Цијене нафте близу 117 долара

На америчком тржишту барелом се трговало по 3,74 долара вишој цијени, од 114,34 долара, а на кратко је дотакла и 116,57 долара, највишу вриједност од 2008. године

Цијене сирове нафте приближиле су се у четвртак на међународним тржиштима вриједности од 117 долара, због поремећаја у снабдијевању руском нафтом које су изазвала настојања трговаца да испоштују санкције уведене Русији због инвазије на Украјину.

На лондонском тржишту цијена барела је скочила 4,04 долара у односу на претходно затварање и износила је 116,97 долара. У једном тренутку је дотакла и највишу вриједност од 2012. године, од 119,84 долара.

На америчком тржишту барелом се трговало по 3,74 долара вишој цијени, од 114,34 долара, а на кратко је дотакла и 116,57 долара, највишу вриједност од 2008. године, преноси Хина, јавља агенција Мина.

Скок цијена у четвртак подстакао је нови круг америчких санкција руском сектору прераде нафте, што је изазвало страхове да би сљедећи на реду могао бити руски извоз нафте и гаса.

Русија се такмичи са Саудијском Арабијом за титулу највећег извозника сирове нафте и деривата у свијету. Извози више од седам милиона барела дневно, а отприлике пола њих у Европу.

Вашингтон економским санкцијама покушава натјерати Русију да одустане од инвазије на Украјину, али за сада му на мети није руски извоз нафте и гаса, због очекиваног утицаја таквог потеза на глобална тржишта нафте и на цијене енергије у Сједињеним Америчким Државама (САД).

Трговци упркос томе одбијају руске деривате и најмање десет танкера није у сриједу успјело да пронађе купце, рекли су тржишни извори.

– Очекујемо да ће се руски извоз нафте смањити за милион барела дневно, због недиректног утицаја санкција и добровољних поступака компанија – рекао је извршни директор компаније Рyстад Енергy, Јаранд Рyстад.

Цијене нафте, како је рекао, вјероватно ће наставити да расту, можда и изнад 130 долара по барелу.

Организација земаља извозница нафте (ОПЕЦ) и њени савезници, укључујући Русију, одлучили су да и у марту повећају производњу за само 400 хиљада барела дневно, отклањајући позиве потрошача да на тржиште избацују знатно више барела.

Неки се надају да би руске бареле могао надокнадити Иран, након договора о оживљавању нуклеарног споразума из 2015. године.

Челник Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) посјетиће у суботу Техеран, јавила је иранска новинска агенција Nournews, сугеришући да би то могло помоћи у оживљавању споразума.

Потражња и даље расте, а америчке залихе у кључном нафтном чворишту у Cushingu су на најнижем нивоу од 2018. године. Стратешке залихе су на најнижем нивоу у 20 година.

ОПЕЦ је одвојено објавио да је цијена барела корпе нафте његових чланица у сриједу износила 112,2 долара, што значи да је порасла 8,31 долара у односу на претходни трговински дан.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest