Да ли је афера Можура последњи „ексер у сандуку“ владавине ДПС-а?

Ко је власник 90% акција Можуре и ко је опрао више од 60 милиона евра преко тог пројекта.

Не улазећи у техничке финесе при формирању разних офшор компанија које су учествовале у реализацији пројекта вјетроелектране ,,Можура’’, а који су и предмет истраге Еуропол-а и полицијских органа државе Малте а у којима су учествовале разне офшор компаније од Шпаније, Дубаија, Малте и Црне Горе, желимо указати јавности на несагледиве последице које ће ова мала вјетроелектрана (заједно са оном на Крнову) имати по платни биланс Црне Горе и у крајњем на џеп обичних грађана.

Представници државе су нас славодобитно извијестили да је пројекат вјетроелектране ,,Можура” са 23 вјетротурбине снаге 2 Мwх максималне снаге 46 Мwх коштао 90 милиона евра. Ово је проглашено великом инвестицијом у којој учествује држава Малта преко своје компаније ,,Енемалта”. Истина је да је малтешка компанија власник само 10% капитала у компанији ,,Можура винд парк” за шта је платила 10,3 милиона евра. Овдје долазимо до првог кључног проблема, који је у крајњем довео и до смрти малтешке новинарке, тј. до покретања афере ,,Можура”. Разлози су следећи:

-На основу релевантних података познато је да цијену коштања вјетрофарме чини 70% вриједности вјетротурбина и 30% свих директних и индиректних трошкова.

На горњем линку сви можемо да се увјеримо колика је цијена коштања једне вјетротурбине од 2 Мwх у Кини. Познато је да се на количину добија попуст тј. за 23 вјетротурбине цијена коштања је испод милион долара по јединичној бројци. Самим тим реална вриједност купљених вјетротурбина је 23 милиона долара, односно 20,7 милиона евра. Ако на цијену турбине додамо вриједност директних и индиректних трошкова (који чине 30% укупног пројекта) добијамо суму од 29,5 милиона евра која у ствари представља реалну цијену коштања овог пројекта. Значи кључ афере на Малти је у томе што је државна компанија платила више од 300 % своје акције у овом пројекту. Али рекли смо ово је проблем државних институција Малте и Еуропол-а.

-Други кључни проблем ове афере директно се тиче грађана Црне Горе јер ће им по садашњим цијенама ова вјетроелектрана „избити“ преко 300 милиона евра из џепова у наредних 20 година, а и ово зависи од раста цијене Кwх за зелену енергију која сигурно неће остати 9,6 евро центи у том периоду него ће се повећати неколико пута те ће тако губици за црногорске грађане износити преко 1,5 милијарди евра у наредном периоду. Да појаснимо, вјетроелектрана ,,Можура“ има максимални капацитет од 46 Мwх и са просјечним степеном искоришћености од 40% њена реална производња је 441,6 Мwх на дневном нивоу што на годишњем нивоу износи 161.184 Мwх односно 161,18 Гwх тј. за 20 година требала би да произведе 3223 Гwх. Ако ову количину струје помножимо са цијеном од 9,6 евро центи по Кwх добићемо нешто преко 309 милиона евра које ће грађани Црне Горе морати да плате у наредних 20 година.

Међутим пошто је свима познато (односно није познато) ко су власници произвођача обновљиве енергије у Црној Гори само потпуно неинформисани могу мислити да ће садашња цијена од 9,6 евро центи по Кwх остати непромијењена у наредних 20 година. По процјенама наших стручњака цијене ће се увећати у том периоду минимум 5 пута, што нас доводи до реалне процјене од 1,5 милијарди евра трошка за грађане Црне Горе.

Овакав сценарио предвиђен за експлоатацију вјетрофарме ,,Можура” за собом повлачи и два битна питања.

Прво питање је ко је власник 90% вјетрофарме ,,Можура” пошто знамо да је малтешка државна компанија власник само 10% акција.

Друго питање се односи на улогу ЕПЦГ у овом послу, односно зашто ЕПЦГ није сама инвестирала 29,5 милиона евра у овако профитабилан пројекат иако је познато да има 88 милиона евра на рачунима црногорских банака.

Због свега што смо изнијели питамо да ли је инвестиција од 29,5 милиона евра (иако је по владиној процјени 90 милиона евра) вриједна оволиких губитака за народ Црне Горе.

Потсјетимо да концесија нија дата на 12 година, већ је дата на 20 година, након чега се инвестиција потпуно амортизује, т.ј турбинама је вијек трајања 20 година,након тога иду у старо гвожђе. Ињжињери из ЦЕДИС-а су дали податке да је цијена зелене енергије од кад је први пут утврдјена до данас порасла преко 150 пута.

Зато би овај економски аналфабета, предсједник свих грађана Мило Ђукановић, требао да одговори на 2 питања: Ко је власник 90% Можуре и ко је опрао више од 60 милиона евра преко Можуре?

Битак

Извор: ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest