Црна Гора и даље рекордер по броју службених аутомобила

Нова власт је најављивала да ће одлучно раскрстити са праксом луксуза и бахатости њихових претходника. Годину дана касније број службених аутомобила је незнатно смањен, а функционери и даље бесплатно друмују у лимузинама

У надахнутим говорима прије и након изборне побједе садашњих властодржаца једна од незаобилазних ставки је била обећање да ће раскрстити са луксузом кориштења службених аутомобила.

Тим „симболом бахатости“ бивше власти, како су говорили. Да најави долазак новог доба, скрушености, премијер Здравко Кривокапић је на посао дошао таксијем. Само први радни дан.

Након више од годину владања, нова власт није испунила предизборно обећање.

Подсјетимо премијер Кривокапић је прецизирао да ће се значајно смањити број службених аутомобила а да ће два најскупља мајбаха бити продата и тим новцем помоћи социјално угроженом становништву.

Лимузине још нијесу продате – предсједник државе Мило Ђукановић одбија да врати своју, а нова Влада је мајбах бившег премијера Душка Марковића процијенила на 456.933 еура.

Најављене аукције нијесу успјеле јер Владина комисија није завршила комплетну процедуру. А у међувремену мајбах је искориштен да се у њему провоза патријарх српски Порфирије приликом његове септембарске посјете Црној Гори.

Нова власт је од бивше наслиједила 4.573 службена аутомобила. За годину од преузимања власти и „реформи“ возног парка садашње стање је 4.273 службена аутомобила.

Аутомобила са регистрацијама МН и ЦГ на крају мандата бивше власти било је 3.311, сада је 3.113, повећао се број непримјетних службених возила, оних који имају цивилне ознаке са 986 на 998.

Да је Влада планирала да одличницима мијења навике, јасно је и увидом у буџет. Наиме, прошла Влада је у буџету за 2020. на расходе на гориво планирала 10 милиона еура, нова се буџетом за 2021. опредијелила за 7,8 милиона еура.

Монитор је више пута писао да је Црна Гора регионални, али и европски лидер по броју службених аутомобила по глави функционера. Ту се ништа није битније промијенило. Нама и даље као бајке звуче информације да развијене вишемилионске европске земље имају испод 100 службених аутомобила.

Поред неиспуњеног обећања, проблематичан је и наставак старе праксе кориштења службених аутомобила у неслужбене сврхе. Крајем прошле године јавност је сазнала да је у касним вечерњим сатима службено возило Министарства одбране ударило у стуб јавне расвјете.

На Богетићима, 8. априла, током антивладиног протеста и блокаде магистрале према Подгорици, службено возило прошло је кроз окупљене грађане и у присуству службеника полиције подигло на хаубу двије особе које су након тога пале на асфалт. Приликом инцидента није било теже повријеђених, а у самом возилу је била кћерка премијера Кривокапића.

У недјељу 2. маја око 20 сати у Подгорици је дошло до саобраћајног удеса у којем је учествовало Владино возило а у коме је био секретар Владе Никола Кандић. Полиција није прецизирала како је до удеса дошло, да ли је замјеник генералног био возач или сувозач, нити да ли је био позитиван на алкотест. Поједини медији објавили су да је Владино возило прошло кроз црвено свјетло на семафору и упаљеним ротационим свјетлом, те ударило у аутомобил који се затекао у раскрсници. На питање како је дошло до удеса службеног аутомобила увече, за вријеме недеље и васкршњих празника из Владе су одговорили да секретар има право стално да користи службено возило, због природе посла!

Бројне контраверзе које су пратиле овај случај подстакло је и саопоштење МУП-а у коме наводе да су на Владином мерцедесу који је учествовао у саобраћној несрећи три пута мијењане таблице.

Из ДПС-а, чија је посљедња Влада за свој четворогодишњи мандат увећала возни парк за чак 852 возила, насљедницима власти су замјерали да мијењају таблице на возилима и скидају службене не би ли могли да државна возила користе у приватне сврхе.

Питали су из ДПС-а премијера Кривокапића по којем основу његови укућани користе службена возила Владе током приватних посјета иностранству. И у новој владајућој већини приликом честих чарки потеже се питање службених аутомобила.

Тако су Демократе у јулу, у некој од међусобних оптужби, позвали функционере Демократског фронта да врате службене аутомобиле и више од 200 функција које су добили од „мрске, издајничке Владе“.

„Ако сте заиста принципијелни, кажите вашим бројним функционерима у извршној и законодавној власти да врате службене аутомобиле, да одбију трошкове телефона, да одбију дневнице, да не рефундирају трошкове пута, да не рефундирају трошкове горива’“, поручиле су Демократе колегама из ДФ-а.

Истакли су и да њихов лидер Алекса Бечић „као предсједник Скупштине, поред тога што није узео ниједну дневницу, не користи ни право на службени телефон. Такође, није ниједном користио државне виле на приморју које помињете на шта има право“.

Срећом свађе се брзо утишају, а право на луксуз остаје. Када је након изборне побједе Монитор правио сличан чланак из владајућих партија су најавили да ће након што се утврди вишак службених аутомобила они бити продати на тендеру и новац враћен у буџет. Сличну вољу је имала прошла Влада Душка Марковића.

Они су у оквиру трећег пакета мјера због пандемије, у јулу прошле године, најавили смањење возног парка у јавној администрацији, броја особа које имају право на службено возило и продају дијела возног парка. Не испуни се ни једно ни друго обећање. Тако – до неке нове власти.

Списак службених возила


Према подацима МУП-а, које је Монитор добио, у својини државе регистровано је 4.273 возила (аутобус 75, комби 42, мотоцикл 186, трактор, прикључно, радно 382, специјално путничко 187, специјално теретно 118, теретно 470, путничко 2.813).

Прошле године било је 4.573, а 2019 – 4.380 возила.

Из МУП-а напомињу да ,,службену евиденцију коришћења возила води сваки орган који их користи, који има податке ко користи возило, о задужењу и раздужењу возила, утрошку горива и друго’’.

МУП евиденцију води по старим именима министарстава и она гласи овако: Министарство економије 5; Министарство финансија 13; Министарство јавне управе 6; Министарство културе 3; Министарство одбране 77; Министарство одрживог развоја и туризма 26; Министарство пољопривреде 71; Министарство правде 7; Министарство просвјете 11; Министарство рада и социјалног старања 5; Министарство саобраћаја и поморства 19; Министарство спорта 5; Министарство унутрашњих послова 270; Министарство вањских послова 9; Министарство здравља 6. Од општина најбројнији је возни парк Главног града 139, слиједи Будва са 33 службена возила, Тиват 30, Пљевља 23, Бијело Поље 22, Никшић, Беране и Улцињ по 21, Пријестоница Цетиње 20, Општина Плужине 12, Мојковац и Жабљак по 10, Шавник 7, Петњица, Плав и Андријевица по 6, Рожаје 4, Даниловград 3 и Општина Плужине један службени аутомобил. Остали: Путеви 28; Скупштина 27; Пореска управа 17; Пошта 205; Агенција за националну безбједност 107; Централна банка 11; Државни протокол 9; Главни град 139; Институт за јавно здравље 15; Институт за развој и истраживања у области заштите на раду 12; ЈП Национални паркови 20; ЈП РТЦГ 34; Национална туристичка организација 5; Универзитет ЦГ 24; Управа царина 54; Управа јавних радова 7; Управа полиције 375; Управа поморске сигурности 17; Управа за безбједност хране 30; Управа за имовину 17; Управа за инспекцијске послове 94; Управа за извршење кривичних санкција 35; Управа за кадрове 3; Управа за некретнине 8; Управа за саобраћај 13; Управа за шуме 46; Уставни суд 9; Влада 19 и други.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest