Да ли је ово разлог одлагања пописа? Анкете потврдиле да би Срба било преко 33 одсто!

FOTO: POGLED.ME

Последње истраживање које је спровео ЦЕДЕМ даје јасну слику зашто Влада Црне Горе није дозволила заједно са међународном заједницом да се попис у Црној Гори одржи из страха да ће се проценат грађана који се изјашњавају као Срби повећати.

Ако би у овом тренутку био одржан попис, 44,7 одсто грађана би се изјаснило као Црногорци, 33 одсто као Срби, 7,9 одсто као Бошњаци, 4,6 одсто као Албанци.

Као Муслимани би се изјаснило 5,1 одсто грађана.

Подсјећања ради, Влада Црне Горе је буџетом за 2021. годину издвојила средства за спровођење пописа али до тога није дошло. Монстат и завод за статистику чија је то и надлежност су под министарством финансија и социјалног старања Милојка Спајића.

Иако ЦЕДЕМ важи за организацију која је блиска ДПС-у и њиховој политици, ипак, по њиховој статистици, примјетно је да је број Срба у Црној Гори у порасту, али и да је дошло до благог пада броја Црногораца у Црној Гори.

На прошлом попису као Црногорци се изјаснило 45 одсто, док се 33,1 одсто изјашњавало као Срби.

Подсјећања ради, поједине нво организације су потенцирале да попис буде извршен, али да се из пописа избаце фундаменталне ставке као што су вјера, језик, нација и писмо. Тиме би се попис у Црној Гори свео само на чисту бројку људи који су грађани ове државе и који у њој бораве и живе.

Ово је тад изазвало велику буру у јавности а на друштвеним мрежама су грађани извршили и сопствени “попис”, гдје су јавно исказали које су националности, вјере, и којим језиком причају.

И поред свих обећања, до пописа на крају није дошло, а по најавама премијера Кривокапића, биће одржан наредне године.

Сада је свакоме јасно зашто се бјежи од пописа. Повећање броја Срба у Црној Гори не смије бити дозвољено иако су Срби управо ти који су стварали Црну Гору кроз историју.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest