, зато сам снажно критиковала начин на који је усвајан закон о тужиластву – навела је Ћаловић Марковић.

Ћаловић Марковић сматра да је највећа препрека у раду Владе политизована јавна администрација на коју се нова власт не смије ослонити, као и очигледан недостатак искрене политичке подршке владајуће већине.

– Kада радите у окружењу у коме вас на сваком кораку чека опструкција или подметања, изузетно је тешко бити ефикасан – појаснила је она, додајући да је и бојкот парламента од владајуће партије незабиљежен примјер опструкције сопствене владе.

На тај начин, како је навела, интереси грађана постају монета за политичко поткусуривање, јер закони које је донијела претходна власт остају на снази и Влада не може покренути било какве озбиљније реформе.Бивша власт покушава да делегимитизује Владу

Упитана како коментарише стављање идентитетских питања у први план, и колико се тиме кочи рјешавање горућих економских и социјалних проблема, она је казала да на тај начин бивша власт покушава да делегитимизује Владу.

– И скрене пажњу јавности са криминала и корупције у који су били уплетени, а за који су покушали да униште доказе. Није први пут да се бивша власт бори за остварење својих интереса, покривајуци се заштитом дрзаве коју су поткопавали својим криминалом – прецизирала је Ћаловић Марковић.

Са друге стране, како је навела, дио нове власти сада плаћа дугове за финансијску и другу подршку коју су добили на изборима форсирањем тема и интереса њихових покровитеља.

– Тако покушавају да сакрију и да, нажалост, немају визију на који начин треба да се рјешавају горући проблеми. Те двије структуре нас свакодневно враћају вјековима уназад, држеци друштво заробљено темама које треба да припадају историји. Све док будемо свакодневно прекопавали по духовима прошлости, нећемо имати времена да се бавимо садашњошћу и будућношћу – нагласила је Ћаловић Марковић.

Говорећи о слабостима нове Владе, Ћаловић Марковић је казала да је највећа то што многи кадрови имају веома ограничено или готово никакво претходно искуство у државној управи.

Ти проблеми су, сматра она, директно повезани, јер је управо политизација јавне управе онемогућила многе који нијесу били дио бившег режима да се запосле у државним органима.

– Са друге стране, запошљавање људи који не знају како функционише државни апарат, због политичких притисака нове већине, огромна је кочница за постизање конкретних резултата – рекла је Ћаловић Марковић.

На питање гдје види излаз из дубоких подјела у друштву, док власт и опозиција пребацују одговорност једни на друге, она је казала да „морамо да схватимо да су политичари ту због нас, а не ми због њих“.

Грађани, како је навела, могу и треба да пруже отпор, јер је огроман број њих једнак у сиромаштву и ускраћен за основна права, без обзира које вјере или нације били.

– Црна Гора мора и може заједно, јер сви ми који смо животе везали за овај простор морамо да се изборимо да сљедећа генерација живи много боље, без пребројавања крвних зрнаца. Kакву будућност остављамо нашој дјеци ако наставимо спиралу мржње и пођела од које профитирају само корумпирани политичари са обје стране – додала је Ћаловић Марковић.Више времена потрошено на препуцавања између Владе и већине

На питање како оцјењује резултате рада Владе у протеклих пола године, Ћаловић Марковић је казала да су они врло скромни и да је више времена потрошено на препуцавања између нове Владе и већине у парламенту, него на озбиљне реформе.

– Нема сумње да је тешко изборити се са заробљеним институцијама, у којима пипке нема само претходна власт, већ и организоване криминалне групе, али се могло, морало и требало урадити много више – сматра Ћаловић Марковић.

Она је казала да су политичке партије, када су већ одлучиле да дају подршку такозваној експертској Влади, требало и да јој дозволе да покуша да уради нешто конкретно, а не да је, како је навела, саплићу на сваком кораку, и то много интензивније него што то ради опозиција.

Према ријечима Ћаловић Марковић, њихово једино образложење је да ће их казнити грађани на изборима уколико су направили неку грешку.

– Проблем је у томе што ми више немамо времена да чекамо, јер се ослабљена економија, разорена корупцијом, а онда докусурена у току епидемије, одржава на апаратима, захваљујући помоћи из буџета – упозорила је Ћаловић Марковић.

Kако је навела, умјесто да цијело друштво дискутује о томе како покренути привреду, Влада сваког дана гаси пожаре које јој подмеће дио парламентарне већине, или које сама изазива.

На питање да ли се промјеном тродеценијске власти нешто промијенило у њеном ранијем ставу да се неће ангажовати у политици, она је казала да је политика је вјештина компромиса, „а када у Црној Гори почнете да правите компромисе, врло тешко је остати принципијелан“.

– Kао дио неке политичке већине, често морате да урадите и оно са чим се никако не слажете -рекла је Ћаловић Марковић.

То, појаснила је она, укључује и затварање очију на непотизам, клијентелизам, партијско запошљавање, а у неким случајевима и корупцију и организовани криминал.

– Видјели смо да су и неки појединци из нове власти врло склони да личне интересе ставе испред јавног, а људи су кварљива роба, посебно кад раде без озбиљне контроле – казала је Ћаловић Марковић.

Према њеним ријечима, када би сви ушли у политику, онда не би постојао нико ко би остао са стране и указивао грађанима на девијације система, а у малом, подијељеном друству као што је црногорско, са слабим и политизованим институцијама, улога невладиног сектора је још значајнија.

– Због свега тога више пута сам рекла да немам намјеру да се бавим политиком, и мислим да кроз рад у МАНС-у дајем допринос промјени нашег друштва, без обзира на то која се политичка структура налази на власти – закључила је Ћаловић Марковић.

Портал ДАН

One thought on “Ћаловић Марковић: Немам приступ тајним подацима, то ми је препрека у раду

  1. Ženski Medo. Ne zna se koliko je namlatila para, a sve od prazne priče. Svačiji igrač. Znam je lično, zato i ovako pišem, jer je dosadila svakom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest