ЦГО: Коме одговара упис без критеријума на неакредитоване мастер програме?

Центар за грађанско образовање (ЦГО) саопштио је данас да позива руководство Универзитета Црне Горе (УЦГ) да у хитној процедури, и у консултацији са надлежним Министарством, ријеши питање уписа на другу годину мастер студија за кандидате који су претходни ниво завршили по неком од система важећих прије 2017. године.

CGO (Ilustracija), Foto: CGO

„Коме одговара упис без критеријума на неакредитоване мастер програме?“

„Наиме, измјенама и допунама Закона о високом образовању, из јуна 2017. године, чланом 119б став 3, предвиђено је да лица која су стекла диплому у неком од претходних модела студија високог образовања, а које су еквивалентне обиму од 240 ЕЦТС, имају право да директно упишу другу годину мастер студија. Међутим, УЦГ никада није донио пратећа подзаконска акта којима би прецизније уредили критеријуми и начин уписа тих студија. Истовремено, за сваки програм, сходно захтјеву УЦГ, Министарство је лиценцом утврдило број студената, а Агенција за контролу и обезбјеђење квалитета високог образовања (АКОКВО) дала акредитацију. ЦГО упозорава да ово у пракси значи да се може десити да другу годину упише, на примјер, 50 студената а да су капацитети за одржавање наставе и менторства ограничени на 10 или 20 студената“, истиче се у саопштењу ЦГО које потписује Снежана Калуђеровић, виша правна савјетница.

Они су додали да је ово питање актуелизовано ове студијске године, дописом проректора Веселина Мићановића, факултетским јединицама да уписују студенте који су по ранијим системима завршили студије, а који по еквиваленцији дипломе имају 240 ЕЦТС.

„Мићановић, као и комплетан ректорски колегијум, су морали бити свјесни да ово законско рјешење, без утврђених критеријума за упис у другу годину од стране УЦГ и без лиценце и акредитације, није примјењиво. Имајући у виду да се ради о једногодишњем програму од 60 ЕЦТС, који се садржајно подудара са другом годином двогодишњих мастер студија, за његову реализацију се првенствено морало ући у процес акредитације. Важно је нагласити да се важећа акредитација односи на двогодишње, али не и једногодишње мастер студије таквог садржаја. Како закони не препознају године студија као изоловане студијске програме, већ се сваки студијски програм мора засебно акредитовати, то води ка упитном квалитету тог програма и валидности диплома по његовом завршетку“, поручили су из ЦГО.

„УЦГ није донио подзаконске акте, односно критеријуме којима би се одредио систем бодовања пријављених кандидата и начин њиховог рангирања уопште не постоји“.

„Није одређена ни обавеза полагања пријемног испита, као што је то случај са уписом у прву годину двогодишњих мастер студија, при чему су занемарени и остварени просјеци оцјена. Не постоји ни ограничење у броју студената које факултет може примити. Недостатак аката којима би се тај дио уредио води и ка изостанку конкурса за упис, што за резултат има то да се може уписати ко хоће и у било које вријеме. Коначно, Сенат није верификовао упис ових студената када је исти верификован за новоуписане студенте прве године мастер студија“, поручили су из ЦГО.

Они указују да су „ове празнине одговорност претходног, али и тренутног руководства УЦГ-а, које се сјетило ове норме тек ове године, и то након расписивања конкурса за упис у прву годину мастер студија, односно у периоду када су на факултетским јединицама завршени пријемни испити и док су се утврђивале прелиминарне ранг листе“.

„Према информацијама ЦГО-а, ови проблеми су већ искомуницирани између студената и факултетских руководстава према ректорату УЦГ, али ректорат не показује разумијевање за оправдану забринутост због таквог стања нити заинтересованост за проналажење механизама за рјешавање овог питања“, закључује се у саопштењу ЦГО.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest