“Svi danas misle da su najzaslužniji i da je njihov osvojeni izborni procenat, ma koliko bio mali, dovoljan da se krene u serije političkih ucjena, koje vode ka začaranom krugu iz koga gotovo da nema izlaza”, kazao je Dobričanin.
On je naglasio da to nije demokratija, već politikanstvo koje vodi ka političkoj trgovini, koja je stub svih nepočinstava kojima smo svjedočili poslednjih decenija.
“Vrijeme je za kompromis i iskorak ka poštovanju volje građana, koji su siti kalkulacija i žele neku novu, pošteniju političku priču”, ističe on.
Upitan o sukobu između premijera Milojka Spajića i predsjednika države Jakova Milatovića, on je kazao da neslaganje dva bitna funkcionera ima uticaj na političku stabilnost.
“Ovaj sukob prvenstveno uzrokuje veliko razočaranje birača, što se vidjelo i po izlaznosti na poslednjim lokalnim izborima u Podgorici. Ovaj politički sukob se mora prevazići jer građani ne žele sukobe, već konstruktivna rješenja, koja trenutno, upravo zbog ovoga, i izostaju. Sve oči su uprte u proces formiranja podgoričke većine i od tog procesa će zavisiti dalja stabilnost Crne Gore”, smatra Dobričanin.
Crna Gora može postati 28. članica Evropske unije (EU) do 2028. godine, ukoliko bude vrijedno radila na tome, poručuju evropski zvaničnici. I u izvještaju Evropske komisije pohvaljen je rad naše zemlje na putu ka EU, iako još postoje problemi koje treba sanirati.
“Vjerovatno ćemo postati članica EU do 2028. godine, ali ne zbog toga što smo mi spremni ili nismo spremni za taj dan, već zato što je Evropa shvatila da ukoliko se igrate sa nekim narodom i sa nekim regionom, kao što je to slučaj sa Balkanom, onda dobijate evroskepticizam kao posledicu te neodlučnosti. Danas EU nije jedina priča koja se nudi, već je tu i BRIKS, koji ima veoma snažan uticaj, jer su ideje i tržište koje nudi veoma primamljivi, pa se postavlja kao legitiman konkurent EU. Vidjećemo da li će se to desiti 2028. godine, a ukoliko se ne desi, smatram da će Evropa izgubiti sada dominantan uticaj na Zapadnom Balkanu”, rekao je Dobričanin.
Popis je realizovan od 3. do 28. decembra prošle godine, nakon što je njegov početak više puta odlagan zbog zahtjeva opozicije da se prethodno ispune određeni uslovi za njegovo sprovođenje. Prema mišljenju našeg sagovornika, rezultati su pokazali više stvari.
“Narod smo koji polako nestaje. Mi smo stara populacija koja svakodnevno gubi mlade i perspektivne građane, koji se odlučuju da svoj dalji profesionalni život nastave u nekoj drugoj zemlji. Pitanje jezika je pitanje osnovnih demokratskih principa, a ne dnevnopolitička tema. Crna Gora je vjerovatno jedina zemlja u Evropi u kojoj jezik kojim govori ubjedljiva većina nije službeni. To je nedopustivo i predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava. Ujedinjena Crna Gora će biti dio inicijative za izglasavanje srpskog jezika kao službenog”, najavio je Dobričanin.
Raditi na jačanju institucija
Vlada Milojka Spajića je juče obilježila prvu godišnjicu rada.
“Godinu dana od konstituisanja nove vlade moram konstatovati da postoje određeni pozitivni pomaci i da su određene stvari pokrenute sa mrtve tačke. Jačanje institucija je jedan od osnovnih zadataka svake vlade, pa i ove. To je ono na čemu treba konstatno raditi jer su nam institucije urušavane 25 godina i vrijeme je da se one revitalizuju po principima meritokratije, kako bismo najzad kao građana izgradili poverenje u njih, kojeg trenutno nema”, rekao je Dobričanin.
Pogled.me