ЦЕДИС: Нијесмо могли предвидјети поремећаје на енергетском тржишту, готово немогуће постићи цијену коју је одредио регулатор

Ни најбољи аналитичари и познаваоци енергетског тржишта нијесу могли предвидјети овакве поремећаје који су се десили у посљедње двије године, поручују из Црногорског електродистрибутивног центра (ЦЕДИС) истичући да је “у поступцима набавке енергије готово немогуће постићи цијену коју је утврдио регулатор”.

Из ЦЕДИС-а су реаговали на текст објављен у дневном листу Побједа под насловом „ЦЕДИС није у губитку због цијена већ због пословних одлука“ у којем се, кажу из те компаније, експлицитно наводи да „негативан финансијски резултат, који је на крају прошле године исказао Црногорски електродистрибутивни систем (ЦЕДИС), није резултат цијена електричне енергије за покривање губитака које је одредила Регулаторна агенција за енергетику (РАЕ), већ пословних одлука тог предузећа“.

“Даље се наводи да је „јавност протеклих мјесеци затрпана разним изјавама које замагљују стварну позадину, те да се углавном покушава наметнути теза да је РАЕ одредила цијене струје за покривање губитака и да је ЦЕДИС због тога био у минусу“. За све наведено позивају се на интервју, који је том листу дао предсједник Одбора Регулаторне агенције за енергетику (РАЕ) Бранислав Прелевић. Цијенећи позицију на којој се налази, као и професионални интегритет господина Прелевића, менаџмент ЦЕДИС-а је склон повјеровати да су поменути наводи слободна интерпретација аутора текста коме предметна проблематика и није превише блиска, па очекујемо да на објављени текст реагује и господин Прелевић. Тим прије што је текст недоречен и што садржи паушалне оцјене и констатације”, наводе из ЦЕДИС-а.

“Ради истинитог информисања јавности, а прије свих корисника наших услуга, указујемо на сљедеће: Неспорна је чињеница да Регулаторна агенција за енергетику и регулисане комуналне дјелатности мрежним операторима (ЦЕДИС и ЦГЕС) утврђује регулаторно дозвољени приход и цијене, те да у том поступку утврђује и одобрава и цијену за набавку електричне енергије за покривање губитака за трогодишњи регулаторни период. Поступак утврђивања регулаторно дозвољеног прихода и цијена јасно је прописан Методологијама за утврђивање регулаторно дозвољеног прихода и цијена. Због те чињенице, као и сопствене улоге у заштити интереса, како корисника, тако и мрежних оператора, регулатор је донио Правила за корекцију цијена и накнада којима је прописано под којим условима се врши корекција утврђеног прихода и цијена у току трајања регулаторног периода, као и приликом утврђивања регулаторно дозвољеног прихода и цијена за наредни регулаторни период”, појашњавају из ЦЕДИС-а.

С обзиром на то да, како наводе, оператори набављају електричну енергију за покривање губитака у транспарентном поступку “за који гарантује Црногорска берза електричне енерије, а у којем се цијена енергије формира на основу понуде и тражње, у поступцима набавке енергије готово је немогуће постићи цијену коју је утврдио регулатор”.

“Модалитети набавки су предмет пословних одлука, али сви који су добронамјерни свјесни су чињенице да ни најбољи аналитичари и познаваоци енергетског тржишта нијесу могли предвидјети овакве поремећаје који су се десили у посљедње двије године. Лако је са ове временске дистанце износити констатације да је требало донијети другачије пословне одлуке, али у моменту када су доношене, то је био велики ризик. Пракса ранијих година је била да се цјелокупна електрична енергија за покривање губитака набавља у текућој години за наредну годину. То није урађено само у 2020. години, иако је претходни менаџмент имао прилику да у децембру 2020. докупи недостајуће количине по цијенама које су биле знатно испод регулаторно дозвољених. Без обзира на разне медијске натписе, па и реакције појединаца из ЦЕДИС-а, овај менаџмент сматра да ни најбољи познаваоци тржишта, како у ближем, тако и у ширем окружењу, нијесу могли предвидјети поремећаје ових размјера на енергетском тржишту, те да је у таквој ситуацији било пословно оправдано набављати електричну енергију на мјесечном нивоу кад већ то није урађено претходне године, када су , као што смо рекли, цијене биле знатно испод регулаторно дозвољених”, појаснили су из ЦЕДИС-а.

Из те комапније истичу да ЦЕДИС ни у једном обраћању јавности није, како кажу, навео да Агенција, приликом одобравања регулаторно дозвољеног прихода за текући регулаторни период, није добро утврдила цијену енергије за покривање губитака, “већ да на бази те цијене одобрени трошак губитака, односно приход по том основу у новонасталим околностима, није довољан за покривање стварних трошкова набавке енергије за покривање губитака у систему, што је условило негативан пословни резултат у 2021. години”.

Према њиховим ријечима, ЦЕДИС се, везано за овај проблем, прошле године у неколико наврата обраћао ресорном министарству тражећи помоћ у његовом рјешавању, али није било реакције са њихове стране.

“Како је тенденција раста цијена електричне енергије настављена и у 2022. години, то је већ сада извјесно да ЦЕДИС, по том основу, неминовно и у текућој години остварује негативан финансијски резултат, због чега смо се у три наврата обраћали ресорном министарству са молбом да нам пружи помоћ у изналажењу најповољнијег рјешења. Истичемо да је у рјешавању овог проблема наша компанија отворена за све конструктивне приједлоге, без обзира са које стране долазили, а посебно су цијењени и прихватљиви приједлози Регулаторне агенције за енергетику, јер овај проблем не сматрамо само проблемом ЦЕДИС-а”, додају у саопштењу.

Истичу да пословање са губитком дефинитивно ће имати негативан утицај на квалитет наше услуге и поузданост у дистрибуцији електричне енергије до крајњих корисника.

“А умјесто коментара на наводе, везано за зараде, истичемо да РАЕ одобрава групу трошкова „на које се може утицати“, у коју улазе и трошкови зарада. Према коначним подацима за 2021. годину, ти трошкови су за око 235 хиљада еура већи од утврђених од стране Агенције за ту годину, што свакако није имало значајнијег утицаја на пословни резултат ЦЕДИС-а. С обзиром да ове године подносимо Захтјев за одобравање регулаторно дозвољеног прихода за наредни регулаторни период (2023-2025.), те да је РАЕ дала на јавну расправу измијењене, односно нове Методологије за утврђивање регулаторно дозвољеног прихода и цијена, као и Правила за корекције цијена, ЦЕДИС је припремио и доставио Агенцији мишљење и сугестије на понуђена акта, цијенећи њихов значај”, закључују из ЦЕДИС-а.

Од РАЕ како кажу, очекују “да прихвати и уважи наше сугестије, поштујући при томе један од основних принципа Методологије, а то је „равнотежа између интереса оператора и корисника дистрибутивног система“”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest