Царевић полицији укинуо картицу за гориво

ОЧЕКИВАНА ОДЛУКА
Царевић полицији укинуо картицу за гориво
Градоначелник Будве поништио одлуку коју је донио крајем јануара ове године, због понашања полиције која је у јуну асистирала инспекцији да уђе у зграду Општине и омогући преузимање вођења градом тадашњој власти.


Градоначелник Марко Царевић поништио је одлуку да се будванском Центру безбједности и даље мјесечно одобрава коришћење платне картице на износ од 300 еура за гориво.

Одлука је била и очекивана, имајући у виду да се новој-старој власти, предвођеној Царевићем и шефом парламента Крстом Радовићем, полиција “замјерила“ током двоипомјесечних протеста испред и унутар зграде Општине Будва.

Царевић је практично поништио одлуку коју је донио крајем јануара ове године, када је “цвјетала љубав“ на релацији Општина – Центар безбједности. Међутим, након што је полиција асистирала 17. јуна Управној инспекцији да уђе у зграду Општине и омогући преузимање вођења градом представника тада нове већине (ДПС, СД, Црногорска, одборник Стеван Џаковић), а током акције привела бројне дотадашње општинске функционере, међу којима и Царевића и Радовића, услиједиле су бројне оптужбе на рачун полицијских службеника, које су се из дана у дан понављале током протеста, које су организовали представници Демократског фронта и Демократа.

Полиција је поред припадника приватног обезбјеђења свих два и по мјесеца, током којих је градом управљао Никола Дивановић, била на главном улазу у зграду Општине Будва, а Царевићу, Радовићу и општинским функицонерима није било омогућено да уђу у зграду.

“Одлуком о уступању платне картице од 27. јануара предвиђено је да се средства користе у циљу стварања квалитетног и безбједног амбијента и имовинске сигурности свих грађана и гостију који бораве на територији општине Будва. Чланом 3 исте одлуке Центар безбједности Будва се обавезује да ће гориво донирано од стране Општине Будва употријебити искључиво на име појачаних активности у свим сегментима безбједносне сигурности свих грађана и гостију на подручју општине Будва и да неће бити коришћено у друге сврхе. Имајући у виду да су средства опредијељена из буџета Општине трошена нанамјенски, конкретно на кршењу права и слобода грађана и запослених у Општини Будва у периоду од 17. јуна до 1. септембра, сматрам да не постоји оправданост за даљу сарадњу“, навео је Царевић у одлуци у коју су “Вијести“ имале увид.

Бивши шеф Царевићевог кабинета, функционер ДФ-а Никола Јовановић нагласио је да је одлука донијета јер се новац грађана трошио ненамјенски.

“Умјесто повећања степена безбједности грађана и имовине, имали смо полицију која је под политичким притиском учествовала у прекрајању изборне воље и насилној промјени власти. Скандалозно је да се полиција која треба да штити грађане, Устав и законе једне државе, стави у функцију било које политичке опције и да учествује у удару на локалном нивоу. Дјеловање полиције у Будви у овим дешавањима је у потпуној супротности са свим правним прописима, етичким начелима и правилима службе. У демократски уређеној држави основни циљ дјеловања полиције је заштита безбједности грађана, уставом утврђених слобода и права, заштита имовине, спречавање вршења кривичних дјела као и њихово откривање“, казао је Јовановић “Вијестима“.

Умјесто да штити легално и легитимно успостављену власт, као и изборну вољу грађана, како је истакао, полиција у Будви је „својим репресивним и незаконитим поступањем дјеловала против интереса грађана“.

“Након извршеног десанта на општинску зграду, незаконитог лишења слободе општинских функционера и окупљених грађана, службеници полиције су 60 дана држали под опсадом зграду општине, спречавајући тиме грађане да остварују нека од својих елементарних права. Посебно је дегутантна чињеница да је епилог дјеловања полиције не само нарушавање њеног угледа, него и значајна материјална штета која је направљена имовини општине. Штитећи оне који су политичком корупцијом насилно промијенили власт директно су радили против интереса грађана, правног поретка и владавине права“, закључио је Јовановић.

Јовановић: Полиција покренула чак 240 монтираних процеса
Јовановић своју тврдњу да се полиција ставила у потпуну функцију ДПС-а образлаже чињеницом да је будванска полиција током двоипомјесечних протеста покренула око 240 поступака против грађана и општинских функционера пред Судом за прекршаје и Основним државним тужилаштвом.

“Све са циљем да репресијом и монтираним процесима утичу на даља политичка дешавања. Због незаконитог дјеловања и злоупотребе полиције у политичке сврхе, неопходно је да одговорни појединци буду санкционисани и да се рад полиције стави под пуну демократску контролу, како би полиција својим дјеловањем служила грађанима, а не политичкој партији и појединцима на њеном челу“, закључио је Јовановић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest